unohdin mainita että

Anonyymi

vihaan häntä sydämeni pohjasta. En ole ikinä tuntenut näin kokonaisvaltaista kaikenpeittävää tunnetta rakkauden lisäksi.

Hän saattaa kiertää mut pikkusormensa ympärille ja vietellä mmutta se ei poista sitä että mä vihaan häntä.

Mä odotan sitä päivää kun välinpitäämättömyys saa vallan.

15

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi sä vihaat häntä noin rajusti?

      • Anonyymi

        Sanotaanko nyt näin ympäripyöreästi että yleinen epäkurantti siipeily, tyhjäntoimittelu ja pasuunanpuhaltelu.


    • Anonyymi

      Hän on tehnyt sulle jotain minkä takia vihaat? Yleensä jos ei saa toisen kanssa vaikka olla oma itsensä niin tuottaa jo pelkästään vihaa sitä henkilöä kohtaan joka sillä lailla kontrolloi muita.

      • Anonyymi

        Jos ajattelee parisuhdetta niin ei sitä ajattele niin että toinen kontrolloi, kun ei osaa puhua edes parisuhteeseen liittyvistä asioista. Kun sellainen tilanne jatkuu kauan niin kyllä siinä tulee ärsyyntymisen ja jopa vihan tunteitakin, vaikka ymmärtäisi mistä se johtuu. Ainoa keino selvitä on lopettaa sellainen parisuhde.


    • Anonyymi

      Käsitänkö mää nyt oikein että vihaat sitä saamattomuuden johdosta? Viha tuntuu vähän voimakkaalta reaktiolta siihen. Halveksunnan ymmärtäisi.

      • Anonyymi

        Halveksin mä myös mutta viha on voimakkaampi tunne.


    • Anonyymi

      Takajaloilleen nouseminen on ihan ymmärrettävää tilanteessa jossa vannotaan käsi sydämellä eikä liikauteta lapaansakaan, jossain vaiheessa sitä enää vaan kohauttaa olkiaan.

      • Anonyymi

        Harhaa toisesta, jota ei edes tunne. Sairasta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Harhaa toisesta, jota ei edes tunne. Sairasta!

        Ja sinäkö olet terve, niinkö? Et sinä voi tietää kuinka hyvin tuo kommentoija tuntee tämän ihmisen. Se voi puhua vaikka entisestä puolisostaan. Sivusta.


      • Anonyymi

        Niinpä.


    • Anonyymi

      Sairaana ilman otsakäärettä.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        No emmä tiedä. Ymmärrän kyllä miks ton pistit 😀
        Ärsyttää ihan hemmetisti kun täytyy vaikkei tahtois mutta kun ne elämän tärkeimmät pyytää.


    • Kun otetaan mukaan lukuun se, että psykologian perusteidenkin mukaan viha on reagointia pelkoon, niin siinä on sitten lähtökohta mietinnöillesi. Ja teknisesti ottaen et vihaa sitä kohdetta, vaan omaa itseäsi, pelkoasi, heikkouttasi sen vihasi kohteen edessä. Siitä sitten pohtimaan ja kohti välinpitämättömyyttä, jos se on tavoitteesi.

    • Anonyymi

      Ketjussa puhutaan vihasta, en osaa sanoa vihaanko erästa täysin tuntematonta. En tiennyt pienenä tyttönä kodin lähellä kävellessä, että nähty tapahtuma kummittelisi vuosikymmenten jälkeen elämässä. Tekijän katkeruus , muuttui varmaan vihaksi, kosto selvinnyt vasta jälkeensä, kuollut parikymmentä vuotta sitten. Aloittaja voimakkaita vihan tunteita tuntevana, kannattaa miettiä, onko mitä syytä itsessä, vai teitkö jotain, jonka olisi voinut tehdä toisin. Elämä on lyhyt, viha lyhentää elämää,syö sisältä, kannattako se. Itse en viitsi ajatella vihalla tapahtumaa, jota en edes muistanut vuosikymmeniin, kun silloin kävelin vaieten ohi. Ehkä seuraava kulkija nimesi, tultiin kysymään, sain koston.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6587
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4646
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3723
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe