Tuulen voima kaataa savupiippuja ja repii sähköjohdot maan alta.
Rekka-autot, bussit ja Pendoliinot lentelevät ilmassa, tuulennopeus on 180 kilometriä tunnissa ja lumikinokset kohoavat 10 metrin korkeuteen.
Hirmupakkanen paukkuu 45 asteen tuntumilla.
Kaupoista loppuvat elintarvikkeet.
Ihmiset syövät nälissään talikynttilöitä ja linnunsiemeniä.
Pimeys peittää koko maan, autot eivät käynnisty, polttopuita hamstrataan niin paljon, että metsät eivät toivu ainakaan 200 vuoteen.
Kun myrsky on ohi, peittää paksu lumikerros koko Suomea ja nälkään sekä kylmään menehtyneitä on monen metrin kerroksina pitkin pitäjää.
Mutta ei mitään hätää!
Hallitus suosittelee pysymään sisätiloissa ja toivoo kansalaisten hyvinvoinnin lähtevän nopeasti käyntiin.
Suomea lähestyy Kauhea Lumimrsky!
13
100
Vastaukset
- Anonyymi
Jep!
Ainahan hallitus on meistä huolta kantanut... - Anonyymi
Joskus nuorempana missään ei ilmoitettu kun lunta satoi. Talvet oli lumisia eikä teitä suolattu. Mutta ei kukaan valittanut. Lumisade oli normaali sääilmiö. Nyt on viikko varoteltu kauhistuttavasta lumisateesta ja kehoitettu etätöihin ym.
- Anonyymi
Voi sentään!
Ihanpa pelästyin.
Entäs nyt?
Pitännee männä peiton alle lämpimmään.
Sitä sammoo suosittelen muillehhii. - Anonyymi
Liikenne oli ihan toista silloin, kun oltiin nuoria.
- Anonyymi
Pitäiskö kaiken olla kuin 60 vuotta sitten ? Medialla on nykyään laitteet ja keinot
kertoa nopeasti asioista. Miksi ei ihmisille saisi tiedottaa esim. huonoksi kehittyvästä
kelistä ?
- Anonyymi
Myrsky voisi pyyhkäistä viedä raistipuoleen mennessään,
because we are werth it.- Anonyymi
We are worth it, että rasistipuolue poistuu vähitellen maailmankartalta.
Onneksen asun myrskyn yläpuollella,
vaikka on täälläkin liukkaitten teiden vuoksirekat lennellyt kaiteista kaiteisiin,
eli romua on tullut.
hyvä, että Etelä-Suomikin saa lunta, saadaan kaikki eteläiset hiihtokeskukset ja laskettelurinteet hiihtolomiksi laskettelukuntoon.
Liikkuville paikkoja liikkua, ettei tarvitse mennä sisätiloihin puuskuttamaan.- Anonyymi
EI täällä tuule ulkona kaunis pakkasilma,
men asioille, kuhan kerkiin,
myrsku kiertää tämän paikkakunnan kaukaa,
voikaa hyvin, - Anonyymi
Apua, mitä mie teen,
mie hukun lumeen. - Anonyymi
Eikös vihreä toivo, että kaikki pyöräilivät tai ajelisivat potkulaudoilla näissä keleissä. Jos palattaisiin potkukelkkoihin voisi olla parempi. Mutta muuten kiva keli autoilla. Lumi on niin harvinaista nykyään. Vielä kun järvi jäätyisi olisi hienoa. Mukava ilma. Sitä en ymmärrä miksi kaikesta varoitetaan ja puhutaan pelonsekaisin tuntein. Eihän tässäkään ole mitään pelättävää tai turvatonta. Pientä harmitonta lumisadetta pari päivää.
- Anonyymi
Miten selvisitte hengissä?
Kohtuullinen myrskyhän tuo oli,
pikkasen ripotteli lunta ja aika purevaa oli jo viima.
Mukavan kepeää on lumi kolalla siirrellä.
Oikeastaan aika kiva sadealue, ensin tuli ja sitten meni takaisin melkein samoja latuja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741