Kuolinpesän omaisuuden myynti

Voiko kuolinpesä myydä omaisuuttaan ennen perukirjan tekoa?
4125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei pitäisi voida, eikä oikeasti saa myydä mitään, ei edes hautajaiskustannuksiin, vaan tulee ottaa lainaa joko kuolinpesän nimiin taikka henkilökohtaisesti ja joka sitten hyvitetään henkilökohtaisen lainan ottajalle.

Perukrja on veroilmoitus.

Äänestä

Ei siinä muuta ongelmaa ole,kuin että jos pesässä on velkoja,niin myynnistä saaduilla joutuu kuittaamaan niitä. Jos osakkaat päättävät myydä vaikkapa isompia juttuja,niin hups pitää olla se perukirja esittää kaupan yhteydessä,ja myyjinä ovat kuolinpesän osakkaat,joko kukin allekirjoittaa,tai yksi saa valtuutuksen muilta tehdä kauppa. Kukaan yksin ei voi luovuttaa jakamattoman kpl omaisuutta eteenpäin. Mitä hyötyä on yrittää tehdä kauppaa,joka ryssää myyjätahon epäselvyyksien? Ensin perunkirjoitus.

Äänestä

Myytiin mansikat ja luumut puutarhasta kun olivat kypsiä, muuten ne olisivat menneet piloille. Eli omaisuutta voi myydä ennen perukirjoitusta
T. Lawetorder

Äänestä
  • Sinulla kun se hedelmä on nyt sattunut pahasti homehtuun...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Voiko kuolinpesä myydä omaisuuttaan ennen perukirjan tekoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu