Merijärvelle ei koronaa mahdu!

Anonyymi

Merijärven kunta on yksi niistä harvoista maakuntamme paikkakunnista, jossa ei koronaa ole tavattu. Lähes yhtä pienissä Lumijoen ja Pyhännän kunnissa sitä esiintyy. Omissa oloissaan elävästä väestä on tässä tapauksessa hyötyä. Kun ei matkustella, ei tuoda tuliaisiakaan.
Koronaa ei kuitenkaan kannata hysterian omaisesti pelätä. Se ei ole mikään Musta surma. Tartunnan saaneet paranevat hoidolla. Ne, jotka ovat koronaan kuolleet, ovat ikäihmisiä, joilla on monia sairauksia. Yksinomaan koronaan ei ole tainnut maassamme moni menehtyä.

5

1039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      tuo kirjoitus pitäis poistaa,ei perustu tosiasioihin,ei parane nuoret terveetkään kaikki,jotka ovat altistuneet,

    • Anonyymi

      Joo korona on variaatiostaan riippuen hengenvaarallinen henkilön iästä tai kunnostaan riippumatta.

    • Anonyymi

      No nytpä on Salessa asioinut koronapositiivinen. Ei kaikki enää yritäkään vältellä altistumista. Kuljetaan piittaamattomasti ties missä.

    • Anonyymi

      Hienosti on mennyt Merijärvellä! Sen lisäksi maakunnan kunnista ovat ilman koronaa selvinneet vain Kärsämäki ja Hailuoto. Ei tarvitse mokoman vitsauksen takia kovin pingottaa!

    • Anonyymi

      ..voi sitä olla ollut mutta menee kalajoen tai oulaisten kautta joko kallioon tai pohjois pohjanmaan piikkiin..
      Ottakaa rokote niin ei tule epidemiaa..kun on paljon nuorta porukkaa joka ei välttämättä saa vielä rokotetta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      164
      5258
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4198
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      51
      3675
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2955
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      79
      2678
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2098
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1465
    8. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1358
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      62
      1234
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      408
      1219
    Aihe