Limakalvot ovat ohentuneet ja tarvitsen paikallisestrogeenia laastarihoidon oheen. Pausanol helpottaa oireita mutta aiheuttaa tykytyksiä yöllä, onko muilla kokemuksia...?
Pausanol aiheuttaa sydämen tykytystä
Anonyymi
41248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Outoa että Pausanol aiheuttaisi tykytyksiä, koska voiteessa on hyvin vähän estrogeenia ja sitä pidetään turvallisena koska emättimestä ei imeydy estrogeenia mainittavammin verenkiertoon. Ennemminkin voisi olettaa että käyttämäsi hormonilaastari aiheuttaisi noita tykytyksiä.
Olen käyttänyt pausanol puikkoja, en huomannu öisiä tykytyksiä.
Tykytykset ovat myös yksi vv-oireista. Minulla tykytykset loppuivat, kun hormoniannos saatiin juuri sopivaksi ja kaikki muutkin oireet pois. Kokeile Vagifemiä, josko se sopisi Sinulle paikalliahoidoksi paremmin.
Otatko kerran vai kahdesti viikossa Pausanolin? Minulle taas tuli 0.5 mg Pausanolista ihan järkyttävä migreeni, ihan samanlainen kuin aikoinaan kuukautismigreenit. Arvelin että pitoisuus on minulle aivan liian korkea tuossa Pausanolissa (vaikka väittävät että se vaikutus on paikallinen niin en ihan sitä usko tuon migreenin jälkeen).
Päätin kokeilla Estrokadia joka on kaikkein miedoin hormonia sisältävä emätinpuikko, ja senkin puikon laitan puoliksi. Eli otan kaksi puolikasta Estrokad-puikkoa viikossa ja päänuppi kestää nyt sen.