Olemme mieheni kanssa ostamassa rakentamisvaiheessa olevaa asuntoa. Rakennuttaja on Master kodit Oy.
Olisimme erittäin kiitollisia, jos kuulisimme kokemuksia kyseisestä firmasta.
Mitä tulee ottaa huomioon kun ostaa uudiskohdetta?
Master kodit Oy kokemuksia?
17
5947
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa mietin itsekin. Olemme myös katsomassa kotia luultavasti samasta paikasta kuin tekin ja muuten kaikki vaikuttaa hyvältä, mutta tontin vuokrasopimus mietityttää.
- Anonyymi
Suosittelen vuokratontin lunastusta mikäli asutte kyseisessä asunnossa pitkään.
Vuokratontin lunastus on suhteellisen halpa kun vertaa Helsingissä rakennettavien asuntojen vuokratonttien lunastushintoja.
- Anonyymi
Kyseisellä firmalla vaikeuksia saattaa takuukorjaukset loppuun. Useampi vuosi jo taisteltu asioiden kanssa.
- Anonyymi
Aivan, takuutekijät kadonneet.
- Anonyymi
Kannattaa harkita kaksi kertaa ennen kuin ostaa tältä rakennutajalta asuntoa.
- Anonyymi
Samoilla linjoilla muiden kanssa. Jos olet erehtynyt vapauttamaan rakentamisvaiheen jälkeisen vakuuden, luottaen rakennuttajan 10-vuotisvastuuseen, mitään ei enää saa korjattua. Eli jos piilevät virheet alkaa tulla esiin, Masterkodit ei edes vastaa sähköposteihin.
- Anonyymi
Juurikin noin !
Älkää missään tapauksessa ostako täältä rakennuttajalta asuntoa sama touhu jatkuu edelleen ja jättävät korjaamatta lupaamansa asiat. Olemme asuneet tämän rakennuttamassa asunnossa emmekä ikinä suosittele kenellekään hankkimaan täältä kotia.Edelleenkin virheet korjaamatta edellisessä yhtiössä jossa asuimme eivätkä tule todellakaan korjaamaan,kohde Kuopiossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juurikin noin !
Älkää missään tapauksessa ostako täältä rakennuttajalta asuntoa sama touhu jatkuu edelleen ja jättävät korjaamatta lupaamansa asiat. Olemme asuneet tämän rakennuttamassa asunnossa emmekä ikinä suosittele kenellekään hankkimaan täältä kotia.Edelleenkin virheet korjaamatta edellisessä yhtiössä jossa asuimme eivätkä tule todellakaan korjaamaan,kohde Kuopiossa.Onpa ikävä tilanne. Oletteko ottaneet yhteyttä kuluttajaneuvontaan? Kyllä rakennusliikkeen pitää ottaa vastuu rakentamistaan kohteista. Ilmeisesti Kuopiossa ongelma on työnjohtajan välinpitämättömyydestä, laiskuudesta, motivaation puutteesta tai yksinkertaisesti osaamattomuudesta projektin johtoon. Rakennusfirman pitää nyt kiireesti etsiä osaavampaa työvoimaa ja pelastaa maineensa sekä saattaa rakentamansa kohteet kuntoon, mikäli haluaa saada maineensa kuntoon. Asunnon luovutuksen jälkeen takuukorjauksia ei pitäisi olla joka vuosi, mikäli kohteet on oikein. Kannattaa olla yhteydessä ylimpään johtoon ja jos sieltä ei pystytä/haluta johtaa työnjohtajia laadukkaaseen työhön ja korjata virheitä niin kritiikki on aiheellinen ja jopa toivottava.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juurikin noin !
Älkää missään tapauksessa ostako täältä rakennuttajalta asuntoa sama touhu jatkuu edelleen ja jättävät korjaamatta lupaamansa asiat. Olemme asuneet tämän rakennuttamassa asunnossa emmekä ikinä suosittele kenellekään hankkimaan täältä kotia.Edelleenkin virheet korjaamatta edellisessä yhtiössä jossa asuimme eivätkä tule todellakaan korjaamaan,kohde Kuopiossa.Womp womp
Yli vuosi on tehty 1 vuosikorjauksia. Loppua ei näy. Jatkuvasti miehiä kappas katsomassa samoja virheitä. Todella paljon puutteita. Korjaataan ,korjataan. Nyt virsi on ei korjata ,ei kor
- Anonyymi
Hei, masterkoti rakentaa eri puolille suomea, joten onko rakennusongelmat todellakin näin laajoja kuin keskustelupalstoilla (tämä foorumi, vauva.fi ym.) kirjoitetaan? Kertokaa kokemuksia, millaisia ongelmia olette havainneet, millä alueella ja miten suunnittelutyöt sekä työnjohto kohteessa on toiminut? Entä hintataso, sillä ainakin sisustusmateriaalit ovat nyt markkinoinnissa olevissa kohteissa edulliset - ei parkettia, tapettia, nykyaikaista tekniikkaa, ja todella vähän säilytystilaa - mutta neliöhinnat ovat todella korkeita? Kannattaako käydä edes esittelyssä ja lähteä neuvottelemaan ko. firman kanssa yhteistyöstä?
