nykynuoriso päässyt helpolla

Anonyymi

Nykyisin ei kiinnosta enään opiskelukaan aloilla joss voi vaikka kädet likaantua mutta vaikka kuinka o digitekniikkaa ja tietokoneita ei ne ruokaa tee eikä osaa hitsata tai koneistaa. nyt valitetaan kun ei saada työntekijöitä. Meitä eläkeläisiä sorretaan ja kadehditaan vaikka maksoimme koulut omalla työllä ja velatkin on maksettu. opintolainoja ei saatu .

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On taas sokeripulla valittamassa, kun ei tajua kuinka paljon paremmin heillä on mm. palkkaus, kulut ja muut olot olleet. Ei nykyään niin kovia etuja saa ja jokin opintolaina ei ole etu vaan päinvastoin. Jos opettelisit missä tilanteesa nykyinen maailma on ja sitten tulisit uudestaan puhumaan kun olet tähän nykyaikaan päivittänyt tietosi.

      Kumpa nykypäivänä nuori voisi maksaa koulunsa, velat ja elämisen omalla työllään. Sitä suurin osa nuorista toivoo, mutta se ei ole enää niin itsestään selvä juttu ja nykypäivänä suunnaton etuoikeus jos se on mahdollista.

      Olisin paljon ymmärtäväisempi sinua kohtaan, jos olisit sodanaikaista eläkeläisryhmää. He oikeasti ja sinun ikäistesi vanhemmat todellisuudessa sen isoimman työn teki, että teille nuoremmille olisi tällaisia etuoikeuksia. Olettivat varmaan, ettei kutakuinkin yksi sukupolvi (heidän lapsensa) tuhoa loppujen tulevaisuutta.

      Tuo otsikkokin vielä... Päässyt helpolla, ihan kuin nykynuoriso olisi ollut jo työelämässä. Sinne ei kuules päästä noin vain ja vielä 30 vuotiaat milleniaalit jonottat pääsyä sinne työelämään, muut nuoret tulevat samalla tapaa perässä jääden samaan jonoon kiinni. Nykyään täytyy osata monen ammatin taidot, että saa ehkä hyvällä tuurilla jalkaansa yhden ammatin työpaikalle joka maksaa oikeasti palkkaa, eikä ole taas jotain työharjoittelua. Muutenkin työpaikoilla kiusataan paljon nuoria, sen lisäksi, että heidän pitäisi jaksaa ilmaiseksi tai nälkä palkalla (jolla ei maksa edes perusasumiskustannuksia) tehdä vain duunia.

      Äh... Nukkaan taas aikaa selittämällä kun ethän sinä nuoria kuuntele, muuten tietäisit nyky maailman tilanteen paremmin. Pitäisi tehdä vain niin kuin nuoremmat zoomerit sanoo, kun tajusivat, että menee vain energia hukkaan kun yrittää kertoa asiasta. Mielenterveydelle terveellisempää vain sanoa Ok, boomer ja jatkaa matkaa. Aika on rahaa ja tahti on nykyään niin kova, että ei ole aikaa kertoa sellaiselle joka ei halua oppia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      168
      11561
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8142
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6046
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4997
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      22
      4766
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      40
      4401
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      107
      4303
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      104
      3688
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1791
    Aihe