Toivottavasti kyseessä on vähemmistö, mutta ei tuo kovin mairittelevaa kuvaa anna.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a2f4e375-1272-461e-9a63-47f6aeac3cb2
Ehkä nuoria ei kaivata hiihtoladulle. Mieluummin pleikkarin ääreen.
Oletko sinä tuollainen latufasisti ?
Himohiihtäjät kunnostautuvat Helsingissä
12
233
Vastaukset 12
- Anonyymi
Mikä noita saatanan kusipäitä ajaa ladulle? Onko ne sukkahousut jotka tuon aiheuttaa?
- Anonyymi
Kännykkäkamerat esiin ja laturaivoajien naamat juutuubbiin !!
- Anonyymi
"Kännykkäkamerat esiin ja laturaivoajien naamat juutuubbiin !!"
Samaa mieltä, jokainen huuteleva hiihtovalas tuikun nokkaan ja naamat julkisuuteen!
- Anonyymi
Paloheinässä on nyt hyvät tasaiset maastot, jossa nyt lumen tultua olisi hyvä ihan aloittelevan lapsenkin mennä. Älkää tappako lapsen innostusta liikuntaan, vaikka kuinka harmittaisi ettei ohitettaessa mahdu aina luistelemaan tai ei voisi pitää vauhtia ja kierrosajat kärsivät ja syke laskee.
- Anonyymi
Lunta on nykyisin miten sattuu etelässä lapsille ei ole automaattista lähteä hiihtämään. On todellista epäasiallista myrkynkylvämistä ja omaan napaan tuijottamista alkaa huutelemaan liikuntatunnilla oleville lapsille.
Hävetkää!!! - Anonyymi
Sen sijaan kaikki latuverkkoja tahallisesti terrorisoivat kävelijät , autoilijat ja kelkkailijat sekä mönkijäidiootit suoraan saunan taakse sianruoaksi.
Ladulta voi kävellä lähinpään jalankulkuun tarkoitettuun väylän liittymään silloin, jos joko suksi tai side on mennyt rikki. Silloinkin voi liukua yhdellä suksella.
Poliisi valvomaan ja jakamaan sakkoja, koska kansa ei osaa enää kunnioittaa lakia.- Anonyymi
Mitä lakia?????
- Anonyymi
Mitä ihmeen lakia??
- Anonyymi
Latua! huudon kajahtaessa ilmoille väistetään sivuun ja annetaan latu nopeammille. Eikö lapsukaisille ole opetettu hiihdon etikettiä?
- Anonyymi
Itse olen kummastellut tätä:
Suksille nouseminen vaatii siteiden kiinnityksen ladulla, sillä ei se onnistu hiekkaisella parkkipaikalla ja umpihangessa.
Jatkuvasti tulee vaaratilanteita, kun kanssahiihtäjät vetää 10 cm päästä täysillä ohi omaa latu uraa pitkin, kun laittaa vermeitä kiinni. Onpa jopa kommentoitu, että onko tässä pakko laittaa (vieressä 50 auton rivi, josta kaikki muutkin ladulle tulleet) metsästäkö pitäisi ladulle putkahtaa? Sauvojen katkeaminen on jokakertainen pelko, kun siteitä pyllistät kiinni.
Paikalla 100m näkyvyys joka suuntaan, joten helppo ennakoida väistö kauempaa.
Laskettelijoille opetetaan rinteessä: takaa tuleva väistää. Ladulla opetetaan - edessä oleva väistää. Tämä on se epäkohta, mikä pitäisi korjata, niin että takaa kovemmin tuleva väistää myös ladulla .Juuri missään ei ole enää vain yhden ladun leveää kapeaa rännin, jossa pitäisi metsään alta hypätä.
Hitaampi väistää sääntö on sodanjälkeisiä sääntöjä jotka luotu itsetampatulle metsäpoluille. Latukoneura mahdollistaa ohituksen ilman huuteluja.
Jotenkin osalla hiihtäjistä aivot ja havainnointikyky sumenee hiihtäessä täysin, myös muita ladulla olijoita kohtaan.- Anonyymi
Moni tuntuu kiristävän vauhtia kun lähden ohituksen, vaikka pitäisi tehdä juuri toisin päin, hidastaa nopean ohituksen takaamiseksi. Ei ole mukavaa hitaammalla keskikaistalla yrittää rimpuilla ohi. Sykkeet nousee liikaa. Ja perässä hiihtämällä eivät nouse tarpeeksi.
- Anonyymi
Mikros Kienänen on yks iso mulkendo tyyppi joka on vastuussa joka helvetin kärrypolku laduksi. Miten noin ammattitaidoton tyyppi voi pitää itseään esimiehenä vaikka hän ei ole yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa721487Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää941106Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as29981- 164977
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30903Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105894Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks55829Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu129784- 27754
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.182736Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93727- 64664
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa48658Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12605Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191567- 85558
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78540sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75507- 55507
- 47500