Tuulen voima kaataa savupiippuja ja repii sähköjohdot maan alta.
Rekka-autot, bussit ja Pendoliinot lentelevät ilmassa, tuulennopeus on 180 kilometriä tunnissa ja lumikinokset kohoavat 10 metrin korkeuteen.
Hirmupakkanen paukkuu 45 asteen tuntumilla.
Kaupoista loppuvat elintarvikkeet.
Ihmiset syövät nälissään talikynttilöitä ja linnunsiemeniä.
Pimeys peittää koko maan, autot eivät käynnisty, polttopuita hamstrataan niin paljon, että metsät eivät toivu ainakaan 200 vuoteen.
Kun myrsky on ohi, peittää paksu lumikerros koko Suomea ja nälkään sekä kylmään menehtyneitä on monen metrin kerroksina pitkin pitäjää.
Mutta ei mitään hätää!
Hallitus suosittelee pysymään sisätiloissa ja toivoo kansalaisten hyvinvoinnin lähtevän nopeasti käyntiin.
Suomea lähestyy Kauhea Lumimrsky!
13
142
Vastaukset 13
- Anonyymi
Jep!
Ainahan hallitus on meistä huolta kantanut... - Anonyymi
Joskus nuorempana missään ei ilmoitettu kun lunta satoi. Talvet oli lumisia eikä teitä suolattu. Mutta ei kukaan valittanut. Lumisade oli normaali sääilmiö. Nyt on viikko varoteltu kauhistuttavasta lumisateesta ja kehoitettu etätöihin ym.
- Anonyymi
Voi sentään!
Ihanpa pelästyin.
Entäs nyt?
Pitännee männä peiton alle lämpimmään.
Sitä sammoo suosittelen muillehhii. - Anonyymi
Liikenne oli ihan toista silloin, kun oltiin nuoria.
- Anonyymi
Pitäiskö kaiken olla kuin 60 vuotta sitten ? Medialla on nykyään laitteet ja keinot
kertoa nopeasti asioista. Miksi ei ihmisille saisi tiedottaa esim. huonoksi kehittyvästä
kelistä ?
- Anonyymi
Myrsky voisi pyyhkäistä viedä raistipuoleen mennessään,
because we are werth it.- Anonyymi
We are worth it, että rasistipuolue poistuu vähitellen maailmankartalta.
Onneksen asun myrskyn yläpuollella,
vaikka on täälläkin liukkaitten teiden vuoksirekat lennellyt kaiteista kaiteisiin,
eli romua on tullut.
hyvä, että Etelä-Suomikin saa lunta, saadaan kaikki eteläiset hiihtokeskukset ja laskettelurinteet hiihtolomiksi laskettelukuntoon.
Liikkuville paikkoja liikkua, ettei tarvitse mennä sisätiloihin puuskuttamaan.- Anonyymi
EI täällä tuule ulkona kaunis pakkasilma,
men asioille, kuhan kerkiin,
myrsku kiertää tämän paikkakunnan kaukaa,
voikaa hyvin, - Anonyymi
Apua, mitä mie teen,
mie hukun lumeen. - Anonyymi
Eikös vihreä toivo, että kaikki pyöräilivät tai ajelisivat potkulaudoilla näissä keleissä. Jos palattaisiin potkukelkkoihin voisi olla parempi. Mutta muuten kiva keli autoilla. Lumi on niin harvinaista nykyään. Vielä kun järvi jäätyisi olisi hienoa. Mukava ilma. Sitä en ymmärrä miksi kaikesta varoitetaan ja puhutaan pelonsekaisin tuntein. Eihän tässäkään ole mitään pelättävää tai turvatonta. Pientä harmitonta lumisadetta pari päivää.
- Anonyymi
Miten selvisitte hengissä?
Kohtuullinen myrskyhän tuo oli,
pikkasen ripotteli lunta ja aika purevaa oli jo viima.
Mukavan kepeää on lumi kolalla siirrellä.
Oikeastaan aika kiva sadealue, ensin tuli ja sitten meni takaisin melkein samoja latuja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062185- 103886
- 64791
- 46780
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21696Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511686Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 60570
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551