Tästä päivästä alkaen Viroon voi taas matkustaa ilman karanteenirajoituksia, ja Suomeen takaisin tullessa ei ole mitään pakollista karanteenia. Kaikki on siis ainakin toistaiseksi kuin ennen, matkustaminen Suomen ja Viron välillä on vapaata.
Sinne siis jo ensi viikonloppuna!
Sinne siis jo ensi viikonloppuna!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Taas saadaan koronatartunnat suoraan nousuun.
https://www.visitestonia.com/fi/miksi-juuri-viro/covid-19-ja-matkustus-viroon
Ihan tottakin että saa taas mennä ilman karanteenia.
Tarkistelin asiaa juuri pari päivää sitten, ja totesin että silloin ei saanut mennä ilman karanteenia ja, että LÄHES KAIKKI PAIKAT ON SULJETTU, esim ravintoloissa vain take away ja kotiinkuljetus sallittu, klubit kapakat yms on suljettu jne eli ei siellä juurikaan OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ siinä mielessä jos tavan turistina menee. Tietty jos ottaa auton voi ajella pitkin, ja hotellit/muut majoitukset SAAVAT OLLA normaalisti auki. Niissäkään EI OLE ILTATOIMINTAA eli strippiesitykset ja kapakkapalvelut yms on KIELLETTY, KEELATUD
Hyvä että pääsee käymään ja tapaamaan tuttuja. Yleisissä paikoissa en ole juuri käynyt aikaisemminkaan. Täytyy vielä harkita Narvaan menon aikaa kun siellä tilanne on Tallinnan kaltainen.
Maanantaista lähtien myös ravintolat ovat taas auki mutta tuskin kuitenkaan yökerhot ja muuta kaljabaarit.Takaisin tullessa suomessa omaehtoinen karanteeni yhä voimassa ja virossahan on nyt maskipakko mutta sen valvonnasta en tiedä
Virossa on syytä noudattaa määräyksiä, sakot on sitä luokkaa. Tietysti vain kiinni jääneitä sakotetaan.
Maski linjaus ei koske alle 12-vuotiaita eikä aikuisia jotka eivät terveydellisistä syistä pysty käyttämään maskia. Tämän asian suomen koronahysteerikko maskiusko toimittajat ovat jättäneet pois vaikka olen ollut heihin yhteydessä pyytänyt Viro aiheisiin juttuihin tämän maininnan lisäämään.
Korjattu versio: Maskilinjaus ei koske alle 12-vuotiaita eikä aikuisia, jotka eivät terveydellisistä syistä pysty käyttämään maskia. Tämän asian Suomen koronahysteerikkomaskiuskotoimittajat ovat jättäneet pois vaikka olen ollut heihin yhteydessä ja pyytänyt Viro-aiheisiin juttuihin tämän maininnan lisäämään.
Risteilyt tallinnaan varmaankin taas vähenevät tiistaista lähtien kun pitää ottaa se koronatesti ennen matkaa jos käy maissa.Risteily maksaa 10 euroa ja testi 150 euroa,onkos vähäsen nurinkurista
Testi on Virossa "vähän" halvempi. Todistusta ei tarvita mennessä. On tosi outoa että laivayhtiöt ovat vapaaehtoisesti ottaneet Tallinnassa käyttöön pakollisen tarkistuksen suomalaisilta vaikka Suomi ei vaadi testiä vaan suosittelee vakavasti. Laivayhtiöt pissaavat omaan taskuun.
Viroon voi taas matkustaa bordellin, vapaasti.
Ei voi.
Vuoden 2020 keskimääräinen hotellihuoneen vuorokausihinta Virossa oli 32 euroa hengeltä. Suomessa vähän enemmän, syyskuussa Tampereella Scandikin yhden hengen huone maksoi 120 euroa.
Vastaavan tasoisen hotellin huonehinta Suomessa oli 25€. Virossa toimii vain laskutus.
Voi lapsi raukka kun et tiedä mitään. Vanhassa kaupungissa on keskiajalla rakennetussa talossa hotelli Three Crowns. Vähän liian hieno paikka poropojille. Olen käynyt muutaman kerran.