Mietteitä esikoislestradiolaisten lapinvanhinten siunauksista

Anonyymi

Ensiksikin älkää nostelko esiin vanhoja pitkiä viestiketjuja, vaan aloittakaa aina aiheesta uusi viestiketju johon on helppo ottaa kantaa ilman pitkiä pleraamisia. Hyvätkin kannanotot hukkuvat tällaisiin viestiketjuihin.

Vai onko tarkoitus nostella näitä vanhoja viestiketjuja siksi, että peitettäisiin itselle kipeät avaukset pois etusivulta?

Lapinvanhemmuus syntyi 1800 luvun loppuvuosina, raattamaan kuoltua v. 1899, tuli kyseeseen kuka lestadiolaista liikettä jatkossa johtaa. Vanhin oli tuolloin Joonas Purnu. Häntä eivät johtajakseen hyväksyneet nykyisin vanhoillislestadiolaisina tunnettu ryhmä.

Vanghoillisten Jellivaaran paaviksi nimitetty Purnu jäi esikoislestadiolaisten johtajaksi.

Siitä saakka Jellivaarassa asuva mies tai miehet, jotka johtoasemaan pääsivät, ovat kantaneet nimeä "lapin vanhin". Heidät on korotettu samanlaiseen asemaan kun roomalaiskatolisen kirkon piispa, joka on paavi.
Jumalan sijaiseksi siis. Kun hän sanoo neuvonsa, ei esimerkiksi valtioiden lait merkitse mitään. - Tämä karmea totuus nähtiin vuonna 2016.

Tämä lapsita tullut käsky kantaa esikoislestadiolaisuudessa edelleen nimeä "kristillisyyden yhteinen ymmärrys". Tälle ymmärrykselle ei maalliset lait kelpaa. Yhteisen ymmärryksen toteuttajina oli muun muassa tuomareita, joita ei voi ainakaan tietämättömyydestä syyttää.

Näin pitkälle voidaan ihmisoppien ja ihmiskäskyjen voimalla johdattaa Jumalan kansaa, kun "valistus" aloitetaan jo lapsina useiden sukupolvien ajan.

Itse tästä osallisena tiedän, joten valehtelu ei tässä auta. Mitään ongelmaa ei liikkeessä ole jäsenillä eikä puhujilla, jos on johdon kanssa samaa mieltä. 😉 Kristinusko ei tunne muita auktoriteetteja kun Jeesuksen Kristuksen joka voi syntiset vanhurskauttaa ja pelastaa, siksi seurakunnan (siis yhteisön) ja erityisesti johtajiston korottaminen edellä mainitulla tavalla on OIKEASTI pöyristyttävää.

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensiksikin, mistä sinä kuvittelet että voisin/voisimme lukea vaiton edesottamuksista paremmin kuin vanhoista viesteistä, ei ne katsoppas vanhene.
      Toiseksi, älä jankuta samoista aiheista.

      • Anonyymi

        Eipä ole jankuttamista.Suattaapi lapinmiehen silmät vielä avautua. Vaan avautuuko?


      • Anonyymi

        Joonas aloitti, Odi ja Gunnar viimeistelivät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4323
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      18
      2766
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2628
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2455
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2414
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2204
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      625
      2003
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1955
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1756
    Aihe