Onko kukaan yrittänyt ladata sähköpolkupyörän akkua aurinkopaneelilla? Kaikki tieto ja kokemukset tähän liittyen kiinnostaisivat. Minkälaisen paneelin se vaatii ja mitä lisävarusteita paneelin lisäksi?
Minulla on sähkötön retkikohde noin 50 km päässä kotoa, jossa nykyään käydään autolla. Ajatus olisi hankkia sähköpolkupyörä ja virittää määränpäähän aurinkosähköllä toimiva latauspiste. Mietin, että miten reaalistinen tällainen vaihtoehto olisi.
Sähköpolkupyörän lataus aurinkopaneelilla
20
8670
Vastaukset
- Anonyymi
Olisko yksi lyijyakku säädin ja pieni invertteri paras niin voisit ladata omalla verkkolaturilla
- Anonyymi
Tuohon listaan lisäksi 4 kpl taipuisia 50watin aurinkopaneeleita ja kas: Teillä on verkkosähköpyörä jonka akkua ei aurinkoisella säällä saakkaan ajettua tyhjäksi! Vastaanwänkkääjille:( finglish?) kokemusta omaavana, -puhun pyörästä senkin pervot.
- Anonyymi
Kiitos. yllättävän yksinkertaiselta tuntuu lopulta. Ajattelin asiaa aivan liian monimutkaisesti, mutta näin teen.
- Anonyymi
Vie sähköpalkupyörä ja aurinkopaneelit liiteriin niin pääset kaikkein vähimmällä vaivalla.
- Anonyymi
Tartteeko tuo muuta kuin paneelin ja sopivan säätimen? Akku on pyörässä.
Muut vempeleet aiheuttavat turhia häviöitä vaan. Paljonko on tuollaisen sähköpyörän latausjännite?- Anonyymi
Mielestäni et voi lykätä esim akun ulostuloon vähän suurempaa jännitettä mitä on akun jännite.
Pitää ladata litium akut oikeaa reittiä jossa on kennojen valvonta erikseen.
Joku 150w paneeli, 80ah vapaa-ajan akku, pwm säädin ja 300w siniaaltoinve, sitten vain pyörän omalla laturilla. Tuo satsi kyllä vähän maksaa ja jos innostut muutakin sähköllä käyttämään niin vois vähän satsata heti lisää, vaikka iso 285w paneeli ja kaksi akkua ja 24v invertteri esim 1000w tai isompi, riippuu lompakon paksuudesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mielestäni et voi lykätä esim akun ulostuloon vähän suurempaa jännitettä mitä on akun jännite.
Pitää ladata litium akut oikeaa reittiä jossa on kennojen valvonta erikseen.
Joku 150w paneeli, 80ah vapaa-ajan akku, pwm säädin ja 300w siniaaltoinve, sitten vain pyörän omalla laturilla. Tuo satsi kyllä vähän maksaa ja jos innostut muutakin sähköllä käyttämään niin vois vähän satsata heti lisää, vaikka iso 285w paneeli ja kaksi akkua ja 24v invertteri esim 1000w tai isompi, riippuu lompakon paksuudesta.Joo, 300 watin paneeli, siihen sopiva säädin, 100A normi akku, ja sitten 300 watin invertteri 12v to 230 voltin vaihtovirtaa. Nämä maksaa nykyisin n. 300 €uroa. Ja sitten vaan latailemaan sitä fillaria.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, 300 watin paneeli, siihen sopiva säädin, 100A normi akku, ja sitten 300 watin invertteri 12v to 230 voltin vaihtovirtaa. Nämä maksaa nykyisin n. 300 €uroa. Ja sitten vaan latailemaan sitä fillaria.
Tuo 300w paneeli tarveis aika hyvän mppt säätimen lähes 30A mikäli haluaa 12V akkuun hyödyntää. se maksaa jo suomessa aika paljon.
Tokmannilla välillä m 80A akkuja 70€, jos niitä ostais heti kaksi ja 24V järjestelmän niin sais halvalla pvm säätimellä jo hyvät tuotot isosta paneelista ja vois innostua muutakin pientä sähkö vempelettä käyttämään.
- Anonyymi
Jos lataa suoraan auringolla, on oltava paneeli joka antaa riittävän latausjännitteen. 36V akkua ladataan 42V latausjännitteellä, itse latauksenvalvonta on sisällytty pyörän akkuun.
Vaikka kolme 18V pientä (väh. 2 A) paneelia sarjaan ja niiden perään DC/DC konvertteri jolla rajoittaa latausjännitteen 42 volttiin.
Siinä se, mökillä on tietenkin oltava niin pitkään että tulee aurinkoinen päivä että saa akun täyteen kotimatkaa varten... - Anonyymi
Ostin omaan pyörääni kaksi vara akkua ja tein niille telineet pyörään. Nyt on kantama noin 200 km.
Mitenkä pieni aggregaatti, olisi helppo ratkaisu?
Tai sitten akku naapurin mökille lataukseen?
Veneessä lataan akkuja 300w invertterillä, porakone, rälläkkä moottorisaha.
Riitti ainakin 36v moottorisahan akkujen lataukseen.
Pistosahakin toimi, mutta 1600W pölynimurin kun laitoin niin tuli invertteristä entinen, kärryjen kera.- Anonyymi
Invertterissä oli varmaan arvokilpi jossa sanottin suurin sallittu kuormitus
Jos otat 13oo w vaatii se akusta jo 1oo A virran
- Anonyymi
Aurinkopanelilla lataus inventterin kautta onnistuu kun tehot ja akkukapasiteetti on tarvittavan suuri joitain muutoksia joutuu tekemään jos sinivirta ei sovi lataus laitteeseen tai tuotto on liian pieni lataus kestää kuitenkin kauemmin kun verkkovirrassa
Eco Flow Delta valmis paketti. Yli tonnin vehje mut lataa tuu paneleilla ja ulos tulo pistorasialla.
- Anonyymi
Laitatko linkin tuonne kiitos?
- Anonyymi
Paras konsti on laittaa pyörään tuuligeneraattori niin akku latautuu matkalla.
- Anonyymi
Nyt alko kiinnostelemaan
- Anonyymi
Tuo kiinnostaa
Miten voin ladata s.pyörön akkua ajaessa
Onko sellaista mahdollisuutta- Anonyymi
Kyllä se on mahdollista. Tosin lataus kuluttaa sähköpyörän voimalahdettä enemmän kuin pyörän akkuun saa virtaa.
- Anonyymi
Laita mahdollisimman suuri paneeli henkseleillä selkään, saat myös tuulivoiman hyödynnettyä.
- Anonyymi
Pappatuntureissa oli muovinen tuulisuoja/tuulilasi... -Jos sähköpyörän ohjaustankoon laittaa pari bilteman lasikuituista venepanelia, niistä oikein aseteltuina on mahdollista saada pallopurjeen tavoin hyötyä tuottava tuulisuoja. (Sama idea savonius-roottorissa.) Sähkö lisäbonuksena. Toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2264553Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223399Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2621965Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,71726Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381237Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611199Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin100934- 30767
- 63765
- 176740