Mönkijä vai puutarhatraktori lumitöihin?

Anonyymi

Tuolla Ameriikassa esikaupungeissa on puutarhatraktorit todella suosittuja, suomessa taas mönkijät. Lumitöissä nuo pikkutraktorit tuntuvat olevan aikamoisia petoja mönkijään verrattuna, liikahtaa mukisematta semmoinenkkn läjä jonka takana mönkkäri jauhaa tyhjää. Katsoppa vaikka video https://youtu.be/hvIzMPdI7_M.

Mihin tuo lumensiirtokyky perustuu, tehoahan tuossa on alle puolet mönkijän hepoista? Onko paino ainoa ratkaiseva tekijä, videon runko-ohjattava painaa varmasti tuplasti mönkijään verrattuna.

Onhan sielläkin maaseudulla mönkijöitä, mutta suomessa suosiota lisäsi varmasti tuo T3, joka teki mönkijästä murkkuikäisten kulkupelin. Onhan se näppärämpi kuin tuollainen kävelyvauhtia liikkuva puutarhatraktori.

Mutta, minulla kaupungissa ei ole liikkumistarvetta, lumityötarve on ja kesällä tontilla kamppeiden liikuttelutarvetta. Kertokaapa tietäjät kantanne asiaan.

8

1404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sen voin sanoa että puutarhatraktori ei sovellu lumitöihin, pito ei riitä edes ketjuilla koska on ihan liian kevyt. Jos esim jäistä lumen alla tai lumi märkää, vain sutii. Me vaihdettiin hiljattain puutarhatraktori oikeaan traktoriin koska puutarhatraktorilla ei tehnyt paljon mitään lumenaurauksessa.

      Mönkijää en ole kokeillut mutta koska ovat painavampia ja saatavilla nelivedolla, todennäköisesti paljon parempia lumenauraukseen.

      • Joo kyllä mönkkäri on myös jälleenmyytävissä järkevällä hintaa (Ja kysyntää on).

        Ja huviajoonhan mönkijä on oiva, puutarhatraktorilla ei paljoa ajele huvikseen.


    • Anonyymi

      Puutarhatraktorissa on tiheämmät välitykset kuin mönkijässä, joten se pystyy auraamaan tehokkaammin.

      Isoin ero maiden välillä on siinä että murkkuikäiset ajelee täällä mönkijällä, mutta jenkeissä saavat ajaa ihan oikealla henkilöautolla (16 vuotiaana).

      • Anonyymi

        Mönkijä lumitöihin, neliveto ja hyvä pito renkaissa, ketjuja tai nastoja ei juuri tarvita.
        Mönkijässä on myös hidas välitys jolloin voimaan on käytössä puskea lunta.
        Vinssi valmiiksi keulassa levyn nostoa ja laskua varten.
        Mönkijällä on myös muuta käyttön, vaikka metsästä puuta kuskata ja hupi, kuka lähtee ruohonleikkurilla laavulle makkaraa paistamaan.
        CFMoto CForse 450 tai 520, kohtuuhintaisia ja laadukkaimpia kiinalaisia, ja huom. KTM omistaa tehtaasta puolet joten laatukin on parempaa.


    • Anonyymi

      Ostin 300€ eurolla amerikkalaisen 16hp puutarhatraktorin, (ei mikään kevytpelti leikkuri). Valurautanen moottori ja startti moottorina toimii Delco Remy laturi, on kyllä sitkeä puskemaan lunta ja maata kun painoakin on koneella se 400kg.

      Vuoden 1973 simplicity 7016H

      • Tuo on rankka vehje, eikä ole joka pojalla :-)


      • Anonyymi
        Jutustelija1 kirjoitti:

        Tuo on rankka vehje, eikä ole joka pojalla :-)

        Juu ei tuu jokanurkalla vastaan.. voimansiirto aika simppeli ja jännä, koneen halki menee kampiakseli jossa etupäässä voiman ulosotto, jolla saa vaikka klapikonetta pyöritettyä (en ole vielä uskaltanut koittaa) ja taakse lähtee ns kardaani jakolaatikkoon joka välittää voiman pyörille.


    • Anonyymi

      Jos tontin koko sellainen kolalla ei onnistu niin todennäköisesti oikea pieni traktori olisi hyvä. Hinta/laatu

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      210
      5364
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      4994
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      13
      4775
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2027
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1771
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      70
      1602
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1431
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1265
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1260
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe