Ympäristöministeriön ja maa- ja metsätalousministeriön käynnistämä kampanja bio-jätteen talteensaamiseksi.
Suomalaiset lajittelevat biojätettä 275 milj.kiloa, silti yli300 milj.kiloa menee muun jätteen sekaan.
Siis työtä olisi tehtäväksi, että kaikki menisi oikeaan osoitteeseen.
Ajatelkaas, yhden parinkilon biojätepussin sisällöllä, saadaan ravinteet 400g ruisleipään ja ajetaan biokaasuautolla 4 kilometriä.
Hienoa, eikö totta.
Kuitenkin eräs asia minua on alkanut mietityttään.
Kun nyt suurin osa kaikesta jätteestä menee kierrätykseen, niin miksi raaka-aineen keräämisestä, ei makseta alkutuottajalle (siis kotitalouksille) vaan me maksamme kuljetuksesta ja käsittelystä.
Jotain lajeja voi viedä maksutta aluejätepisteille, ne täytyy kuitenkin itse huolehtia.
Nurinkurista.
Eilen juuri sanottiin Tv:ssä, että jotkut jo haistavat suuren bisnesken sähköautonakkujen kierrätyksessä.
Rakasta joka murua-kampanja.
13
116
Vastaukset
"Ram...Pirr...Eliaana"
Olet hyvin hajulla asiasta.
Jätteitten-lajittelu ei kuulu kansalle.
Lajittelu kuuluu työtä antaville yhtiöille.
Mistä yhtiö saa rahansa?
Jätteen-poltto-laitoksilta tietysti.
Mistä poltto-laitokset saavat rahansa?
Viheiltä...? Myymällä sähköä.
Jätteet kun eivät ole suoraan sillee niinku Hiiltä.
Systeemillä on hyvä huijata lapsia.
H.- Anonyymi
huruksz kirjoitti:
...Vihreiltä
H.Sinulla ei taida olla montakaan ystävää.
Jos oikea elämäsi on samanlaista lällätystä kuin täällä netissä, niin turha ihmetellä juttukaverien poissaoloa. Anonyymi kirjoitti:
Sinulla ei taida olla montakaan ystävää.
Jos oikea elämäsi on samanlaista lällätystä kuin täällä netissä, niin turha ihmetellä juttukaverien poissaoloa."Anonyymi"
Olen 71v.
Joten elämästäni on jo paljon kadonnut.
Enkä ole ainut sen-lainen olento.
Aitoja ystäviä voi olla vain yksi.
Sen-lainen minulla on.
Juttu-Kavereita en paljoakaan kaipaa palstallammekaan.
Kuten nuorenakin.
Niitä tulee jos on tullakseen.
Älä siis turhaan huolestu minusta.
"huruksziaana" :):)
H.- Anonyymi
huruksz kirjoitti:
...Vihreiltä
H.paistileikkeistä ja apetit kasviksista ei tule kun poltettua, ja poltettavaa jätettä,
että liippaa varmaan kaukaa teidän murun kierrätystä, veikkaisin
nj Anonyymi kirjoitti:
paistileikkeistä ja apetit kasviksista ei tule kun poltettua, ja poltettavaa jätettä,
että liippaa varmaan kaukaa teidän murun kierrätystä, veikkaisin
njMökillä, kun on takka ja uuni, niin siellä tulee poltettua jonkin verran helposti palavaa jätettä.
Esim. pahvipakkauksia.
Minulle sattuu ja tapahtuu ; )
Biojätteen lajittelu kuuluu henkilökohtaisesti minulle vain kesämökilläni. No, jäteyhtiön biojäte kyselyyn vastasin, että vien biopussukkani n. 200g/vko asuntoyhtiön biojätteisiin, jossa asun vuokralla. Piti pyytää lupa isännöitsijältä, joten pyysin. En ollut taloyhtiön syyskokouksessa jossa isännöitsijä toi asian esille. Topakka naapurin leski kielsi ehdottomastivuokralaista tuomasta biojätteitä mökiltä taloyhtiön bioastiaan.
No, myöhemmin kysyin isännöitsijältä, mites nyt, hän puisti vain päätään. No tuon jatkossakin biopussukkani taloyhtion biolaatikkoon.Talvisin vien biojätteet ulkona olevaan keräyslaatikkoon.
