Olet mitä syöt -ohjelmasta

Anonyymi

Jippu
Laulaja, evankelista Jippu sai lähtölaukauksen sokerikoukusta ja iltaherkuttelusta irtautumiseensa Olet mitä syöt -ohjelmasta. IL

Hyvinvointilääkäri Pippa Laukan neuvoilla hän karisti kahdeksan viikon seurantajaksolla yhdeksän kiloa, vyötärönympärys kaventui 103 sentistä 92 senttiin ja kolesteroliarvot paranivat.

Projekti ei kuitenkaan loppunut tähän, vaan Jippu jatkoi hyväksi havaitsemallaan tiellä. Marraskuun alkuun mennessä hän oli pudottanut painoa jo 20 kiloa. Sokerin hän oli jättänyt kokonaan, herkut olivat vaihtuneet terveelliseen syömiseen ja Jippu liikkui maltillisesti.

Helposti addiktoituva nainen vältteli kuitenkin överiksi vetämistä. Hän tiesi vanhastaan toimintatapojensa liittyvän tunteisiin.

– Yritän opetella käsittelemään tunteitani. Ei se nyt niin pelottavaa ole, että välillä ahdistaa, pelottaa tai surettaa. Tavalliset ihmiset pystyvät näitä asioita käsittelemään. Addikti toimii niin, että apua, mulle äkkiä jotain tähän joka pitää tunteen aisoissa. Mutta ei loppuelämää voi turruttaa, Jippu sanoi.

Kiloja karisi vielä tästäkin. Vuoden lopussa Jippu oli jo 25 kiloa kevyempi kuin kesällä.


https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/01d81058-4138-4171-bf44-62587cb69a73


.

0

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

        Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
        Maailman menoa
        488
        8532
      2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

        jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
        Maailman menoa
        119
        5840
      3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

        Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
        Maailman menoa
        266
        4806
      4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

        SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
        Perussuomalaiset
        58
        4625
      5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

        Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
        Maailman menoa
        70
        4151
      6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

        ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
        Maailman menoa
        160
        3940
      7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

        Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
        Maailman menoa
        172
        3768
      8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

        Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
        Ikävä
        90
        1708
      9. Onko sinulla ja kaivatulla

        joku yhteinen tärkeä paikka?
        Ikävä
        96
        1241
      10. sä oot ehkä

        maailman omituisin tyyppi
        Ikävä
        47
        879
      Aihe