nykynuoriso päässyt helpolla

Anonyymi

Nykyisin ei kiinnosta enään opiskelukaan aloilla joss voi vaikka kädet likaantua mutta vaikka kuinka o digitekniikkaa ja tietokoneita ei ne ruokaa tee eikä osaa hitsata tai koneistaa. nyt valitetaan kun ei saada työntekijöitä. Meitä eläkeläisiä sorretaan ja kadehditaan vaikka maksoimme koulut omalla työllä ja velatkin on maksettu. opintolainoja ei saatu .

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On taas sokeripulla valittamassa, kun ei tajua kuinka paljon paremmin heillä on mm. palkkaus, kulut ja muut olot olleet. Ei nykyään niin kovia etuja saa ja jokin opintolaina ei ole etu vaan päinvastoin. Jos opettelisit missä tilanteesa nykyinen maailma on ja sitten tulisit uudestaan puhumaan kun olet tähän nykyaikaan päivittänyt tietosi.

      Kumpa nykypäivänä nuori voisi maksaa koulunsa, velat ja elämisen omalla työllään. Sitä suurin osa nuorista toivoo, mutta se ei ole enää niin itsestään selvä juttu ja nykypäivänä suunnaton etuoikeus jos se on mahdollista.

      Olisin paljon ymmärtäväisempi sinua kohtaan, jos olisit sodanaikaista eläkeläisryhmää. He oikeasti ja sinun ikäistesi vanhemmat todellisuudessa sen isoimman työn teki, että teille nuoremmille olisi tällaisia etuoikeuksia. Olettivat varmaan, ettei kutakuinkin yksi sukupolvi (heidän lapsensa) tuhoa loppujen tulevaisuutta.

      Tuo otsikkokin vielä... Päässyt helpolla, ihan kuin nykynuoriso olisi ollut jo työelämässä. Sinne ei kuules päästä noin vain ja vielä 30 vuotiaat milleniaalit jonottat pääsyä sinne työelämään, muut nuoret tulevat samalla tapaa perässä jääden samaan jonoon kiinni. Nykyään täytyy osata monen ammatin taidot, että saa ehkä hyvällä tuurilla jalkaansa yhden ammatin työpaikalle joka maksaa oikeasti palkkaa, eikä ole taas jotain työharjoittelua. Muutenkin työpaikoilla kiusataan paljon nuoria, sen lisäksi, että heidän pitäisi jaksaa ilmaiseksi tai nälkä palkalla (jolla ei maksa edes perusasumiskustannuksia) tehdä vain duunia.

      Äh... Nukkaan taas aikaa selittämällä kun ethän sinä nuoria kuuntele, muuten tietäisit nyky maailman tilanteen paremmin. Pitäisi tehdä vain niin kuin nuoremmat zoomerit sanoo, kun tajusivat, että menee vain energia hukkaan kun yrittää kertoa asiasta. Mielenterveydelle terveellisempää vain sanoa Ok, boomer ja jatkaa matkaa. Aika on rahaa ja tahti on nykyään niin kova, että ei ole aikaa kertoa sellaiselle joka ei halua oppia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2762
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2318
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1474
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1060
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1057
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1013
    Aihe