Mielenkiintoinen uutinen Ilmajoelta. Paikkakunnalta, jonne on rakennettu suhteellisen paljon tuulivoimaa. Sen tuomalla kokemuksella valtuusto äänesti nyt selvin äänin 3 km suojaetäisyyden tuulivoimalaitosten ja asuttujen rakennusten välille.
https://www.seinajokinen.fi/ilmajoella-valtuusto-kaatoi-tuulivoimakaavan/
Sikäli tämä pistää miettimään, kun Ugissa vaadittiin aikanaan 2 km suojaetäisyyttä, eikä se silloin käynyt kaavoittajalle mitenkään. Siihen löytyi joku lainpykälä, johon vedottiin ja kaavaa runnottiin väkisin läpi asukkaita kuuntelematta.
Vihaksi pistää vieläkin.
Tuulivoimakaavoituksesta vielä
Anonyymi
2
97
Vastaukset
- Anonyymi
Valitettavasti tämä farssi on ohi. Siinä hävisi kyllä luottamus virkamiehiin lopullisesti. Onneksi meillä on muutama poliitikko, jotka ovat ihan oikeasti asukkaiden etua ajamassa. Tämän tapauksen yhteydessä omakin puolueväri muuttui ja tulevissakin kuntavaaleissa äänestän henkilöä, enkä puoluetta.
- Anonyymi
Nyt sitä tuulisähköä olisi taas tarvittu, mutta pakkasella ei tuule. Taas kerran sekin totuus nähtiin, vaikka kaavoittajakaksikko senkin totuuden yrittivät viherpestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457342
- 324068
- 573585
- 503120
- 172796
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons492289- 512275
- 372258
- 432248
- 162236