Rasberry jää mustaan ruutuun buster päivityksen jälkeen

Anonyymi

Stretch oli aikaisemmin. Päivitin busteriin, ja nyt ei X käynnisty. Ilmottaa jotain "EE no screen found". Debianin GUIn lock screen vilahtaa. Logissa on valitus "failed to load module 'fbturbo' (module does not exist, 0)". No drivers available.

3

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä sen näytön mukana tulee ajurilevy, (CD) jolta pitää asentaa ajurit erikseen jos jostain syystä käyttöjärjestelmä niitä ei tunnista.

      Markkinoilla on kaikenlaisia halpoja 'yhteensopivia' hubbabubbanäyttöjä raspille, joden toimivuus on sitten juuri tuota luokkaa.

      Enkä tässä lähde ketään mollaamaan, sillä itsellänikin on tuollainen halpa 'yhteensopiva' hubbabubbanäyttö, jossa tuli ajurit ja kaikki ohjeet mukana erillisellä CD:llä.

    • Anonyymi

      Latasin lopulta valmiin imagen ja siirsin sen läppärillä sd-kortille. Nythän tuo käynnistyi. Vanhat asennukset ja tiedostot hävisi, vaan tuskinpa siellä mitään tärkeää oli. Näköjään ei tuo versiopäivitys onnistu aptin kautta.

    • Anonyymi

      vaikea sanoa kun ei ole niitä lokitiedostoja mistä päätellä että mitä oli tapahtunut, mutta joskus se 'xconfig' pitää ajaa manuaalisesti...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      436
      2729
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      1950
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      62
      1847
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      318
      1418
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      161
      1225
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      72
      1110
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      91
      1063
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      1033
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1017
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      9
      989
    Aihe