Una Lagrima

Anonyymi

Joitakin vuosia sitten joku musiikin asiantuntija tällä palstalla tuhosi ajatukseni muistoista musiikillisesti Una Lagrima kappaleen hyvyyden. Ehkä se musiikillisesti ei ole maailman paras. Mutta silloin 1969 se kappale kauneudessaan oli meille merimiehille hieno.

Käypä kuuntelemassa you tubessa Una Lagrima 1969 Estrellan esittämänä ja kuvittele olevasi Karibian auringon alla rantaravintolan rauhassa, pitkän merimatkan jälkeen. Oli sen ajan hitti latinoissa!!!

Se oli sen ajan merimiesromantiikkaa, ei enään purjelaivojen, ei tämän päivän parin viikon kontrahtien kiireisten merimiesten.

Viime vuosikymmenet olen kuunnellut konserteissa klassista musiikkia, kun en ole päässyt latinalaiseen amerikkaan. Hyvin se vanhuuden odottelu menee näinkin reilusti alle sata vuotiaalta.

Kivoja merimies muisteluja "Merimieskuviin" ja "Äänimereen" runsaiden kuvien kera.

Homehtunut entinen merimies

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Una Lagrima por tu amor. Estela Nunez. Kiva kaunis kappale taannoin juuri tämä. On toinenkin kappale Una Lagrima.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      63
      3776
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3159
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      81
      2381
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1630
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1398
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1270
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      40
      1172
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1011
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      1005
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      49
      993
    Aihe