Hiihtäjät ja mäkihyppääjät: lopettakaa jo

Anonyymi

Suomen hiihto ja mäkihyppy ovat vajonneet pohjamutiin. Koska tuloksia ei synny, hiihtäjien (ampumahiihtäjät ja yhdistetyn miehet mukaan lukien) on syytä lopettaa kilpaileminen. Kukaan ei naksa katsella teidän taaperrustanne.

Ylen selostajien olisi myös syytä terävöittää selostuksiaan. Selostajat hehkuttavat nykyisin jopa niiden suorituksille, jotka sijoittuvat sijoille 20-30. Eihän tässä ole mitään järkeä. Selostajien tapa haastatella suomalaisia häntäpään taapertajia on myös omituinen. Minä en ainakaan jaksa kuunnella heidän selityksiään.

Lopetan kokonaan hiihtolajien seuraamisen ja palaan televisio ääreen vasta sitten kun suomalaiset ovat taas mitalikannassa.

14

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiihto on kansainvälisesti melkeinpä nollalaji, ja koska suomalaiset menestyvät siinäkin hyvin huonosti, parasta on, että hiihdon julkinen rahoitus lopetetaan kokonaan. Rahat kannattaa suunnata kansainvälisesti merkittäviin lajeihin.

      • Anonyymi

        Hiihtoon käytetyt rahat kannattaisi suunnata vaikka krikettiin ja rugbyyn. Ne ovat maailmanlaajuisia valtalajeja.


    • Anonyymi

      Ihmettelen kyllä, miksi esimerkiksi ampumahiihdossa tuetaan näitä muutamia nais-/ja miesurheilijoita. Vuosiin ei tapahdu heidän osalta mitään kehitystä. Sijoitukset luokkaa 40 -80 !? Eikö joskus voisi miettiä, ovatko nämä tyypit oikeasti lahjakkaita, oikeasti kehityskelpoisia ja lajiin sopivia.
      Työrintamallakin työntekijät, jotka eivät selvästi onnistu työssään, joutuvat väistymään ja hakemaan heille paremmin sopivaa työtä. Tällaiset urheilijat ovat vain kustannuseriä hiihtoliitolle yms. Tätä samaa, kriittistä pohdintaa tulisi käydä luonnollisesti muidenkin lajien osalta.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa. Lahjattomat taapertajat, jotka roikkuvat hiihdossa ja muissa lajeissa apurahojen turvin, pitäisi poistaa listoilta.


    • Anonyymi

      Ennen mäkihyppy oli maailman parasta, ja myös valmentajat kelpasivat minne vain. Nyt mäkihyppy on pohjamudissa.
      Hiihto on ollut Lahden MM-kisojen jälkeen pohjalla, Naapurimaat Norja, Ruotsi ja Venäjä ovat Suomeen verrattuna erittäin paljon parempia.

      • Anonyymi

        Suomalaiset mäkimiehet Ahonen ja Nykänen pärjäs kännissäkin , vai juuri senvuoksi


    • Anonyymi

      Kaiken kilpaurheilun sais lopettaa ja etenkin hiihdon.Kuka vielä kiinnostunut moisesta.Täyttä kuraa.

    • Anonyymi

      Taas nähtiin Falunissa, että suomalaisista hiihtäjistä ei ole mihinkään. Suomen pitäisi peruutta osanotto maastohiihdon maailmanmestaruuskilpailuihin.

      • Anonyymi

        Ai ?? Pitäisikö MM kisoihin osallistua vaan kolme maata jotka kilpailee palkintopalli sijoista. Eipä tuolla naapuri Ruotsillakaan kovin hyvin mene. Tai Kanadalla joka on ollu perinteisesti talvilajien huippumaa.


    • Anonyymi

      Parhaansa yrittävät, mutta nämä selostajat ja asiantuntijat saisivat mennä itseensä. Nyt ihastelevat, kuinka Suomi oli hopealla 20 vuoden jälkeen, mutta sivuuttavat, että sieltä puuttui monet maat: Espanja, Hollanti, Latvia Liettua jne.

      • Anonyymi

        Ranska ja Italiakaan eivät olleet mukana. Ranskalaisilla on todennäköisesti Suomea parempi viestijoukkue.


    • Anonyymi

      Tuloksia syntyy, rahapuolella yle-veron avustuksella.
      t. televisioton

    • Anonyymi

      Eivät lopeta. On niin hienoa päästä televisioon ja ilmaisille ulkomaanmatkoille.

      • Anonyymi

        Kaiken lisäksi huonoille hiihtäjillekin annataan suuria apurahoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      144
      1800
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1718
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1450
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1315
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      218
      1211
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      1123
    7. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      279
      1123
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1002
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      908
    Aihe