Jääkausi siltä vaikuttaa
Taitaa tulla
16
88
Vastaukset
- Anonyymi
Toivottavasti ei ihmisten välille.
- Anonyymi
Kyllä talvi ajallaan päättyy 🤣
- Anonyymi
Niin yleensä keväisin..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin yleensä keväisin..
Ja sitten on myös nämä massiiviset syysterveiset.
- Anonyymi
Tulee se taas mä vedin jo parit slipat ensin polvet ja sitten vielä toinen käsi jäi puristuksiin hetkeksi. Talvikengät hyvät nyt vielä vaihdan lippiksen myssyyn ja paksumpaan takkiin. Kärsitään 2 kuukautta ja se on siinä koko Siperia taas kerran.
- Anonyymi
Kunnon kengät jalkaan. Maassa maan tavalla. Menkää afrikkaan niissä kesäkengissä. Ihan turha valittaa, jos kompastuu. Järki päähän eikä muuten kompastu.
- Anonyymi
Mutta kun media hehkuttaa ilmastonläpenemistä, ei se käy illuminaatille että ilmasto viilenee ja Espanjassa sataa metri lunta.
- Anonyymi
Totta. Ilmaston kylmeneminen on selvästi nähtävissä. Toissapäivänä Espanjassakin oli pakkasta -35.
- Anonyymi
Kyllä näin on kun madridissakin oli 35 pakkasta.
- Anonyymi
kuka sulle on antanut puheenvuoron, syö sanasi
VÄLIT6TÖMÄSTI!- Anonyymi
Crunch chruch rouskis njam njam lips
- Anonyymi
Alkoi tehdä mieli epsanjan aurinkoon. Näytti niin kotoisalta siellä uutisissa. Omassa mittarissa pakkasta vain -26 mittarissa nyt.
- Anonyymi
Täällä -12
- Anonyymi
Ei kultu, sää on eri asia kuin ilmasto.
Viime vuosi oli ilmastoltaan kuumin mitatun historian ajalta, Suomessakin. Nyt on viileä sää tämän viikon verran.
Viime vuosi oli ylivoimaisesti kuumin maailman mittaushistoriassa, kertoo Yhdysvaltain liittovaltion sää- ja valtamerentutkimushallitus (NOAA). Maailman maa- ja valtamerenpintojen keskilämpö oli keskimäärin 0,9 astetta korkeampi kuin 1900-luvun keskiarvo.
– Se on korkein, mikä on mitattu vuosina 1880–2015, huomauttaa NOAA raportissa.
– Se on myös suurin marginaali, jolla vuosittainen maailmanlaajuinen lämpöennätys on rikottu.
https://yle.fi/uutiset/3-8611726
Ja sää taas on nollasäätä ylihuomenna täällä, vaikka tammikuun pitäisi olla talvisäätä näin pohjoisessa https://www.ilmatieteenlaitos.fi/saa/helsinki- Anonyymi
Korjaan kirjoitustani.
Viime vuosi (2020) oli Euroopassa ylivoimaisesti lämpimin koskaan mitattu
Maailmanlaajuisesti viime vuosikymmen oli tilastoidun säähistorian kuumin.
https://yle.fi/uutiset/3-11729189
- Anonyymi
Luokkakokoustahan ei ollut. https://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkausi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1153756Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1493743Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi242544Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs52325100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es302138Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa481322Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut301147Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah33912- 137905
Poika. Edes suuret lyyrikot eivät auta kostonhimoista.
Kostonhimotutkani tuuttaa, etkä saa minua astumaan estradille. Korkeintaan välillä hiukan kutittelen...110803