VAATETUS TALVIVAELLUKSELLA
Mitä kokeneet ja paljon ahkiota vetäneet tai rinkka selässä hiihtävät käyttävät nykyisin päällimäisenä vaatekertana tunturissa? Olen kokeillut ja kulkenut luonnossa paljon . Ikää Paljo:). Teryleenistä sarkaan ja siltä väliltä kokeiltu Onko G-1000 nykyisin "suosittu". Oma kokemukseni: Kerrasto+ villa+sarkapuku+ tarvittaessa jotain tuulta pitävää päällimmäiseksi. Huppu välttämätön. Voisitte myös "taukovaatteista kommentoida.
Kaikki hyvät jutut tervetulleita. Unohtamatta jalkineita.
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Goretexä ei missään nimessä talvella, kovemmalla pakkasella hiki kertyy takin sisäpintaan ja jäätyy siihen, on kuin kylmää peltiä olisi päällä. G1000 on hyvä kuorimateriaali. Alle lauhalla esim vain merinovilla verkkopaita. Kylmemmällä sitten toiseksi kerrokseksi ohut hengittävä fleece tms. Näillä pärjää melkein kaikki kelit, sillä ahkion veto tai vastaava rasitus kyllä tuottaa tarpeeksi lämpöä. Jaloissa vastaavat kerrokset tai hieman ohuemmat. Yleensä virhe on laittaa liikaa vaatetta ja sitten hikoilee itsensä märäksi. "Hiki tappaa pakkasella" sanovat eskimot. Tietysti pitää olla taukoa varten heti saatavilla lämmin untuvatakki, ja kylmällä myös untsikkahousut.
Päähän suojaa tarpeen mukaan, säädettävä lipallinen huppu, jossa on karvakaulus on oiva lisäsuoja. Nahkarukkaset, joissa on riittävän pitkät varret jotka ylettyy hihojen päälle on ok, esim Hästra on hyvä. Nämä jutut lähinnä pakkaskeleille. Vapun hankikeleillä usein tarkenee ilman paitaakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maisan uupuvat päivitykset ja tuoreet rikosepäilyt
Mikäs kun Maisa ei ole viikkoihin päivittänyt instaa ja nyt ollaan lehdissä tälläisistä.. 👀 https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/010c6594-780f-419214322Taksinkuljettaja Niina Syrjäläinen (Ristiinasta)
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33ec61ee-a6fb-4422-8ecc-982c68a91196 Viimeinen havainto eilen tiistailta n.17:48. Kadonnut kotoaan tilataksin kans13312208Notta ny se on tuloos! Sinimustat rekisteröityy puolueeksi.
Vanhat hyvät ajat palaavat. Joukko ultra-isänmaallisia ovat perustamassa uutta puoluetta. Työnimenä on nyt Sinimustat. Nyt tulee vihervasemmistolaisel5678531Huomio ! Huomio !
HUOMIO HUOMIO HUOMIO Niina Syrjäläinen ja Taksi auto rek SNS-438 on kadoksissa. Nina ja hänen taksiautonsa katosivat Ristiinassa: ”Huoli on suuri” –1245596Ikea palkkaa pakolaisia hienoa!
Huonekalujätti Ikea aikoo tarjota Suomessa työpestin noin 70 pakolaiselle kolmen seuraavan vuoden aikana, yhtiö kertoo tiedotteessaan. – Pakolaiset o3014988