Olen kärsinyt 2kk säännöllisen epäsäännöllisistä ulosteista joissa ollut verta. Alkuun hätäännyin ja menin päivystykseen jossa sanottiin että ehkä joku haava ja sain peräsuppoja. Supot rauhoittivat oireet ehkä viikoksi. Menin uudelleen lääkäriin, eri lääkärille. Hän otti verikokeet ja ulostenäytteen jotka olivat normaalit. Käytin 2 viikkoa peräpukamavoidetta ja oireet oli 2 vko poissa. Nyt taas. Se on kirkasta ja viiruina ulosteessa, joskus hiutaleina pöntön vedessä ja paperiin jää kirkasta verta. Mitä teen? Haluaisin että joku lääkäri nyt oikeasti katsois tuonne perseeseen ja kertois mitä siellä on. Pukamat haava mikä? Ja jos pukamat voiko ne poistattaa..
Veri uloste
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Peräpukamat vuotaa vaaratonta hirtetään jos ei lopu
Mulla ihan sama vaiva. Pääsin sen vuoksi colonoskopiaan, mutta mitään erityistä ei löytynyt. Hoidoksi peräpukamavoide. Vaiva jatkuu... Aina ahdistaa, kun wc-paperissa verta, milloin enemmän, milloin vähemmän.
Kummallista, että mitään syytä verentulolle ei löytynyt. Jostainhan se täytyy tulla, joku haava tms täytyy olla, ei veri limakalvojen tai ihon läpi tule.