Samaan laatikkoon tuon myös kesämökiltä biojätteet.
Kun olen puolet vuodesta mökillä,ei tule minulta muuta jätettä, sinä aikana.
Kun kuitenkin maksan yv. samalla lailla, kun muutkin, niin olisi se kumma, että siitä joku jotain sanoisi.- Anonyymi
Sinä siis tuot mökiltäsi jätteet taloyhtiön laatikoihin?
Seuraavaksi tietenkin tyhjennät huussinalusen ja kippaat tavaran vuokrakämpän vessapyttyyn. Anonyymi kirjoitti:
Sinä siis tuot mökiltäsi jätteet taloyhtiön laatikoihin?
Seuraavaksi tietenkin tyhjennät huussinalusen ja kippaat tavaran vuokrakämpän vessapyttyyn.Ellei Sinulla ole asiallista kommentoitavaa aloitukseen, tai jollekin kommentoijalle ole ystävällinen ja ohita ketju.
Eliaana kirjoitti:
Ellei Sinulla ole asiallista kommentoitavaa aloitukseen, tai jollekin kommentoijalle ole ystävällinen ja ohita ketju.
Niin aloituksesi koski biojätteitä, hän ei tunne jätteenkäsittelylakeja kuinka tuntisi ei hänellä ole mitään käsitystä haja-asutusalueiden jätteenkäsittelystä.
No, se paskahuusin alusjäte menee Majasaaren kaatopaikan paskan loppusijoitus monttuun. Muut mökin talousjätteet vien Hetteenmäen jätteen keräyspisteeseen.
Näistä palveluista maksan vuosittain tietyn summan paikalliselle jätteenkäsittely-yritykselle.
Jos vien vanhan sohvan Majasaaren kaatopaikalle se on ns. ongelmajätettä, josta joutuu maksamaan käsittelymaksun noin 15 e, siksi kai moni ilmoittaa annettavaksi ilmaiseksi vanhoja nojatuolin ja sohvanrähjiä.
No, vaikka nyt selvensin hän ei muista huomenna.- Anonyymi
Onneksi kerroit. Miten me oltaisinkaan voitu elää ilman tuota tietoa sinun biopussistasi.
Kierrätän sen verran, mikä menee jouheesti, kerran kuussa jäteauto hakee sekajätteen, sen tungen niin täyteen kuin mahdollista ja siinä vieressä on biokpmpostori, silmän lumeeksi, koska voin levittää biojätteeni ynpäri tonttia tarpeellisiin paikkoihin.
Sanomalehdet vien kun en kehtaa polttaa, niistä tulee niin paljon joutavaa tuhkaa, meillä toimii muovikeräys, sinne joskus jotain kuskaan. metalli ja lasikeräys on tuossa ihan lähellä nurkan takana.
Saas nähdä milloin alkavat punnaamaan tuon sekajätteen ja rahastavat painon mukaan, sekin tilanne voi olla joskus edessä, nyt saa maksaa jätelootan tynjennyksestä vain kertamaksuna.
Biojätettä tulee niin mahottoman vähän, että sen voisin nytkin laittaa sekajätteisiin.
Kattelin norjalaista puutarhaohjelmaa ja siinä kaksi hemmoa kierrätti kotitalousjätettä "bokashia" systeemillä, en tiedä , mitä sana on suomeksi, siinä 3-4 viikossa saadaan keittiöjätteestä hyvää luomulannoitetta kukkapenkkeihin.
Hyvän asian otit esille. Koko ajan jätteenkeräämisen hinta nousee, eniten se ärsyttää kun maaseudulla pitää joka savussa maksaa keräilystä, vaikka koko ajan tyhjää jätepönttöä kierrätykseen tarjoaisi. Tyhjästä saa maksaa.
Kuluttaja maksaa aina, sitä että kuluttajalle jotain maksettaisiin on varmaan kaukana.
Tuskin niistä sähköautojen loppuunajetuista akuistakaan kukaan mitään maksa. Voisin kuvitella, että joku perustaa yrityksen ja alkaa rahastamaan käytetyistä akuista kun putsaa niitä ja plussakatteeseen laittaa uusiokäyttöön keräämistään aineista saamansa hinnan. Voinhan toki olla väärässäkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1193949Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m713291- 262734
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv842468Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html202430Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta392409Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään62367En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102271Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä272226Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset282171