Sysmän vekselivetoisuudesta

Anonyymi

Kirjoittaja selvästi tietää ja ymmärtää kuntataloudesta ja on asialinjalla, kaikki kommentoijat taas todistavat "trumppilaisen idiotisminsa" omilla asiattomilla sepustuksillaan.

8

80

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Okei :DD

    • Anonyymi

      Kuntatalous ei todellakaan ole mitään rakettitiedettä. Kuntatalouden ymmärtämiseen riittää työmiesjärki ja kansakoulussa opeteltu laskuoppi. Kuntien tulot muodostuvat suurelta osin veroista ja valtion avuista, menot pääosin paloasemista. Sysmän taloutta kohentavaksi hankkeeksi suunniteltiin konsultin avustuksella kiinteistöveroselvitys. Tästä mksettiin Perslakonille yli sadantuhannen euron korvaus. Selvitin tuon kultakaivoksen tuoton veronsaajien palvelusta. Vuonna 2019 oli Sysmän kiinteistöverojen tuotto 1972945€ ja 2020 veroselvityksen jälkeen 1820667€. Tuotto oli kalliin konsulttiselvityksen jälkeen -152278€. Tuohon kun lisätään konsultin laskuttama palkkio hukkaan menneestä turhasta työstä, niin voi todeta, että taas on olleet Sysmän viisaat asialla. Amerikan Trumppi on ottanut mallia Sysmästä ja luulee olevansa muka Järvinen, joka saa touhuta niinkuin haluaa.

      • Anonyymi

        Parempi silti olisi ettei kunnantalouden hoidossa ole ketään kansakoulun käynyttä, siis iän takia.
        Mistä muuten pitäisi tietää ennakkoon tuleeko kiinteistöverojen tuotto nousemaan vai laskemaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Parempi silti olisi ettei kunnantalouden hoidossa ole ketään kansakoulun käynyttä, siis iän takia.
        Mistä muuten pitäisi tietää ennakkoon tuleeko kiinteistöverojen tuotto nousemaan vai laskemaan?

        Kiinteistöveroselvityksen tarpeellisuutta perusteltiin sillä, että niin saadaan enemmän revityttyä kiinteistönomistajien selkänahkasta.

        Ja tapa miten se tehtiin oli tyyppiesimerkki erään henkilön toiminnasta, jossa hosutaan, hätäillään, pidetään kiirettä ja lopulta tulos on aivan päinvastainen mikä oli alkuperäinen tarkoitus. Syy on kuitenkin aina lopulta jonkun muun.


      • Anonyymi

        Paljonko Sysmän Raha projekti tuotti kunnan kassaan. Konsultille lahjoitettiin 150 000 - 250 000 euroa ja vastineeksi saatiin...mitä? Jutun Iltalehteen jossa Sysmäläisille naurettiin. Taas.


    • Anonyymi

      Kuten kouluttautumaton työmies itse paljastaa, niin kyllä kuntatalouden ymmärtämiseen tarvitaan enemmän kuin vaan kirvesmiehenkoulutus. Toisaalta en itsekään yritä esiintyä arvostamani ammattiryhmän keskusteluihin ekonomitaustallani.

      • Anonyymi

        Tunne kymmeniä ekonomeja, olen itsekin toiselta koulutuksestani sellainen. Olipa ajanhaaskausta koko "taloustieteen" opiskelu. Lenita tennis-sukka Airisto diplomiekonomi!


    • Anonyymi

      Trump ei pelaa frisbee golfia hyttysten seassa keskellä ryteikköä - fiksu mies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe