Joku mielensäpahoittaja itki sensuuriin keskustelun lentokapteeniudesta? Mikäs siinä nyt niin kamalaa oli?
Mihin päällikkökeskustelu katosi?
Anonyymi
2255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Joku pienipilinen optimistijollapelle ei kestänyt sitä, että joku voi olla huippupurjehtija, vaikka on lentokapteenikin ja ison Bussin päällikkö?
Mistä nyt on kysymys? Selkokieltä ,olkaapa hyvä.
Lentokapteeni arvonimi pitäisi lakkauttaa. Ei ole ekologisesti kestävää lentäminen. Mikä lie jäänne taustallaan "sankarimyytti". Ei pidä palkita lomalennoilla ilmakehää tuhoavia.
Lentäjän homma on paskaduunia eikä palkkatasokaan ole enää erityisen hyvä. Tosin lennonjohtajan ohella se on ainoita joissa pääsee kohtuullisiin tuloihin ilman akteemista koulutusta.
Työolot sen sijaan ovat ankeat eikä työajoissakaan ole kehumista. Lisäksi ohut ilma rasittaa ja aikaerotkin, jos lentää pitkiä reittejä.
Glamourin kanssa on hiukan niin ja näin, jos sitä katsotaan aikuisen perspektiivistä. Lapsille toki veturin kuljettaja, rekkakuski, laivan kapteeni tai lentokapteeni ovat hienoja, kun saa/joutuu ohjaamaan isoa vehjettä. Tosin joillekin lakaisunkone on vielä kiinnostavampi.
Teknikka viehättää nuoria miesoletettuja.
Oletko yökasteleva honosetsuaali?
En ole, mutta kerro lisää honosetsualismistasi.
Eipä kuulu veneily teemaan pohtia lentämistä, jos ei ole vaikkapa lentävästä kumiveneesta kysymys.
Ihan perusteltua lopettaa todella tyhmä aihe, joka ei kuulu veneilyyn.
Juuri näin. Tuolla julkkisjuorut ym palstoilla voi revitellä mistä vaan, jos ei veneily kiinnosta.
Mutta sinä silti sitä jatkat?
Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?
Kysehän oli kuuluisasta purjehtijasta, joten se kuuluu tasan tarkkaan veneilypalstalle. Piste!
En ole kotoisin bible beltilta, veliseni.
Entä sitten lentävä hollantilainen?
Mulla rupes stondaan.
Aeh aeh Aeeeee!!!!!!!!!!! Tästä tulee hyvä ketjuuu!!!
Ketjussa käsiteltiin Arin (ja yleisesti) laivan ja ilma-aluksen päällikön oikeuksia ja velvollisuuksia. Jos Huuselan kilpaveneilyä ja sen mahdollistavaa siviiliammattiansa koskevat jutut eivät kuulu tämän pellepalstan Veneily-osioon, niin mihin sitten? Jopa France24 lähetti eilen television ajankohtaisohjelmassaan Arista jutun, mutta täällä joku pienimielinen näppyläsormimode haluaa estää keskustelun aiheesta.
Huh huh.
En löydä tästä ketjusta laivan ja ilma-aluksen päällikön oikeuksia ja velvollisuuksia käsitteleviä kirjoituksia. Kaikenlaista muuta kylläkin.
Tällaisen palstan hienous on siinä, että saa itse päättää, mihin keskusteluun osallistuu.
Ei ole pakko osallistua, jos ei halua.
Sen sijaan yritys muiden keskustelijoiden vaientamiseen on merkki tyhmyydestä ja mahdollisesti jostain persoonallisuushäriöstä.
Näinhän se mennee. Jos kilpapurjehtijan siviiliammatti vituttaa, voihan sitä mennä Virheän puolueen sivuille Peppu-Pekkaa ja Hutisaloa nuoleskelemaan, ja keräilemään teroja Lähi-idästä tänne loisimaan. Omaa arvomaailmaani lähempänä on kuitenkin kilpapurkkarit ja isot liikennelentokoneet. Joka nuo molemmat hallitsee, ei ole turha poika.
Tälläkin palstalla on kai valinnanvapaus, mitä haluaa lukea.
Juhannukseen on neljä täyttä kalenterikuukautta. Sitten päivät taas lyhenevät.
Jos se Hussela onkin Peppu-Pekan salainen merilinja ählyvaltioista hakeen terokakaroita ja -lumppuja tänne Suomeen elätiks? Kyä noin isoon laivaan mahtuu koko teroheimo, etenski jos ne om semmottisii 5-7 vuotiait. Siinäpä hieno kasvualusta lapsiteroille.
Aina kandee epäillä.
Onko Teroilla oma heimo???
O. Käyppä kattoon Itiksestä.
Tai lue eurooppalaisia lehtiä.