Lasertulostimen vähimmäiskäyttö?

Anonyymi

Katselin myymälöiden sivuilta lasertulostinta/-monitoimilaitetta. Arvosteluissa joku sanoi, että jollain laitteella olisi vähimmäistulostusmäärä kuukaudessa.
Sitä pidän ihmeenä, koska juuri siksi olen vaihtamassa tästä nykyisestä mustesuihkusta laseriin, kun tarvitsen tulostusta harvoin.
Tietääkö joku, onko laserissa joku vähimmäistulostusmäärä?

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole.

      • Anonyymi

        Sitähän minäkin. Eihän jauhon uskoisi kuivahtavan, niinkuin musteen.


    • Anonyymi

      Koskaan (lähes 30 vuoteeen) en ole törmännnyt tilanteeseen että laser- (tai sublimaatio-, tai vaha-) tulostin olisi hyytynyt käytön vähäisyyden takia, musteruikkarit tukkiutuvat aivan varmasti noin kahdessa ... kolmessa viikossa.

      Musteruikkareissa tavallisesti/tyyypillisesti lisäksi on valmistajan laatimia hauskoja jekkuja, siis mikropiiri joka estää kasetin käytön jatkamisen musteen uudelleen täyttämisen avulla JA tekee sellaisen, täysin toimivan, mustekasetin käytön mahdottomaksi jonka mikropiiri tuomitsee liian vanhaksi. Minä sain tästä jämäkästi tuta, noin 1250 € edestä, erään HP (Hewlett Packard) monitoimihärvelin kanssa, kannoin sen roskikeen noin 3 kk "käytön" jälkeen (ja samaan rosikseen meni aika kallis läjä hyytyneitä mustekasetteja).

      Musteruikkareilla on kuitenkin se etu, että sen jälkeen kun on hartaasti odottanut yhden A4 koon valokuvan tulostuksen valmistumista, ja se osoittautuu täydelliseksi/virheettömäksi, ilman mitään viiruja tms, niin on aika korkata yli satasen skumppapullo. Mutta vuosikausia joutuu kärvistelemään kuivin suin.

    • Anonyymi

      On tiettyjä nimenomaisesti toimistoon ja yrityksiin tarkoitettuja laitteita joissa ei käytetä muovia mekaanisissa komponenteissa kuiten kuluttajalaitteissa vaan niissä käytetään metallia. Metallien kanssa tarvitaan öljyjä ja rasvoja, aivan kuten auton yms. moottoreissa.

      Jos mekaanisia osia ei käytetä, niin kaikki tuo mönjä jämähtää sinne sisälle kiinni, ja laite leikkaa kiinni.

      Tietty minimikäyttömäärä on tietyille laitteille juuri tästä syystä että mekaniikan toiminta pysyy optimaalisena.

      Kyllä, olen törmännyt juuri tällaisiin lasereihin useita kertoja.

      • Tiedätkö riittääkö tuollaisilla tulostimilla että tulostaa tyhjää riittävän usein, vai pitääkö tulosteessa käyttää myös värejä?


      • Anonyymi
        malaire kirjoitti:

        Tiedätkö riittääkö tuollaisilla tulostimilla että tulostaa tyhjää riittävän usein, vai pitääkö tulosteessa käyttää myös värejä?

        Tyhjä riittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      147
      10823
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5170
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2373
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2073
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1671
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1492
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1194
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1146
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      915
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      862
    Aihe