Sähköpolkupyörän lataus aurinkopaneelilla

Anonyymi

Onko kukaan yrittänyt ladata sähköpolkupyörän akkua aurinkopaneelilla? Kaikki tieto ja kokemukset tähän liittyen kiinnostaisivat. Minkälaisen paneelin se vaatii ja mitä lisävarusteita paneelin lisäksi?

Minulla on sähkötön retkikohde noin 50 km päässä kotoa, jossa nykyään käydään autolla. Ajatus olisi hankkia sähköpolkupyörä ja virittää määränpäähän aurinkosähköllä toimiva latauspiste. Mietin, että miten reaalistinen tällainen vaihtoehto olisi.

20

9541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisko yksi lyijyakku säädin ja pieni invertteri paras niin voisit ladata omalla verkkolaturilla

      • Anonyymi

        Tuohon listaan lisäksi 4 kpl taipuisia 50watin aurinkopaneeleita ja kas: Teillä on verkkosähköpyörä jonka akkua ei aurinkoisella säällä saakkaan ajettua tyhjäksi! Vastaanwänkkääjille:( finglish?) kokemusta omaavana, -puhun pyörästä senkin pervot.


    • Anonyymi

      Kiitos. yllättävän yksinkertaiselta tuntuu lopulta. Ajattelin asiaa aivan liian monimutkaisesti, mutta näin teen.

    • Anonyymi

      Vie sähköpalkupyörä ja aurinkopaneelit liiteriin niin pääset kaikkein vähimmällä vaivalla.

    • Anonyymi

      Tartteeko tuo muuta kuin paneelin ja sopivan säätimen? Akku on pyörässä.

      Muut vempeleet aiheuttavat turhia häviöitä vaan. Paljonko on tuollaisen sähköpyörän latausjännite?

      • Anonyymi

        Mielestäni et voi lykätä esim akun ulostuloon vähän suurempaa jännitettä mitä on akun jännite.
        Pitää ladata litium akut oikeaa reittiä jossa on kennojen valvonta erikseen.
        Joku 150w paneeli, 80ah vapaa-ajan akku, pwm säädin ja 300w siniaaltoinve, sitten vain pyörän omalla laturilla. Tuo satsi kyllä vähän maksaa ja jos innostut muutakin sähköllä käyttämään niin vois vähän satsata heti lisää, vaikka iso 285w paneeli ja kaksi akkua ja 24v invertteri esim 1000w tai isompi, riippuu lompakon paksuudesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielestäni et voi lykätä esim akun ulostuloon vähän suurempaa jännitettä mitä on akun jännite.
        Pitää ladata litium akut oikeaa reittiä jossa on kennojen valvonta erikseen.
        Joku 150w paneeli, 80ah vapaa-ajan akku, pwm säädin ja 300w siniaaltoinve, sitten vain pyörän omalla laturilla. Tuo satsi kyllä vähän maksaa ja jos innostut muutakin sähköllä käyttämään niin vois vähän satsata heti lisää, vaikka iso 285w paneeli ja kaksi akkua ja 24v invertteri esim 1000w tai isompi, riippuu lompakon paksuudesta.

        Joo, 300 watin paneeli, siihen sopiva säädin, 100A normi akku, ja sitten 300 watin invertteri 12v to 230 voltin vaihtovirtaa. Nämä maksaa nykyisin n. 300 €uroa. Ja sitten vaan latailemaan sitä fillaria.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, 300 watin paneeli, siihen sopiva säädin, 100A normi akku, ja sitten 300 watin invertteri 12v to 230 voltin vaihtovirtaa. Nämä maksaa nykyisin n. 300 €uroa. Ja sitten vaan latailemaan sitä fillaria.

        Tuo 300w paneeli tarveis aika hyvän mppt säätimen lähes 30A mikäli haluaa 12V akkuun hyödyntää. se maksaa jo suomessa aika paljon.
        Tokmannilla välillä m 80A akkuja 70€, jos niitä ostais heti kaksi ja 24V järjestelmän niin sais halvalla pvm säätimellä jo hyvät tuotot isosta paneelista ja vois innostua muutakin pientä sähkö vempelettä käyttämään.


    • Anonyymi

      Jos lataa suoraan auringolla, on oltava paneeli joka antaa riittävän latausjännitteen. 36V akkua ladataan 42V latausjännitteellä, itse latauksenvalvonta on sisällytty pyörän akkuun.
      Vaikka kolme 18V pientä (väh. 2 A) paneelia sarjaan ja niiden perään DC/DC konvertteri jolla rajoittaa latausjännitteen 42 volttiin.
      Siinä se, mökillä on tietenkin oltava niin pitkään että tulee aurinkoinen päivä että saa akun täyteen kotimatkaa varten...

    • Anonyymi

      Ostin omaan pyörääni kaksi vara akkua ja tein niille telineet pyörään. Nyt on kantama noin 200 km.
      Mitenkä pieni aggregaatti, olisi helppo ratkaisu?
      Tai sitten akku naapurin mökille lataukseen?
      Veneessä lataan akkuja 300w invertterillä, porakone, rälläkkä moottorisaha.
      Riitti ainakin 36v moottorisahan akkujen lataukseen.
      Pistosahakin toimi, mutta 1600W pölynimurin kun laitoin niin tuli invertteristä entinen, kärryjen kera.

      • Anonyymi

        Invertterissä oli varmaan arvokilpi jossa sanottin suurin sallittu kuormitus

        Jos otat 13oo w vaatii se akusta jo 1oo A virran


    • Anonyymi

      Aurinkopanelilla lataus inventterin kautta onnistuu kun tehot ja akkukapasiteetti on tarvittavan suuri joitain muutoksia joutuu tekemään jos sinivirta ei sovi lataus laitteeseen tai tuotto on liian pieni lataus kestää kuitenkin kauemmin kun verkkovirrassa

    • Eco Flow Delta valmis paketti. Yli tonnin vehje mut lataa tuu paneleilla ja ulos tulo pistorasialla.

      • Anonyymi

        Laitatko linkin tuonne kiitos?


    • Anonyymi

      Paras konsti on laittaa pyörään tuuligeneraattori niin akku latautuu matkalla.

      • Anonyymi

        Nyt alko kiinnostelemaan


    • Anonyymi

      Tuo kiinnostaa
      Miten voin ladata s.pyörön akkua ajaessa
      Onko sellaista mahdollisuutta

      • Anonyymi

        Kyllä se on mahdollista. Tosin lataus kuluttaa sähköpyörän voimalahdettä enemmän kuin pyörän akkuun saa virtaa.


    • Anonyymi

      Laita mahdollisimman suuri paneeli henkseleillä selkään, saat myös tuulivoiman hyödynnettyä.

      • Anonyymi

        Pappatuntureissa oli muovinen tuulisuoja/tuulilasi... -Jos sähköpyörän ohjaustankoon laittaa pari bilteman lasikuituista venepanelia, niistä oikein aseteltuina on mahdollista saada pallopurjeen tavoin hyötyä tuottava tuulisuoja. (Sama idea savonius-roottorissa.) Sähkö lisäbonuksena. Toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe