Mietteitä esikoislestradiolaisten lapinvanhinten siunauksista

Anonyymi

Ensiksikin älkää nostelko esiin vanhoja pitkiä viestiketjuja, vaan aloittakaa aina aiheesta uusi viestiketju johon on helppo ottaa kantaa ilman pitkiä pleraamisia. Hyvätkin kannanotot hukkuvat tällaisiin viestiketjuihin.

Vai onko tarkoitus nostella näitä vanhoja viestiketjuja siksi, että peitettäisiin itselle kipeät avaukset pois etusivulta?

Lapinvanhemmuus syntyi 1800 luvun loppuvuosina, raattamaan kuoltua v. 1899, tuli kyseeseen kuka lestadiolaista liikettä jatkossa johtaa. Vanhin oli tuolloin Joonas Purnu. Häntä eivät johtajakseen hyväksyneet nykyisin vanhoillislestadiolaisina tunnettu ryhmä.

Vanghoillisten Jellivaaran paaviksi nimitetty Purnu jäi esikoislestadiolaisten johtajaksi.

Siitä saakka Jellivaarassa asuva mies tai miehet, jotka johtoasemaan pääsivät, ovat kantaneet nimeä "lapin vanhin". Heidät on korotettu samanlaiseen asemaan kun roomalaiskatolisen kirkon piispa, joka on paavi.
Jumalan sijaiseksi siis. Kun hän sanoo neuvonsa, ei esimerkiksi valtioiden lait merkitse mitään. - Tämä karmea totuus nähtiin vuonna 2016.

Tämä lapsita tullut käsky kantaa esikoislestadiolaisuudessa edelleen nimeä "kristillisyyden yhteinen ymmärrys". Tälle ymmärrykselle ei maalliset lait kelpaa. Yhteisen ymmärryksen toteuttajina oli muun muassa tuomareita, joita ei voi ainakaan tietämättömyydestä syyttää.

Näin pitkälle voidaan ihmisoppien ja ihmiskäskyjen voimalla johdattaa Jumalan kansaa, kun "valistus" aloitetaan jo lapsina useiden sukupolvien ajan.

Itse tästä osallisena tiedän, joten valehtelu ei tässä auta. Mitään ongelmaa ei liikkeessä ole jäsenillä eikä puhujilla, jos on johdon kanssa samaa mieltä. 😉 Kristinusko ei tunne muita auktoriteetteja kun Jeesuksen Kristuksen joka voi syntiset vanhurskauttaa ja pelastaa, siksi seurakunnan (siis yhteisön) ja erityisesti johtajiston korottaminen edellä mainitulla tavalla on OIKEASTI pöyristyttävää.

3

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensiksikin, mistä sinä kuvittelet että voisin/voisimme lukea vaiton edesottamuksista paremmin kuin vanhoista viesteistä, ei ne katsoppas vanhene.
      Toiseksi, älä jankuta samoista aiheista.

      • Anonyymi

        Eipä ole jankuttamista.Suattaapi lapinmiehen silmät vielä avautua. Vaan avautuuko?


      • Anonyymi

        Joonas aloitti, Odi ja Gunnar viimeistelivät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3960
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3485
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3347
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3021
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2915
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      79
      2717
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe