Bc-monojen koko retkihiihtoon

Hei !

Pitääkö ns. bc-monoissa jättää "senttejä" kärkeen vai kuinka ottaa/tehdä valinta sopivan kengän koon löytämiseksi ? Ymmärrän, että villasukille pitää olla tilaa kun takamaastoissa ja kylmässä mennään, mutta kuinka paljon on riittävä ? Jos esim. jalan pituus olisi 26,5 niin se vastaa kokoa 42-43 riippuen merkistä niin olisiko hyvä valita bc monoksi 44 ?
3349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En asiasta mitään tiedä, mutta miksi sinne monojen sisään pitää niin paljon sulloa? Murtsikka puolellakin käytetään monosuojia monon päällä. Silloin monon sisällä normi hiihtosukka ja päällä lisukkeet. Oletan että bc monot ei sieltä kylmemmässä päästä muutenkaan ole.

Villasukan varren siihen päälle voi vielä vitikeleillä päälle kietaista.

Äänestä

Muistaakseni irtovuoria saa vain telemark siteellisiin kenkiin, bc monot ei ole tarkoitettu 3 tunnin taukoihin -20 asteen pakkasessa.

Vaihtosukat voi pakata mukaan ja monosuojat. Jalka hikoaa hiihtäessä joka tapauksessa - yksilöllinen asia.

Suomi on perinteisesti metsäsuksi maa ja back country ja telemark ollut vuoristokansojen herkkua. Kannatanee netistä etsiä vinkkiä länsinaapureiden nettisivuilta. Täällä keskustellaan lähinnä Nokian huopavuori kumisaappaista.

Äänestä

Kiitos kommenteista. Juuri tätä mietin. Taukojen pitämistä, tulilla istumista. Ns. normihiihtovälineistä tuttua muut monot, mutta tosiaan tämä bc monot outo kapistus. Käyttävät näköjään myös luistellessa ko monoja. Hienoinen väljyys varmaan kannattanee jättää... jos ei nyt ihan kahden villasukan tilaa niin ainakin yksi. Monosuojat tauolle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hei !

Pitääkö ns. bc-monoissa jättää "senttejä" kärkeen vai kuinka ottaa/tehdä valinta sopivan kengän koon löytämiseksi ? Ymmärrän, että villasukille pitää olla tilaa kun takamaastoissa ja kylmässä mennään, mutta kuinka paljon on riittävä ? Jos esim. jalan pituus olisi 26,5 niin se vastaa kokoa 42-43 riippuen merkistä niin olisiko hyvä valita bc monoksi 44 ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu