Vai oliko jokin valeuutinen?
Onko tulossa suomeen corolla cross neliveto?
Anonyymi
772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Valeuutinen, ei tule Eurooppaan!
no minne menee?
Venäjälle.
Tältä palstalta saat varmasti ajantasaiset tiedot Toyotan maahantuontiin liittyen..
Toyota jo pudonnut kelkasta mallistoineen kun Renault lähinnä esikuva mallistoineen ja taas Mersedes toisessa hintaluokassa.
Toyotalta tulee alkupuolella vuotta vain Proace kahdella eri voimalinjalla ja Yaris Cross hybrid elokuussa. Siinä kaikki. Proacesta tulee Toyotan 1. sähköauto Euroopassa. Proace on puhtaasti PSA:n valmiste.
Ekaksi, Corolla Cross mallia ei valmisteta nelivetoisena. Jos siihen neliveto joskus lisätään, tulee siihen muutaman kW tehoinen sähkömoottori kuten priuksessa on.
Siis lelu.
Toiseksi sitä myydään kaakkois Aasiassa, kuten Thaimaassa, Malesiassa, Vietnamissa, Indonesiassa, Taiwanissa ja myös johonkin Afrikan maahan aletaan viemään.
Kyseessä lämpimien "kehitysmaiden" auto. Näissä maissa ei taida missään olla RAV4 myynnissä. Esimerkiksi Thaimaassa on corollasta ollut vain sedan malli myytävänä, ei farmaria. Sitten on näitä Hilux pohjoisia raskaampia autoja. Crossille siis on ollut markkinarako.
Suomeen sitä ei aiota tuoda ainakaan tämän vuoden aikana. Muutama järkevä syykin on. Corolla ja RAV4 käyvät hyvin kaupaksi. Etenkin RAV4 n hyvähintaista myyntiä halvempi Cross tulisi haittaamaan. CHR on teknisesti hyvin sana kuin Cross. Mikä olisi tuon kohtalo sitten?
Joten turha odottaa ainakaan tämän vuoden aikana. Sinänsä auto olisi sopivan kokoinen ja kilpailisi Nissan Qashqain kanssa.
Vain harmaahapsinen Toyotan johtoryhmä tietää totuuden.