TÄÄ ON HIENOA !!!

ex-digi

valokuvaaminen perinteisellä järkkärillä on todella upeaa!!! siis ei tarvi kalliita laitteita tai 1GB muistikortteja kun voi tallentaa ohikiitäviä tilanteita, tarkkuudella johon tällä hetkellä vain osa digipiipertimistä pystyy!!! VALTAVAA!!!

olen sen verran nuorta ikäpolvea että varsinaisen kipinän kuvaamiseen sain digikameran hankittuani, nyt on kuvattu 4000 kuvaa sillä, ihan siistii... mut erehdyin kokeilemaan minoltan järjestelmäkameraa, ei ole siitä enään paluuta. toimii kuin ajatus. kuvat hienoja ja ainutlaatuisia, ei retusoituja=oikeita valokuvia.

vaikka hieman kalliimpaa kuvaaminen sillä, ei haittaa, historian lehtien havinaa kuuluu päästäni jokaisella naps äänellä kun kuvan otan...!!!

ja mitäs sitten kun tulee kriisiaika, no muiden digipiipertimet on kortit täynnä, minnekään ei pääse purkamaan kun ei ole sähköä... mutta mulllapa on filmirullia, ja mun MINOLTA... otan kuvia tapahtumista, ikuistan historiaa... I TAKE PHOTOS TO... ja vuosien päästä ihmetellään miksi kukaan muu ei tuota kekannut! OSTAKAA POJAT KUNNON KAMERAT! SEMMOINEN MISTÄ KUULUU KUNNOLLINEN SULJIN ÄÄNI EDES!=)

9

1600

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vilkas

      Olet tossissaan nuori nuija ! miksi opit kirjoittamaan ? Seuraa evoluution kärkipäässä mitä digi - kamerat on ! vai oliko liian vaikeaa ! Hyppää sen kamerasi kanssa mereen niin opit uimaan !! häh häh häääääääääääää

      • utelias

        hieno harrastus, tosi valokuvaamista. Kuvaa professional-luokan diafilmille ja arkistoi hyvin. Tulee hyvää dokumenttia tulevaisuuteen.
        Näin minäkin teen.


      • Filmi tulee vielä!

        Ex-Digillä onkin sitten 50 vuoden päästä kuvia, joita näyttää jälkikasvulle, joita taas sulla ei toden näköisesti ole enää muualla, kuin bittitaivaassa. Häh Häh Hää.


    • Topi

      Se parhaiten nauraa, jolla on vahvin lääkitys?

    • joopajoo

      Digikuvaus on mullakin jäänyt vähemmälle viimeaikoina kun tulin hankkineeksi käytetyn Nikon FM2:n. Pari Nikonin kakkulaa löytyy ennestään ja filmiä alkoi mennä heti roppakaupalla. Pitänee välillä muistaa käyttää tuon digijärkänkin suljinta ettei rasvat kuivu...

      • 45:nen

        Vaihdoin juuri 4x5 tuuman kameraan. Digijärkkäri seisoo nyt liian vähällä käytöllä...
        Ehkä tuo digikuvaus on liian helppoa täyttääkseen harrastuksen tuntomerkit.


    • T.K.

      Mulla kans digikamera jäänyt vähälle käytölle uuden Canon EOS:n oston jälkeen. Digikameraa käytän lähinnä "kännikamerana" enää. Jos vielä saisi tuon vanhan Olympuksen valotusautomatiikan kuntoon niin siinä olisi kamera, joka toimii vaikka 30 asteen pakkasella. Tai sitten ostaa kunnon valotusmittarin.

    • EOS 300V

      Jeah!! Filmille kuvaaminen on hienoa, eikä anneta digi-kauden syrjäyttää todellisia VALOKUVIA ! Diat tosiaan hakkaa digit vielä kuus-nolla. Talvella kokeilin itse ekan kerran diaa ja taitaapi kesällä palaa melkein enemmän diaa kuin normaali negaa... räps, räps... Antaa sulkimen laulaa=)

    • olli

      vintiltä vanhoja negoja ihan ensimmäisiä kehittämiäni, ovat ihan 50 luvun alusta ja tein niistä paperikuvia ja taas on nuoruuden muistot tallessa seuraavalle sukupolvelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      307
      1099
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      67
      925
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      908
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      785
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      721
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      705
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      617
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      617
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      51
      569
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      541
    Aihe