sudo taustalle häärimään

Anonyymi

Olen väsännyt yad:lla graafisen front endin konsoliohjelmalle, joka vaatii siihen liittyvän rautansa puolesta rootin oikeuksia. Tavallisille pulliaisille en viitsisi antaa rootin oikeuksia. Front endissä yksinkertaisesti kysytään muutamia perusjuttuja ja sudon salasana. Sitten on vielä start- ja stop- painikkeet. Homma toimii muuten hienosti mutta kun start- painiketta klikkaa niin konsoliohjelma alkaa suunnitellusti pyöriä mutta stop- painiketta ei voi klikata eli konsoliohjelmaa ei voi lopettaa. Syyksi on ilmennyt tuo sudo, joka jää etualalle killumaan estäen stop- painikkeen klikkauksen. Ja kaiken lisäksi tuo salasana tiedosto jää turhan pitkäksi aikaa levylle näkyviin. Sudon tappamisen jälkeen stop- painiketta voi jälleen klikata. Toinen vaihtoehto on sulkea front end ja käynnistää se uudelleen, jolloin stop- painikeella voi lopettaa konsoliohjelman. Miten tuon sudon saisi taka-alalle tai käynnistämään konsoliohjelman täysin uutena prosessina? Alla käyttämäni koodin pätkä ja käyttis on Linux Mint 20 jos se jotakuta kiinnostaa.

echo $3 > ~/passwd.txt
pvm=`date _%d%m%Y-%H%M`
sudo -S -b datamanager $HOME/Documents/$pvm.data < ~/passwd.txt
rm ~/passwd.txt

7

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisää käyttäjä tai sopiva ryhmä /etc/sudoers -tiedostoon ja anna sille oikeudet VAIN tälle sovellukselle.

      • Anonyymi

        Piti kertomani jo alunperin, että ko käyttäjillä on jo sudo- oikeudet.

        T: Aloittaja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Piti kertomani jo alunperin, että ko käyttäjillä on jo sudo- oikeudet.

        T: Aloittaja

        Sittenhän tässä ei ole ongelmaa....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sittenhän tässä ei ole ongelmaa....

        Ongelma on ettei stop- painiketta voi klikata jos on klikannut start- painiketta. Tuo sudon etualalla killuminen estää sen.


    • Anonyymi

      Laita start-nappiin skripti, joka tekee halutun tempun ja tallentaa pid:in johonkin tiedostoon. Stop-napissa olisi sitten skripti, joka lukee pid-tiedostosta pid-arvon, ja tappaa prosessin killillä.

      • Anonyymi

        Ja pid:n saa suoritettavassa skriptissä muuttujasta $$.


      • Anonyymi

        Tässä simppeli esimerkki. Start.sh näyttää kelloa, ja stop.sh tappaa start.sh:n. Samaan hakemistoon nämä, tai sitten pitää muokata polkuja.

        start.sh
        --
        #!/bin/bash
        echo $$ >script.pid
        for (( ; ; ))
        do
        DATE=`date "%H.%M.%S"`
        printf "\r${DATE}"
        sleep 1
        done

        stop.sh
        --
        #!/bin/bash
        kill -9 `cat script.pid`


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1788
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1204
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1070
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      773
    Aihe