Nykyisin ei kiinnosta enään opiskelukaan aloilla joss voi vaikka kädet likaantua mutta vaikka kuinka o digitekniikkaa ja tietokoneita ei ne ruokaa tee eikä osaa hitsata tai koneistaa. nyt valitetaan kun ei saada työntekijöitä. Meitä eläkeläisiä sorretaan ja kadehditaan vaikka maksoimme koulut omalla työllä ja velatkin on maksettu. opintolainoja ei saatu .
nykynuoriso päässyt helpolla
1
53
Vastaukset
- Anonyymi
On taas sokeripulla valittamassa, kun ei tajua kuinka paljon paremmin heillä on mm. palkkaus, kulut ja muut olot olleet. Ei nykyään niin kovia etuja saa ja jokin opintolaina ei ole etu vaan päinvastoin. Jos opettelisit missä tilanteesa nykyinen maailma on ja sitten tulisit uudestaan puhumaan kun olet tähän nykyaikaan päivittänyt tietosi.
Kumpa nykypäivänä nuori voisi maksaa koulunsa, velat ja elämisen omalla työllään. Sitä suurin osa nuorista toivoo, mutta se ei ole enää niin itsestään selvä juttu ja nykypäivänä suunnaton etuoikeus jos se on mahdollista.
Olisin paljon ymmärtäväisempi sinua kohtaan, jos olisit sodanaikaista eläkeläisryhmää. He oikeasti ja sinun ikäistesi vanhemmat todellisuudessa sen isoimman työn teki, että teille nuoremmille olisi tällaisia etuoikeuksia. Olettivat varmaan, ettei kutakuinkin yksi sukupolvi (heidän lapsensa) tuhoa loppujen tulevaisuutta.
Tuo otsikkokin vielä... Päässyt helpolla, ihan kuin nykynuoriso olisi ollut jo työelämässä. Sinne ei kuules päästä noin vain ja vielä 30 vuotiaat milleniaalit jonottat pääsyä sinne työelämään, muut nuoret tulevat samalla tapaa perässä jääden samaan jonoon kiinni. Nykyään täytyy osata monen ammatin taidot, että saa ehkä hyvällä tuurilla jalkaansa yhden ammatin työpaikalle joka maksaa oikeasti palkkaa, eikä ole taas jotain työharjoittelua. Muutenkin työpaikoilla kiusataan paljon nuoria, sen lisäksi, että heidän pitäisi jaksaa ilmaiseksi tai nälkä palkalla (jolla ei maksa edes perusasumiskustannuksia) tehdä vain duunia.
Äh... Nukkaan taas aikaa selittämällä kun ethän sinä nuoria kuuntele, muuten tietäisit nyky maailman tilanteen paremmin. Pitäisi tehdä vain niin kuin nuoremmat zoomerit sanoo, kun tajusivat, että menee vain energia hukkaan kun yrittää kertoa asiasta. Mielenterveydelle terveellisempää vain sanoa Ok, boomer ja jatkaa matkaa. Aika on rahaa ja tahti on nykyään niin kova, että ei ole aikaa kertoa sellaiselle joka ei halua oppia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1994303"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?992853Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m202816Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p892626Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am15223376 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark502257Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332087- 192051
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371941- 851939