Johtoporras säästölistalle

Kaupunginjohtaja esittää LL 09.01. että Loimaa keskittäisi terveyspalvelut yhteen terveysasemaan. Tämä säästöehdotus olisi jatkumoa muidenkin palveluiden kuten kirjastojen ja koulujen vähentämiseen ja keskittämiseen kaupungin keskustaan.
Vuosikymmen aloitettaisiin poistamalla liitetyistä kunnista kaikki lähipalvelut.
Kaupungin johtoportaaseen ei näytä kohdistuvan mitään supistumisaikeita. Kehittämisjohtaja on eläköitymässä loppuvuodessa joten olisi yksinkertaisinta siirtää hänen tehtävät kaupunginjohtajalle. Mihin tällainen kuoleva kaupunki tarvitsee turhia johtajia.
972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Loimaalla on todella liian paljon turhia johtajia. Ja jos jotain suunnitellaan palkataan isolla rahalla assistentti. Kun täällä on isoin osa asukkaista vanhuksia niin tulevat toimeen yhdelläkin johtajalla. Nuoret lähtevät sinne suuriin kaupunkeihin missä niillä on mahdollisuuksia vaikka mihin. Loimaalla niitä ei oo. Kun muutama vuosi kuluu niin ei täällä ole enää veronmaksajiakaan!!!

Äänestä
  • Näinhän se on ja näperrellään liikaa vähemmän tärkeiden asioiden parissa!

    lajijasuris

    Äänestä

Se on ajan henki että eliitille ja virkamiehille sekä poliitikoille kaikki heti nyt.
Mitään perusteita näille liksoille ei ole olemassakaan.

Äänestä

Pääterveysaseman ja Alastaron säilyttäminen tuntuisi järkevältä.

Äänestä
  • No joo ei kaikkia voi lopettaa. Apteekki tuotiin hirvikoskelta cittarin tiloihin ja nyt on kaks apteekkia melkein vierekkäin

    Äänestä

Aikanaan puhuttiin johtajien suulla leveimmistä hartioista kuntien liittymistä, Loimaa mlk ja Metsämaa myöhemmin vielä Mellilä ja Alastaro. Kokonaisuudelle annettiin nimi Loimaa. Asukkaita oli 18.000 nykyään alle 16,000. Eikä ihme koska entisistä kuntakeskuksista ja kylistä on palvelut ajettu alas. Tämä Kokoomuksen ja ikävä kyllä myös Keskustan politiikka on ollut tämän näköistä.
Viimeisiä päätöksiä oli lopettaa Virttaan ja Kojonkulman kyläkoulut sekä Alastaron yläaste . Nyt ollaan lopettamassa muut kuin kauppalan terveysasema. Kaikki muut palvelut on jo lopetettu, pankit, postit ja kaupat yms. Mutta liioskuntien verot kyllä kelpaavat kauppalalle. Leveämmät hartiat kaventuvat viimeistään kun tutustut toriympäristön tyhjiin liiketiloihin.

Äänestä
  • Leveämmistä hartioista puhuminen Loimaan toimien yhteydessä on surkuhupaisaa. Seutukuntien kanssa Loimaa ei ole koskaan osannut tehdä yhteistyötä. Mahdollisuudet leveämmille hartioille olisi ollut niin opetus-, yritys-, kaavoitus-kuin terveydenhuollon sektoreille. Kokeiluja on ollut mm Yrityskolmion, Oripää terveysaseman ja koulujen puitteissa mutta ne eivät ole olleet kovin onnistuneita
    Loimaan hallinnossa toimiva epävirallinen/virallinen Elinvoimatoimikunta ei ole saanut vielä mitään näkyvää aikaiseksi. Kokoontumiset ovat pöytäkirjojen mukaan lähinnä keskustelukerhoja.
    Loimaan hallinto näyttää siirtyneen valiokuntien käyttöönoton ja hallintosäännön uudistuksen myötä passiiviseen olotilaan.
    On ikävä elävää Loimaan keskustaa

    Äänestä

Esimerkiksi Liedossa kuntakehityspalveluja näyttää johtavan kunnanjohtaja. Asukkaita Liedossa on noin 20 000, eli nelisen tuhatta Loimaata enemmän. Nyt pitää tarkkaan punnata, tarvitaanko näin pienellä paikkakunnalla todellakin erillistä kehitysjohtajaa?

Äänestä

Lauantain Loimaan Lehdessä oli kirjoitus ja kuva tästä uudesta "Loimaan muutos"- työryhmästä. Tuolle sakille parempi nimi on "Loimaan menneisyys".

Ehdotan Loimaan muutos työryhmää 1-jäseniseksi ja jäsen olisi Eino Vepsä ! Näin saadaan kaikki kaupunkilaiset yhdenvertaisiksi. Kylät toimiviksi ja eläviksi, tällaista toimintaa tarvitaan eikä koulujen sulkemista, ei terveysasemisen lakkauttamisia, ei pankkien postien eikä kauppojen sulkemisia.

Eino Vepsän päätöksiin ei saa valittaa ja ne on pantava toimeen aina välittömästi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaupunginjohtaja esittää LL 09.01. että Loimaa keskittäisi terveyspalvelut yhteen terveysasemaan. Tämä säästöehdotus olisi jatkumoa muidenkin palveluiden kuten kirjastojen ja koulujen vähentämiseen ja keskittämiseen kaupungin keskustaan.
Vuosikymmen aloitettaisiin poistamalla liitetyistä kunnista kaikki lähipalvelut.
Kaupungin johtoportaaseen ei näytä kohdistuvan mitään supistumisaikeita. Kehittämisjohtaja on eläköitymässä loppuvuodessa joten olisi yksinkertaisinta siirtää hänen tehtävät kaupunginjohtajalle. Mihin tällainen kuoleva kaupunki tarvitsee turhia johtajia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu