Pelon kanssa eläminen

Anonyymi

Hei,

Olen 44-vuotias nainen, jolla ei ainakaan vielä ole todettu syöpää. Sen sijaan on outoja oireita, joiden vuoksi olen hakeutunut lääkärille. Lisäksi sairastan toista vakavaa sairautta, joka nyt on remissiossa, mutta voi uusiutua milloin vain. Pahimmillaan tuo sairaus voi olla tappava. Näiden seikkojen keskellä koitan elää arkea - kuten me kaikki.

Haluaisin kysyä teiltä muilta, mitä keinoja olette löytäneet ahdistuksen ja pelon kanssa elämiseen? Itse olen jatkuvasti ahdistunut ja peloissani, oireet ovat fyysisiä ja psyykkisiä. Nukun huonosti, ja mieleen eivät tunnu mahtuvan muut kuin nuo sairaudet ja pelot. Töissä yritän käydä, mutta elämä tuntuu raskaalta pelossa vellomiselta. Psykologikäynneistä ei ollut merkittävää apua.

Onko ketään, joka haluaisi keskustella aiheesta? Onko mahdollista löytää iloa ja tyyneyttä tällaisessa elämäntilanteessa ja miten?

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelkoja on minullakin. Epämiellyttävä oire joka saa pelkäämään kaikenlaisia rappeuttavia sairauksia. Itsellä pelkoja/ahdistusta lievittää puhuminen kavereille. Netistä oireiden selvittelyt kannattaa unohtaa., mutta vertaisryhmät ja Keskustelupalstat auttaa (kunhan ei niistä välitä jotka heittävät pahimmat skenaariot).
      Hyvään komediaan uppoutuminen, tai hyvän kirjan lukeminen. Ensisijaista olisi pitää huolta nukkumisesta. Välillä vaikka nukahtamislääkkeen avulla.

    • Anonyymi

      Lakkaa pelkäämästä ja laita kädet ristiin
      Jumala auttaa sinua niin kauan,kuin sinulla
      on elon päiviä ja sen jälkeen alkaa ikuinen
      elämä .

    • Anonyymi

      Luontaistuotteissakin on mieltä rauhoittavia tuotteita, jotka voivat helpottaa oloa pahimmassa ahdistuksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      65
      3326
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2350
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1878
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1599
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      88
      1478
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1436
    7. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      75
      1421
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      71
      1216
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1140
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      35
      1098
    Aihe