Olen uusi fani ja haluisin tietää etten mokaa pahasti
Kumpi oli ensin lordi vai sklipnot
Elikkä kumpi on kopio
Sorry että oon juntti
Miten lausutaan sklipnot
7
853
Vastaukset
- Anonyymi
Siis miten se nimi lausutaan
Kiitos Eiköhän se nimi lausuta ihan että Slipknot eli niin kuin kirjoitetaan. Ellet sitten halua lausua jonkun tietyn englanninkielisen maan aksentilla niin kuin jollain brittiaksentilla/murteella tai jollain amerikanenglannin aksentilla/murteella.
Lordi on perustettu ensin eli vuonna 1992 ja Slipknot vuonna 1995. Tokkopa kumpikaan kopioi toistaan. Sitäpaitsi Lordi nousi kuuluisuuteen vasta 2000-luvun alussa ja suuremmalle yleisöllekin varmaan vasta Euroviisuvoittonsa myötä. En sitä ennen tiennyt koko Lordista mitään. Slipknotista kuulin ekan kerran ehkä joskus 1990-luvun loppupuolella, kun mulle tuli Suosikki, josta luin bändistä. Muistan sen, koska bändin jäsenillä oli kuvassa kaasunaamarit päällä.Tai se sanotaan että Slipnot (brittiläisittäin) ja Slipnaat (amerikkalaisittain). Itselle tuli mieleen vain tuo brittiläinen ääntämys, koska äännän monesti englantia enemmän ehkä hieman brittiläisittäin tai yleisbrittiläisittäin, koska eri alueitten murteita en osaa (johtuu kai siitä kun on tullut aikoinaan katottua aika paljon brittiläisiä tv-sarjoja ja muita ohjelmia, niin on kai vähän tarttunut). Katsoin googlesta. Kannattaa aina jos ei tiedä kirjoittaa googleen vaikka se sana minkä lausuntatavan haluaa kuulla ja perään vaikka i how to pronounce it ja sitten voit kuunnella joko googlesta tai Youtubesta.
How I pronounce it.
Mutta ihan voit lausua myös että Slipknot, ei väliä kun Suomessa ollaan. Itse lausun yleensä Slipnot, mutta joskus myös Slipknot, jos laiskuus iskee =)
Ja tuli vielä mieleen että kannattaa kuunnella Tubesta miten esim. toimittajat nimen lausuu tai Slipknotin laulaja Corey Taylor, jos vaikka löydät jonkun Corey Taylorin haastattelun.
Bändi on siis usalainen eli varmaan Corey Taylor lausuun sen sitten tuolla usalaisella tyylillä, tosin riippuu myös siitä missä osavaltiossa on syntynyt ja/tai viettänyt lapsuutensa ja nuoruutensa ja käyttääkö tuon osavaltion murretta puuheessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4886372Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2772355Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871984- 1241159
- 291087
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51084- 77902
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60894Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel83852- 39764