Hiihdon ystäviä hemmotellaan...

Hiihdon ystäviä on hemmoteltu kun teeveestä on tullut Tour de Ski ja ampumahiihtoa Saksasta,
kaikkialla on ollut lunta riittämiin, hyviä latuja ja urheilijoita monista maista vaikka poikkeuksellinen aika onkin. Norjalaisten puuttuminen laduilta antoi monille uusille mestareille mahdollisuuksia.
*
Hiihtäminen antaa monipuolista liikuntaa ja rasittaa monia lihaksia ja kaiken lisäksi liikunta tapahtuu kauniin luonnon keskellä raittiissa ulkoilmassa ja keuhjot tykkää siitä.

Siitä kun viimeksi olen ollut ladulla on jokunen vuosi ja nyt tuntuu, etten mäkiseen metsämaaston uskaltaisi edes lähteä, vaikka muistan miten hyvältä kunnon haipakka mäenlaskussa tuntuikaan.
Täytyy odotella milloin Päijänteelle tehdään kunnon ladut, niillä on turvallista hiihtää. Ja aina ei tarvita edes latuja kun pitkin jäitä kevätauringossa voi hiihdellä.

Monia houkuttaa Lappi hiihtolatuineen.
Onnellisia myös he, jotka suoraan kotiovelta löytävät heti tutulle ladulle, tulee armasti helpommin lähdettyä liikkeelle.
Nyt näyttää siltä, että lumilatuja riittää koko Suomessa.

Vieläkö innostut hiihtämisestä?

Teevee tarjoaa paljon hiihtoja penkkihiihtäjillekin, heti kohta Salpausselkää 22-24.1 ja MM kisat Oberstdorfista 23.2-7.3
lisäksi nähdään vielä ampumahiihtoa Anterselvasta 21.24.1
ja niistäkin MM-kisat Sloveniasta 10-21.2

10

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moniko yli 70 vuotias hiihtelee ?

      • Minä hiihtelen ja varsinkin katselen mielelläni hiihtokilpailuja.

        lähden Lappiinkin hiihtelemään jos suunnitelmat toteutuvat,
        ja kaikki siinä porukassa ovat yli 70 vuotiaita.


    • Minä niitä Ralli-Autoja.
      Bensa-Autoja.
      Olen kyllä nuorena käynyt läpi viikon kestäneen hiihto-koulutuksen.
      Kouluttajana Veikko Hakulinen ja Eino Huhtala.
      Väiskin kanssa olin hetken Demarina.

      H.

    • Kyllä. Innostun hiihtämisestä. Juuri kerroin naapurilleni. joka on liikunnallinen mutta ei ole hiihtänyt vuosiin, että minulla on vanhat, leveät sukset, joilla pysyy hyvin pystyssä..)) Kapeista en ole tykännyt, vaikka niitä on minulle tarjottu ja annettu.

      Mäkeen en ole mennyt moneen vuoteen, mutta tasamaalatuja riittää täällä. Jos tämä lumi pysyy, voin mennä auratulle ladulle sukset jalassa ! Tien viertä pitkin edeten...

      Urheilukisoja en seuraa...Taitoluistelua korkeintaan.

      • Anonyymi

        Miekii ostin jo vuosia sitten entisestä Hong Kong liikkestä erikoisen leveät sisäänajetut umpihankisukset.
        Nyt en muista, että onko niissä vielä vanhakantaiset mäystimet, lapikkaisiinkin sopivat.
        Saa nähä, lähenkö vielä pian 80 ikäisenä kokeilemaan vanhaa hiihtotaitoani. Kunhan tulee aurinkoinen päivä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miekii ostin jo vuosia sitten entisestä Hong Kong liikkestä erikoisen leveät sisäänajetut umpihankisukset.
        Nyt en muista, että onko niissä vielä vanhakantaiset mäystimet, lapikkaisiinkin sopivat.
        Saa nähä, lähenkö vielä pian 80 ikäisenä kokeilemaan vanhaa hiihtotaitoani. Kunhan tulee aurinkoinen päivä.

        Ai jaa, Ano 19.41. Oliskohan sellaisia vielä saatavilla ? Vaikka niillä mäystimillä ?
        Ei tarttis monojen kanssa kikkailla. Menevät niin helposti vinoon, monot..))


    • Anonyymi

      Hieno juttu,tänäänkin tulee Vantaalta kisat 18.00

      • Anonyymi

        Nyt on Vantaalla lunta tullut pitkin päivää oikein pyryttämällä ja lisää luvattu myös huomiselle keskiviikoksi.
        Muistan, kun jännättiin isän kanssa radion ääressä Lahden MM-hiihtoja 30 km v. 1958.
        Kultaa tuli Kalevi Hämäläisen tuomana etelä-Savoon.
        Nykyisin ei oikein intoa riitä katsella, kuin harvakseltaan valikoiden. Olisiko runsauden määrä ja lajien paljous.


      • Juu, just alkoi nuo kisat, suomaliset naiset pinkaisevat ladulle
        kiiruusti katsomaan, kun lumisadekin on siellä tauonnut.


    • Anonyymi

      Iivo veteli aika hyvin tasuria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe