Lomallo Ontojoki Capital Lomallo PKY huutokaupat

Anonyymi

Kikkaillaan lomaosakkeen kauppasummilla ja vielä myydään sama lomaosake kuluttajansuojalakia rikkoen ilman purkuoikeutta huutokaupassa. Myydäänkö Lomallo jäsenyyksiä samoilla säännöillä, eli kikkailu säännöillä?

7

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös Lomallon olis sitten loogista alkaa myymään jäsenyytensä tämän huutokaupan kautta niin ei olis myöskään Lomallo jäsenyys myynnissä kuluttajasuojalain mukaista peruutusoikeuden maininta pakkoa. Sittenhän vois kirjoittaa huutokaupat comin ilmoitus tekstit miten haluaa. Lomallo jäsenyydellä pääsee space rakettiin avaruuteen -45%. Nythän se on -15%, kuten kaikkiin muihinkin hotelleihin. Markkinaoikeuden mukaan peruuttamisoikeuden kieltäminen huutokauppaan vedoten on kuluttajansuojalain vastaista. Jos elinkeinonharjoittaja ei ole kertonut kuluttajalle tämän peruuttamisoikeudesta, peruuttamisaika päättyy 12 kuukauden kuluttua normaalin peruuttamisajan päättymisestä vaikka tuotetta olisi käytetty. Jos lomaosake on ostettu huutokaupasta alle vuosi sitten ja nyt kaduttaa niin eiku tekemään purkuilmoitusta. Maksaa postimerkin kun samaan purkuilmoitukseen laitat osakekirjan ja avoimen vastikelaskun.

    • Anonyymi

      Lomallo PKY Travel se vaan rikkoo kuluttajansuojalakia asettamalla huutokaupat comiin tällaisia huuto / osto ehtoja "Kohde myydään siinä kunnossa ja niillä varusteilla kuin se ilmoituksessa ja kaupantekohetkellä on. Ostajalla ei ole vaihto- eikä palautusoikeutta". Tämä myyntiehdon kohta on laiton ja antaa ostajalle 12 kuukauden oikeuden perua ostoksensa ja saada rahat takaisin.

      • Anonyymi

        Ostapas huutonetistä itsellesi viikkoosake ja kokeileppase perua esim. 1 viikon kuluttua. Haluan nähdä ja kuulla kuinka vaikeroit kun se peruminen ei onnistunukkaan. Sieltä vaan valitsemaan itsellesi viikkoosake.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostapas huutonetistä itsellesi viikkoosake ja kokeileppase perua esim. 1 viikon kuluttua. Haluan nähdä ja kuulla kuinka vaikeroit kun se peruminen ei onnistunukkaan. Sieltä vaan valitsemaan itsellesi viikkoosake.

        Eiköhän se kaupan purku onnistu samalla tavalla jos ostaa Lomallo jäsenyyden, lomaosakkeen ja viikon päästä haluaa purkaa kaupat. Jos lomallo ei suostuisi niin varmaankin sitten ilmoitus kuluttaja-asiamiehelle. Markkinaoikeus on kieltänyt kuluttaja-asiamiehen vaatimuksesta menettelyn, jolla verkkokauppaa ylläpitävä Mezzoforte vei kuluttajilta oikeuden perua verkossa tehdyn kaupan. Kieltoa tehostettiin 100 000 euron uhkasakolla. Markkinaoikeuden mukaan peruuttamisoikeuden kieltäminen huutokauppaan vedoten on kuluttajansuojalain vastaista. Peruuttamisoikeus voidaan poikkeuksellisesti evätä perinteisissä huutokaupoissa, joihin liittyy fyysinen huutokauppatilaisuus. Verkkohuutokauppa ei kuulu tämän poikkeuksen piiriin. Jos elinkeinonharjoittaja ei ole kertonut kuluttajalle tämän peruuttamisoikeudesta, peruuttamisaika päättyy 12 kuukauden kuluttua normaalin peruuttamisajan päättymisestä. Jos elinkeinonharjoittaja korjaa puutteen tänä aikana, peruuttamisaika päättyy 14 päivän kuluttua päivästä, jona kuluttaja sai tämän tiedon, KKV neuvoo. Kauppa on mahdollista perua, vaikka tavara olisi otettu käyttöön. Jos kuluttaja haluaa peruuttaa tekemänsä kaupan, hänen tulee ilmoittaa tästä myyjälle. Taidanpa ostaa muutaman satkun viikon ja perua sen. Toivon sydämeni pohjasta että peruminen evätään että pääsen tekemään ilmoituksen kuluttaja asiamiehelle. Saadaan kusettaja myyjät kuriin huutokaupoissa.


    • Anonyymi

      Taitaa tyssähtää oikeinkirjoitukseen tuo peruuttaminen sinun osalta. Laita kirjattuna kirjeenä vaikka tyhjä papaeri, jotta voit vedota siihen myöhemmin.

    • Anonyymi

      Nämä Lomallo ja muut huutokaupat comin myyjät jotka silmä kirkkaana väittää että ei peruuttamis oikeutta niin taitaa olla niitä pahimpia lomaosake kusettajia. Eikös Lomallon porukka ole pääsääntöisesti entisiä lomaosake myyjiä? Ensin myydään kirkkain silmin lomaosakkeita...voi että on hyvä tuote tämä lomaosake ja nyt virsi menee ett voi on niin paka tuote tuo lomaosake, osta sie Lomallo jäsenyys hintaan 5000 euroa. Onko se kusettaminen niinkuin verissä?

    • Anonyymi

      Lomaosakekauppiaiden pyörittämä Lomallo kikkailee? Aika mieto ilmaus. Kyllä Lomallo lomaosakekauppiaat pystyvät parempaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4826
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      60
      2691
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1035
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1034
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      989
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      964
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      865
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      864
    10. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      178
      862
    Aihe