Hyvää yötä , nukkukaa hyvin

Anonyymi

Joskus sitä tajuaa liian myöhään....rakastavansa..
Olevansa liian usein liian myöhään kohdassa.
Kun elämässä pitäisi useammin tarttua hetkeen , eikä vain pitää sitä jonkun viisaan ihmisen mietelauseena..
Jos olisi tarpeeksi viisas , ymmärtäisi kuunnella myös sitä sydämen ääntä viiisaasti eikä vain järjen ääntä , sillä järki ei voi päättää sydämen asioista. Järki ei tunne sydäntä.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun sydän käskee tuhota, kuuntelenko?

      • Anonyymi

        Ei se ole sydämen ääni. Se on pahanmielen ääni.
        Sydämen ääni rakastaa , se ei koskaan ole tuhoisaa..
        Kun päätät kuunnella sydäntäsi , teet oikein.
        Rakkaus rakentaa , ei tuhoa.


    • Anonyymi

      Se oli se intuitio, joka toimii järjen ja tunteen välissä. Vaistoihin pitäisi joskus luottaa. Öitä.

    • Anonyymi

      Oletko tullut ajatelleeksi, että parempi myöhään kuin ei milloinkaan? Ja että yrittänyttä ei laiteta?

      Vaikka nuo on vaan vanhan kansan viisauksia on niissä myös totuuden siemen. Jos olet huomannut tehneesi virheen, voit ottaa yhteyttä ja kertoa kaiken avoimesti ja olla pahoillaan. Et voi vaatia toista antamaan sinulle uutta mahdollisuutta, mutta voit nöyrällä asenteella kysyä. En tarkoita, että pitäisi nöyristellä, mutta oma asenne auttaa toista ymmärtämään aidot sanasi paremmin.

      Tuo toinen taas pohjimmiltaan tarkoittaa, että kun tiedät tehneesi virheen, ja nyt et sitä edes yritä korjata, myöhemmin itket tästäkin kohtaa ettet edes yrittänyt.

      Perspektiiviä voisin antaa omalla kokemuksella. Nuoruuden poikaystäväni soitti ja kysyi haluaisinko tavata. Siitä kun erosimme on 20-vuotta. Ei tullut uutta rakkaustarinaa, mutta ainakin hän oli tehnyt mitä voi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      140
      6318
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5247
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3685
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3280
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      117
      2457
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2028
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1313
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1198
    Aihe