Partaselta kokkola lehdessä mutta pieni virhe, tarkoitti varmaan valko-venäjän diktatuuria eikä ukrainaa.
Partanen ei ole saanut kirjoituksiaan läpi KP- lehdessä kertoo puskaradio, onko urpilaisen klaani asialla.
Partanen ei ole saanut kirjoituksiaan läpi KP- lehdessä kertoo puskaradio, onko urpilaisen klaani asialla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sinä mitään klaania tarvittu. Partanen pelasi itsensä ulos sekaantumalla joka kissanristiäisiin. Entinen ulos äänestetty ison firman pääluotto on kuin väärää rahaa. Jos AY-liike ei pelasta palkkioviralla, kuten on tapana ollut, niin peli on pelattu. Poliitikan saralta ei vihreää oksaa löydy.
Partasen pelasivat persut ja urpit ulos.
Partanen taitaa olla ainoa työläisten etujen valvoja kokkolassa.
Partanen ei pelannut poliittista peliä, hänelle löytyy ottajia, koska hän on aktiivinen työläisten etujen valvoja.
Miten se uusi luottamusmies, näkymätön perseennuolija jolle ohjeet tulevat ylemmältä taholta, mutta ei AY taholta.
Jos on ainut työläisten etujen ajaja, niin miten työläiset tolleen äänestivät? Suurin osa näistä ulos äänestäjistä ei ole Persuja, eikä Urpeja, vaan aivan tavan tallaajia. Sarkajärki sanoo, että Pääluoton päätehtävä on työpaikan työntekijöiden eduista huolehtiminen. Ei häntä valittu koko maailmaa parantamaan, kuten poliitikot valtakunnan tasolla tuppaavat tekemään.
Sarkajärvi CO: persut.
Työntekijöiden etujen valvonta käy aina AY sopimusten kautta.
Yhdellä työmaalla taidetaan vain katsella mitä muut tekevät ja peesata EK:n perässä joka on irtisanoutunut kolmikanta sopimuksista.
Enköhän 40 vuotta työelämässä ja jonkin verran luottamustehtävissäkin olleena tiedän toki mitä kautta etujen valvonta käy. Minä vain ujosti koitin sanoa, että ennenvanhaan Pääluottamusmiehen tehtävä Numero 1 oli nimenomaan etujen valvonta. Jos siitä lipsuu, niin käy kuten tässä on käynyt. Siihen mitä uusi pääluottamusmies tekee tai tekemättä jättää en eläkeläisenä puutu. Senhän näkee seuraavien vaalien jälkeen. Totuus kumminkin on, että rökäletappion jälkeen suurin syyllinen katsoo aina peilistä. Eivät nämä äänestäjät sentään tolloja ole. Heillä varmasti oli syynsä äänestää miten äänestivät. Syitä en tiedä, enkä välitä tietääkään. Valistunut arvaukseni on, että politikointi ja jatkuva kannan ottaminen veivät huomion niistä asioista, joita äänestäjät pitivät tärkeämpinä. Turha tuosta on ketään syytellä. Äänestäjät ovat aina oikeassa, myös ollessaan joidenkin mielestä väärässä.
Politikointi työmaan etujen valvonnasta on tärkeintä mitä luottamusmies tekee.
Eläkeläisenä sanon, että suurin osa äänestäjistä ovat tolloja, koska meillä on oikeisto enemmistöisen eliitin valta.
Siinäpä itse selitit tappion syyt. On kaksi eri asiaa Työmaan etu, joka on Työnantajan etu ja Työntekijöiden etu. Tahtoo vain varsinkin demaritaustaiselta luottamusmieheltä nuo kaksi käsitettä seota ennenmin tai myöhemmin. Enpä vieläkään ota kantaa kuka on tollo ja kuka ei. Se kumminkin on varmaa, että äänioikeus ei ole sidottu älykkyysosamäärään. Tuonkin kun muistaisi, niin ei tulisi vaaleissa epämiellyttäviä yllätyksiä.
Tunetko uutta plm:ää. Minäpä tunnen eikä tosiaan ole mikään perseennuolija. Fiksu kaveri kaikkinensa.
Partanen äänestettiin ulos SDP:n propakandan takia. Heittäyty myös ylimieliseksi kun ol ollut virassa liian kauan.
Aika "hyvä" kirjoitus Reijo Kivelältä kokkojärven kehittämisestä, järven syntyessä ei tarvitse enää mennä kalaan merelle, kun kalat tulee köykäriin.
Vanha sananlasku ei kannata mennä merta edemmäksi kalaan toteutuu ihan toisella tavalla.
Kokkolassa ei pidä hävittää nykyistä luontoa, kyllä jokainen osaa hakeutua tarpeittensa mukaan sinne mistä tykkää, monimuotoisuutta ei tarvitse rakentaa sen löytää olemassa olevista paikoista kun viitsii liikkua ja katsella kauemmaksi horisonttiin.
Aivan oikein rahat kulutetaan jo nykyäänkin turhiin kohteisiin joissa ei ole mitään hyvää jolla ihmisten hyvinvointia parannetaan.
Nekin rahat voisi käyttää vanhusten ja muiden vaivaisten kuljetuksiin suljetusta koti-olosta pois.
Kokkola-lehti julkaiseekin lähes kaiken.