Kukaan ei ole päättänyt omaa syntymää

Anonyymi

Jokaisen meistä kohtalon syntyä on meidän äitien ratkaisu. Eli naisten. Sikiö ei muodostu kohtuun ilmasta eikä näkymättömällä jumalan spermalla vaan kyllä sitä ihka aitoa tarvitaan. Yleensä miehen ejakulointi, jos seksistä on kyse. Mitä sitten tapahtuu, on joko sattumaa: joko munasolun hedelmöittyy tai ei. Jos hedelmöittyy, niin voi olla ettei kiinnity mihinkään. Jos kiinnitty, voi olla että joku täräys vaikutta että alkio tuleekin itsestään ulos. Nää on ihan sattumankauppaa. Sitten voi olla että nainen juo tai syö jotain mikä aiheuttaa munasolun abortoitumisen eli ulostulon. Tai sitten käy niin että nainen päättää ettei halua tai pysty äidiksi niin hän nappaa aborttipillerit tms. Tai jos alkio alkaa kasvaa väärässä paikassa niin se on heti poistettava. Tai jos sikiöllä ei ole tärkeitä elimiä jne.

Missään kohtaa ei meiltä ole kysytty, että haluammeko syntyä tai ei. Missään kohtaa meillä ei ole alkionakaan valitusoikeutta siitä että joku pakottaa meidät kehittymään ja syntymän. Moni ei olisi halunnut tulla, mutta joku päätti vaan niin. Miksi on velvollisuus syntyä, vaikkei siihen saa vaikuttaa? Missään vaiheessa me ei olla itse vaikutettu näitten tapahtumien kulkuun. Siittiö ei ole kysynyt munasolulta lupaa hedelmöittää, eikä munasolu ole vaikuttanut siihen että mikä siittiö oli nopein. Me ei olla tehty tätä juttua että ollaan selvitty syntymään asti ja saatu hetu ja syntymätodistus. Se on ääriharva joka loppujen lopuksi sieltä munasolusta asti tänne kehittyy.

6

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä oli tämän aloituksen pointti, mitä ajattelit tehdä asialle? Uusia elämiä alkaa kuitenkin jatkuvasti, jopa ehkäisynkin läpi.
      Kun muuta tietoa ei ole, oletuksena on että elämänalkunsa saaneet lapset "haluaa" syntyä. Ainakin jos eivät luonnostaankaan ennenaikojaan pois tule.
      Koska mielipide ja haluamiset ei ole tämän tarkemmin tiedossa, on annettava ajan kulua jotta kyseiset henkilöt voivat sitten myöhemmin tehdä itse omaa elämäänsä koskevat päätöksensä.

      • Anonyymi

        Kysyykö kukaan munasolulta haluaako se hedelmöittyä. Kysyttiinkö sulta mielipidettä syntymiseen tai oikeutta olla syntymättä?


    • Anonyymi

      Ei kukaan ole itse päättänyt syntymisestään. Eikä jokainen haluttukaan raskaus vaan pääty syntymään.

      • Anonyymi

        Joo pitää kuunnella alkioita mitä se sanoo ei ketään voi pakottaa syntyyn.


    • Anonyymi

      Jos haluaa miestä ja seksiä niin eihän se tarkoita että pitää hyväksyä spermat. Miesten pitäis käyttää aina kondomia koska sperma on niin kuvottavaa, ja siittiöiden aiheuttamien vahinkojen vuoksi kondomi olisi tärkeä. Ei tarttuisi tauditkaan. Raiskaavat miehet ei käytä kondomia koska he ei kunnioita naisia muutenkaan vaan pitävät naista esineenä kuten uskovaisetkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      2007
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1480
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1269
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      71
      1107
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      225
      1082
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      974
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      237
      928
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      906
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe