sadevesiastia

astiaton?

Ostin 1,5 m3 kokoisen käytetyn metallikehyksissä olevan muoviastian, johon aioin kerätä sadevettä kasteluvedeksi. Nyt on alkanut epäilyttään. Astiasta löytyi varoituslappu, jonka mukaan siinä on ilmeisesti säilytetty vaarallista ainetta, jotain teollisuusväriä?
Onko kokemuksia? Saako jotenkin puhtaaksi?. Tarkoitus oli käyttää vettä vihanneksiin ja mansikoihin.

3

1995

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pönttöjä

      EI sais muudä likaisina eli se on ainakin kertaalleen pesty mutta työnnäppä nokkasi siihen isoon reikään siinä pöntön päällä ja nuuhkaise.Jos tulee hapan haju nokkaasi niin pistä oönttöön vettä ja tolua perään ja pese pitkällä harjalla ja liemet ulos ja eikun käyttöön .Itselläni on samanlainen ja silloin kun hommasin sen niin sanottiin ettei niitä saa myydä pesemättöminä.

    • Satu

      o mahdollista niin pese purkki painepesurilla. Tulee puhdasta pienellä vaivalla. Itse teen niin joka kevät ja aina kun saan uuden purkin käyttöön.

    • hankkinut

      Eli tulin viikonloppuna uudeksi onnelliseksi kuution vesisäiliön omistajaksi. Hankin sen maatilalta, johon tulee pellavaöljyä kanojen rehun "kastikkeeksi" kyseisissä nestekonteissa. Katselin itsekin noita kontteja eri kohteista, mutta juuri se, mitä konteissa on säilytetty, hieman kiinnosti. Toki omastakin säiliöstä löytyy espanjan kieltä ja on siinä ollut jotakin "rehualkoholiakin" lehmien käyttöön ennen pellavaöljylatausta. Kuitenkaan siinä ei varmaankaankaan ole ollut mitään huippumyrkkyä, koska sitä on käytetty periaatteessa eläinten elintarvikkeiden toimituksissa.

      Juuri se täytettiin vanhasta kaivosta ja saa nähdä miten pitkälle kerta täyttö riittää kasvihuoneen vesitarpeelle...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      117
      2426
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      39
      1534
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      643
      1016
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      898
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe