tuossa torin kulmalla on?Joku Bulmer ja Iloinen kulkija, nimestä poiketen happaman oloisia deekuja horjuu ovesta.Mitä mestoja?
Mitä räkälöitä
Anonyymi
14157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ne on anniskelupaikkoja 😁
Mitä porukkaa siellä pyörii?
No mitä siellä Heinolan ravintoloissa muitakaan kävisi kuin paikallisia vastenmielisien näköisiä deekuja. Nää istua turjottaa päivät päästään kaljalla, ja pilaa kaikki terassit kun eivät tavalliset ihmiset todellakaan halua istua näiden toljottavien paskahousujen seassa. Ravintolat ja etenkin juuri terasseja pitävät ravintolat menettävät paljon ruokailijoita ja parempas väkeä asiakaskunnastaan kun joutuvat hyysäämään tätä roskasakkia.
Papisto ja muut säätyläiset poikkeavat paikallisen yrittäjän Bulmerissa.
Krapulaan parantelevat viihtyvät Lahtelaisen osuuskaupan Iloisessa kulkijassa ja tulevat aamulla uudestaan.
Papisto ja säätyläiset? Tarkoitit varmaan kastettuja pakanoita ja yhteiskunnan loisia, vai kuinka?
Mikäs se krapula on?
Se alkaa aamulla 7:mältä ja osittainen lopetus alkaa 9:ltä.Ei sen kummempaa.
Hauskaa oli mutta mitään en muista
Kahvil:ta maistuu krapula:toimaton suu. Siihen auttaa kalja:ton elämä - ei mikään muu.
.
Kasvimaa:lta kerään syksy:isin pinaatti:a ja persilja:a sekä maa-artisokkeja. Raikastuneena elämöäjän kokoajan, enkä ole kokoajan kapakessajassa.
Heinolassa kun ei ole muita kuin happaman oloisia deekuja, niin niitähän sitten ramppaa ravintoloiden ja kauppojen ovista sisään ja ulos. Pitäisi uudistaa koko kaupungin asukkaat, niin sitten voisi muunlaisiakin asiakkaita ilmestyä. Aloittaja voi jatkaa happamana sitä kaljanjuontia siellä kulkijassa.
Tarkoitat varmaan rähjäisen oloisia. Totta on, että keski-iän ylittäneiden mieshenkilöiden habitus kaupunkikuvassa on vallan rähjäinen. Luultavasti taustoiltaan maaseudun ja köyhien kommarikotien kasvatteja, peseytymistä on edelleen vain se lauantaisauna, vaikka asunnoissa on nykyisin suihkukin, vaatteita ei raaskita ostaa, vanhat pestään harvakseltaan, kampaa tuskin omistetaan tai ei ainakaan käytetä. Siistiä ulkomuotoa ja pukeutumista kartetaan, syistä joita tuskin ymmärtänevät itsekkään.
Heh heh, tunnistan itseni tuosta, kiitos siitä. Iloitsen siitä että rikkaat porvarikotien kasvatit näyttävät kiiltäviltä kuin maali purkissa.
Ei tarvitse olla rikas tai porvari pitääkseen ulkoisen olemuksensa siistinä, normaali itsekunnioitus ja kanssaihmisten kunnioittaminen riittää. Kyllä se vaikuttaa kaikkien viihtyvyyteen, jos keskustassa pyörii lähinnä syrjäytyneet näköisiä ukkoja.
Miltä itse näytät? Oletko parempi kuin vieressä kulkija? Voisiko olla niin että kaikilla ei ole varaa ostaa huoliteltuja kuoria itselleen? Tai olisitko valmis käärimään hihat ja valmis ostamaan tuolle syrjäytyneelle mieleisesi?