Kuolinpesän omaisuuden myynti

Anonyymi

Voiko kuolinpesä myydä omaisuuttaan ennen perukirjan tekoa?

4

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei pitäisi voida, eikä oikeasti saa myydä mitään, ei edes hautajaiskustannuksiin, vaan tulee ottaa lainaa joko kuolinpesän nimiin taikka henkilökohtaisesti ja joka sitten hyvitetään henkilökohtaisen lainan ottajalle.

      Perukrja on veroilmoitus.

    • Anonyymi

      Ei siinä muuta ongelmaa ole,kuin että jos pesässä on velkoja,niin myynnistä saaduilla joutuu kuittaamaan niitä. Jos osakkaat päättävät myydä vaikkapa isompia juttuja,niin hups pitää olla se perukirja esittää kaupan yhteydessä,ja myyjinä ovat kuolinpesän osakkaat,joko kukin allekirjoittaa,tai yksi saa valtuutuksen muilta tehdä kauppa. Kukaan yksin ei voi luovuttaa jakamattoman kpl omaisuutta eteenpäin. Mitä hyötyä on yrittää tehdä kauppaa,joka ryssää myyjätahon epäselvyyksien? Ensin perunkirjoitus.

    • Anonyymi

      Myytiin mansikat ja luumut puutarhasta kun olivat kypsiä, muuten ne olisivat menneet piloille. Eli omaisuutta voi myydä ennen perukirjoitusta
      T. Lawetorder

      • Anonyymi

        Sinulla kun se hedelmä on nyt sattunut pahasti homehtuun...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      112
      4717
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      177
      4450
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      112
      1876
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1691
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1453
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      367
      1162
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1159
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1030
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      72
      1029
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      978
    Aihe