Naapurin puolen puut

Anonyymi

Mitä tehdä, kun naapurin puolella on vanhoja, isoja puita, jotka pitävät tuulella narinaa, ja yksi on halki monta metriä. Jos joku puista kaatuu meidän puolelle, on talon ja varaston katto vaarassa. Samoin pihalla seisova auto, asukkaista nyt puhumattakaan.
Naapuria on pyydetty kaatamaan puut, mutta mitään ei näy tapahtuvan. Kukahan ne kaataa ennen kuin mitään tapahtuu? Korvaako meidän kotivakuutus mahdolliset vahingot?

12

1332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Anna h*elvetissä olla koko asian, mikäli naapurisi on l*stadiolainen!
      Parempi kun et puhu mitään, etkä ainakaan tee mitään ja kaikista paras itsellesi, kun muutat pois kokonaan.

      • Anonyymi

        Monissa kiinteis y ö bakutuksissa puuiden vahinkoja halbin. Vakuutus ei korvaa.
        Vaan pitää olla laaja turva joka korvaa myrskyvahinhot.

        Vaaralliset puut pitää kaataa.


    • Anonyymi

      Maratonilta palataan sinne stadionille sitten.

    • Anonyymi

      Rakennusvalvontaviranomainen voi vaatia kaatamaan vaarallisen puun. Ja kyllä se naapuri on korvausvelvollinen jos sen puu kaatuu teidän omaisuuden päälle.

      • Anonyymi

        Naapuri on korvausvelvollinen silloin jos puu on pystyssä ollessaan ollut silminnähden vaurioitunut, muutoin ei. Muutin oman kiinteistön täysarvovakuutuksen rakennuksen omavastuun 150 euroon myrskyvahinkojen varalta. 1991 joulun jälkeisessä myrskyssä oma puu kaatui katolle. Silloin rakennuksen omavastuu myrskyvahingoissa oli 1050 euroa. Sain pikkuisen korvausta kun tein korjaukset itse ja tuntitaksa laskettiin vain 20 euroksi. Viime syksynä taas tuuli kaatoi puun (24 metriä) mutta ainoa mikä kärsi oli roska-aitaus ja 1 jäteastia. Kaatuminen jäi noin metrin sivuun autokatoksen räystäästä, onneksi.
        Pitäisiköhän kaataa rakennuksen lähellä olevat pitkät (yli 25 m) puut varmuuden vuoksi? Niitä on liki kymmenen, pitänee harkita.

        Kotivakuutus ei korvaa, kiinteistövakuutus tarvitaan ja siinä pitää olla mukana myrskyvahingot. Jos naapuri ei ole korvausvelvollinen niin auton vahingot korvaa vain kaskovakuutus jos siinä on tämän sisältävä ehto.


      • Anonyymi

        Entä jos naapuri on varaton? Silloin saa pitää omana vahinkona naapurin puiden särkemän rakennuksen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä jos naapuri on varaton? Silloin saa pitää omana vahinkona naapurin puiden särkemän rakennuksen.

        Joku omistaa naapurin kiinteistön, tontin ja talon.


    • Anonyymi

      Naapurit ei määrää meidänkään puista, ja tämä on hyvä asia.

    • Anonyymi

      Muistaakseni tällaisessa tapauksessa taisi olla oikeus pätkäistä oman pihan puolelle tuleva vaarallinen osuus puusta pois (oksa tms.) ihan itse ja omin luvin...

      • Anonyymi

        Jos on ensin ilmoittanut naapurille haitasta ja antanut kohtuullisen määräajan rajan yli ulottuvien osien poistamiseen, on oikeus poistaa nämä osat puusta.


    • Anonyymi

      Anna tänne se moottorisaha PETKELE

    • Anonyymi

      Arkistoi toimet mitä olet tehnyt asian hyväksi. Nyt pitää olla todisteita onko
      kaupungin esim.puutarhuri kieltänyt kaadon. Ehtivätkö fyysisesti paikan päälle. Jos ei kaskoa...puu missä juuret on on korvausvelvollinen!! Puun pitäisi olla 5m.tontin rajalta. Kipin kapin tarkistamaan puustot,lupa kaupungilta (???)..metsuri paikalle. Muista kuvata puu joka aih.vahingot + vauriot. Asiallinen linja vaikka naapuri uhoo...!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13182
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3639
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1379
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      149
      1312
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      200
      973
    Aihe