Voiko selkäkipu ja jos voi, niin minkä tyyppinen selkäkipu eritoten aiheuttaa oireita varpaissa? Minulla on muutaman päivän ajan ollut tavallaan puutunut tunne varpaitten alla. Tunnetta on vaikea selittää, mutta ei ihan puutumistakaan ole. Vähän niinkuin nykisi varpaanpäitten sisällä. Todella raivostuttava tunne ja pahenee levossa. Alaselän kipuja on ollut viime päivinä enenevässä määrin, joten itse yhdistäisin tähän. Sairastan lievämuotoista selkärankareumaa ja minulla on aristukset si-nivelissä selän ollessa oireetonkin. Lisäksi 4-5 nikamavälissä on kulumia molemmin puolin. Olen 34v. nainen. Pelkään kuollakseni että tämä on jokin aivoperäinen juttu! Silmän takana on tuntunut painetta jo pari viikkoa ja päätä särkee toispuoleisesti iltaa kohden enenevästi. On välillä ihan pyörryttävä olo ja pelkään kuolevani. Kärsin myös paniikkioireilusta aika-ajoin. On vaan niin vaikea tunnistaa, mikä on ns. oikea oire ja mikä psykosomaattista. Eniten maailmassa pelkään aivokasvainta ja ms-tautia. Kertokaa ihmiset rehellisesti minkä sairauden oireena teillä on ollut vastaavia tuntemuksia varpaissa tai esim. sormissa. Kiitos jo etukäteen!
varpaitten tuntomuutokset
tiia
51226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla on ollut ja on parasta aikaa puutumuksen ja kihelmöinnin sekä kuumotuksen tunnetta vas. jalan varpaissa ja jalkapöydän päällä. Tiedän tämän itselläni johtuvan siitä kun selkäni on kipeämpi. Sairastan myös selkärankareumaa ja nuo SI-nivelet ovat silloin ja lannenikaman alueet kipeinä, jopa kosketusarkoina.
Selän tuolta alueelta kulkee hevosenhäntämäinen viuhka hermoja alaraajoihin ison pakaralihaksen läpikin. Usein kun selkä on kipeä tulee huomaamattaan jännittäneeksi pakaroita ja reisä, jossa nuo hermot kulkevat ja jäävät puristuksiin aiheuttaen kyseiset oireet. Lisäksi tulehdus sinänsä voi turvottaa tuolla alueella ihan kuten muuallakin ja sekin voi painaa noihin hermoihin.
Käsissä minulla on myös vastaavanlaisia oireita kun tuo niskarankakin on niin kremppa. Vaivat johtuvat samankaltaisesta lihasten jännityksestä ja tulehdustapahtumasta joka säteilee hermoja pitkin käsivarsiin aina sormiin asti.
Tuon niskan kipuilu aiheuttaa myös sen, että niskalihakset ovat jumissa ja päätä särkee, joskus huimaakin. Jos kokeilen kallonpohjaa korvien takaa niskaan päin löydän tosi kivuliaan kohdan. Sitä hieromalla saan päänsärkyä ja jännitystä laukeamaan. Kyllä kova niskakramppi voi oirehtia myös silmien kautta. Olen monasti hierojalla ollessani huomannut aivankuin näkökin olisi parantunut kun jännitys vähenee.
Eli jos sinulla ei ole silmissä vikaa näön puolesta tai silmänpainetautia veikkaisin, että tuntemasi paine liittyy vain näihin niskan jännitystiloihin. Jos kyse olisi aivokasvaimesta, se todennäköisesti särkisi ympäri vuorokauden ja olisi koko ajan pahenevaa, aiheuttaen holtittomia oksennuskohtauksiakin pahetessaan.
Tiedän, että selkärankareuma voi aiheuttaa niin omituisen tuntuisia oireita, että MS tulee mieleen, jopa Parkinson toisilla. Näistä taudeista saat varmuuden kun käyt neurologin luona. Yksityiselle menoon ei tarvitse edes lähetettä ja saat rauhan ja varmuuden sairautesi laadusta.
Kelju kaveri tuo paniikkioire. Ainakin näin kun joutuu miettimään mikä on psyykkiseltä pohjalta ja mikä fyysiseltä, mutta kyllä nuo kuvaamasi oireet sopivat tähän fyysiseen puoleen. Paitsi tuo aivokasvaimen suhteettoman suuri pelko ja kuoleman. Kun niitä vatvot mielessäsi se vain lisää esim. niskan jännitystilaa ja päänsärky ja silmäoireet lisääntyvät. Saat itsellesi aikamoisen noidankehän.
Neuvoisinkin sinua tekemään vallan muuta. Aloita vaikka kiva kudin tai kesämekon ompelu tai lähde katselemaan ulos heräävää kesää. Kylvä vaikka kukkapurkkiin jonkin kesäkukan siemeniä jos ei kukkapenkkiä ole. Ainakin sinikelloköynnös menestyy sisälläkin. Lue mukavia kirjoja, seurustele terveiden ihmisten kanssa, niin et tule jutelleeksi ja vertailleeksi sairauksiasi.
Reipasta kevättä sinulle toivottelen :)
Olet sitten ihana ihminen! Olen lukenut vastauksia monelle ihmiselle ja osaat aina olla niin asiallinen ja empaattinen. Tuli hyvä ja turvallinen mieli kun luin kirjoituksesi. Kaikkea hyvää ja mahdollisimman kivutonta kevättä sinulle!
Ps. Olin mä Parkinssoniakin jo miettiny...:D
Joko on mekkokangas ostettuna :)
Kiitos kauniista sanoistasi, tuli hyvä mieli!
Hyvää ja kivutonta kevättä sinullekin:)
Minulla on nivelreuma, mutta kerron kuitenkin. Sairauden ollessa pahimmillaan en pystynyt katsomaan televisiota tai lukemaan, koska tekstit ja kuvat väreilivät niin pahoin silmissäni. Pää oli kipeä ja arka niin, että saatoin olla makuullaan olo oli hyvin vaikeaa. Sormet ja varpaat olivat kuin puudutetut, mutta varpaita pisteli aina välillä. Virtsanpidätysongelmista olet kertonut jo aiemmin. Kaikki nuo neurologisilta vaikuttavat oireet loppuivat, kun reumalääkitys aloitettiin.
Kerran aiemmin minulla oli puolen vuoden ajan toispuoleinen päänsärky, kun sählypelissä toinen pelaaja kumautti päänsä nenävarteeni.
Minulla on perifeeristen (kädet, jalat) oirein esiintyvä selkärankareuma. Tauti alkoi alaselästä, mutta kohta sen jälkeen alkoi kolotukset myös varpaissa, päkiöissä ja sormissa, sekä polvissa. Varpaat muuttuivat ns. vasaravarpaiksi ja päkiään polveen jouduttiin tekemään puhdistusleikkaukset. Heinolan Reumasairaalassa kuulin, että selkärankareuma esiintyy naisilla usein selän lisäksi perifeerisin oirein, mutta miehillä se oireilee useimmiten vain selässä ja niskassa.
Eli olen sitä mieltä, että oireet varpaissasi ja sormissasi on tätä selkärankareumaa...