- Anonyymi
Kyllä on paljon kritiikkiä tästä firmasta. Rakennuksella aikamoinen sotku ja valmista ei näytä tulevan millään. Eivät pysy aitatauluissa ja teettävöt työt eri alihankkijoilla niin ei kukaannota vastuuta. Materialit ovat halvimmista päästä. Ostakoot ken uskaltaa.
- Anonyymi
Hyvä firma , pienistä luonnnollisista kesä talvi elämisistä valittavat 2 vuotta asuttu, tyytyväisiä ollaan.
- Anonyymi
Uskallat vielä kehua tätä firmaa hyväksi!!
Välttäkää todellakin tätä rakennuttajaa ei tule saattamaan vuosikorjauksia ja havaittuja puutteita sekä virheitä kuntoon. Erittäin huolimatonta ja aliarvoista rakentamista, kaikki teetetään aliurakoitsijoilla eikä työmailla ole ulkopuolista valvoja tehdään omavalvontana.
Yhtiössä jossa asumme on havaittu rakennusvirheitä kymmeniä joita masterkodit ei tule korjaamaan, niin kuin joku aikaisemmin mainitsi he eivät edes viitsi vastata sähköposteihin joita heille toimitetaan
- Anonyymi
Hyvillä paikoilla nämä Master Kodit asunnot kyllä ovat ja lisäksi omalla tontilla.Ennen asunnon valmistumista ei kannata ostaa tältä eikä muiltakaan rakennusfirmoilta uudisasuntoa,sillä asuntoja ei rakenneta valmiiksi ja korjattavaa on paljon eikä vuosikorjauksiakaan ja takuukorjauksia rakennusliikkeet korjaa.Ollaan huomattu,että kun ostaa pari-kolme vuotta vanhan ja hyvin pidetyn "uudiskohteen",jos sellanen tulee myyntiin niin pääsee paljo helpommalla.asukkaat ovat yleensäkin laittaneet asuttavaksi kämpän ja tehneet itse tai teettäneet asuntoon tarvittavat korjaukset ja makselleet itsensä kipeäksi.
Uusissa asunnoissa on vain repeilevät seinät ja lattiat valmiina ja kaupanteon jälkeen herätään siihen kun varastossakaan ei ole edes hyllyjä.Kerran ostettu uudisasunto eikä enää koskaan.Rakennusliikkeellä loppuu yhteistyöhalukkuus heti kun kauppakirja on alleikirjotettu. - Anonyymi
Rakentamisvaiheessa olevaa asuntoa ei koskaan kannata ostaa kyseiseltä firmalta eikä muiltakaan rakennusfirmoilta ja sitouttaa itseään velkavankeuteen näkemättä miten rakennus valmistuu ja onko kohde ammattitaidolla ja siististi rakennettu.
Tämä koskee ihan kaikkia rakennusliikkeitä, sillä uusi sukupolvi on voittojen tavoittelussa ottanut johtamisvastuun ja tekijät ovat laiskahkoja, kokemattomia vetelehtijöitä, joita nykyajan rakentamisnormit eivät kiinnosta. Mennään siitä, missä aita on matalin ja kun kauppakirjaan on saatu allekirjoitukset ja rahat tilille niin rakentajan vastuut loppuu siihen.
Ei yhtään ihmetytä, kun uusien asuntokauppojen määrät vähenee ja uudisrakentamiseen ei saada varauksia. Tämä on hyvä asia kuluttajien kannalta, sillä rakennusfirmojen ja myös alihankkijoiden on nyt viimeistään ryhdistäydyttävä ja alettava rakentamaan laatua eikä kertakäyttökamaa asunnonostajille.
Sijoittajille kelpaa huonommatkin kohteet, mutta oman kodin ostajille EI KÄY! Kuopiossa on rakennettu rannat ja tienvierustat vieri viereen, joten ihmetyttää miten lapsiperheet tuovat perheensä alueille, jossa ei ole tilaa leikkiä, eikä luontoa vaan pelkkää asfalttia.
Silmät ummessaa ei kannata asuntokauppaa tehdä kiinteistövälittäjien painostamana. Muutaman vuoden siististi asuttu kohde hyvällä pitäjällä on paras ja varmin sijoitus.- Anonyymi
Lukekaa nekatiiviset kommentit ja varokaa tätä rakennus firmaa kun totta on jokanen sana ja lause mitä palstoilla kirjotetaan.Työntekijät ja johtajat taitamattomia eivätkä saa kunnolla tehtyä mitään ja aikaseksi.Ennakkoon ei missää nimessä kannata näiltä ostaa ees autotallia.Eivät osaa puhumattakaan että korjaisivat tekeleitään.Kuopiossa kaksi nikkaria juoksee vuosia sitten tehtyjö kämppiä muka korjaamaasa ja valmista ei tuu sitten millään.Eivät vastaa puhulineen ja viesteuhin kun rahat saatu. Kaupunki tuetää rakentajat,jotka toiselle paikkakunnalle rekisteröityneet ettei tieto leviä.Kyllä puskaradiossa leviää.Muittenkaan firmojen tekeleitä ei kannata huppupäässä ostaa vaan sitten kun tehty vslmiiksi,tarkastettu ja ammattilaiset hyväksyneet kunnolla tehdyksi rakenus pihat ja kaikki.Huonoa lastua myyvät alennuksella mutta varokaa tätä firmaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085