Mitä järkeä kadehtia käytännössä ihan tuntematonta ihmistä joka ei kuulu sinun elämääsi millään tavalla? Ja kaiken lisäksi vielä sellaista ihmistä joka ei ole koskaan edes puhunut sinulle tai kiinnostunut elämästäsi millään tavalla? En ymmärrä. Onko se kuitenkin enemmän katkeruutta siitä ettet ole itse saanut elämässä aikaan yhtä paljon?
Enkä nyt tarkoita että kaikki kadehtisivat naapureita, mutta sellaisia ihmisiä ikävä kyllä on olemassa...
Miksi kadehdit naapuriasi?
14
2078
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi luulet kaikkien olevan sinulle kateellisia? Mitähän se sinusta kertoo?
- Anonyymi
Puhuiko tämä aloittaja mielestäsi itsestään vai osuiko aloituksen teema noin muuten? Veikkaan, että kyllä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhuiko tämä aloittaja mielestäsi itsestään vai osuiko aloituksen teema noin muuten? Veikkaan, että kyllä.
Ei, tällaisten ihme oletusten esittäjät vaan yleensä herättää kysymyksiä. Kertoo enemmän heistä ja heidän laadustaan.
- Anonyymi
En kadehdi mitään kun seinänaapurini kummallakin puolella ovat vuokralaisia ja itse olen omistusasuja velattomassa asunnossani?
Sen verran kiinnostaa vuokralaiset että mulla on kuuma linja isännöitsijälle ja hallituksemme, mihin kuulun, pj on kavereitani ja häiriköt lentää muualle alta aikayksikön.
:)- Anonyymi
Mäkin asun omistusasuntojen kerrostalossa vuokralla mut oon asunu tässä 10 vuotta jo. En oo lentäny pihalle eikä vuokranantajakaan valittanu 😉
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mäkin asun omistusasuntojen kerrostalossa vuokralla mut oon asunu tässä 10 vuotta jo. En oo lentäny pihalle eikä vuokranantajakaan valittanu 😉
No hyvä homma hei.
- Anonyymi
Sitä vartenko joku puupää liittyy asukashallitukseen, että saa kyylätä suojattomammassa asemassa olevia? Kuulostaa kyllä lähinnä fantasialta.
- Anonyymi
Mistä ihmeestä olet tuollaisia ajatuksia saanut päähäsi? Luulotautia.
- Anonyymi
En ole ap, mutta miksi tällaisiin aloituksiin pitää ylipäätään reagoida?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole ap, mutta miksi tällaisiin aloituksiin pitää ylipäätään reagoida?
Edit, jos kerran asiasi ei missään nimessä ole näin.
- Anonyymi
Voisko aloittaja kertoa esimerkin, niin voisi pohtia asiaa. Itselle vieras aihe tämä naapurien kadehtiminen.
- Anonyymi
Selvästi osoitettu jollekin ei-itseään koskien, joten eiköhän aloitukselle joku esikuva ole.
Ehkä tuollaisia asioita kannattaa ajatella käänteisesti- jos jostain ihmisestä on esimerkiksi jatkuvasti jauhettava kuinka tyhmä, ruma, epäonnistunut, muiden karttama ja jaadi jaadi joku on, että joku essenssi tältä "luuserilta" pitäisi ravistaa ulos.
- Anonyymi
Avaruusolioiden vaikuttamia varmaan. Niillä on korkinaukko päälaellaan.
- Anonyymi
Niin. T pekka sauri
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942503Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1422284Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132088- 1711570
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381277Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193898- 85896
- 183878
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 53703