Onko harvinaista että 1950 valmistuneessa kerrostalossa ei ole tehty vielä putkiremontttia , eikä ole edes suunnitteilla. Ilmeisesti 60 ja 70 luvun taloissakaan putkiremontti ei ole vielä välttämätön. Onko nämä enemmänkin putkifirmojen puheita, että kyllä se 70 luvun asunnon putkisto on jo tiensä päässä.
50-luvun talo putkiremontti
Anonyymi
83411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
On harvinaista.
Kasvukeskuksissa taloja pääsääntöisesti pidetään kunnossa. 50-luvun taloihin tehtiin remontit jo pari vuosikymmentä sitten.
Syrjäseuduilla, missä hintataso alle tonnin neliö, ei remontoida. Lainaakaan ei saa.
10 vuotta sitten niitä tehtiin juuri 1950 luvun taloihin. Viemärit on valurautaisia ja vesiputket paksuja.
Totta helvetissä putki firmat haluaa rahaa ja parhaiten se onnistuu, kun pelotellaan kerrostalojen mummoja lähestyvästä vesivahingosta joka tulee ihan just ellei putkia, sähköjä ja kaikkea uusita välittömästi. Omaa isoäitiäni yritettiin viime kesänä puhua ympäri ostamaan uudet sähköt omaan 1960luvun taloonsa, mutta itse oppineena sähkömiehenä puhuin hänelle vähän järkeä ja hän jätti vanhat sähköt ja putket paikoilleen. Toistaiseksi ei ole käry noussut tai putket räjähtänyt :)
Ei kannata uskoa rahaa himoavia putki firmoja vaan omia havaintoja. Jos ei vesi tule hanoista kunnolla niin silloin on toki jotain pielessä, mutta jos vettä tulee normaalisti eikä putket pidä kauheesti ääniä niin eihän sillä nyt väliä ole vaikka olisi putket 100vuotta vanhoja. Itsellä nyt ei ole mitään sähkömiehen koulutusta vaan pelkkä ylä-asteen tunneilla ja isältä opittu tieto. Isä kuitenkin on koulutuksen saanut ja oli hänkin sitä mieltä ettei tarvii muorin taloon mitään tehdä. Kattoremontti korkeintaan ajankohtainen.
Ostin 30-luvun talon ja siinä oli alkuperäiset putket. Yhdessä kohtaa oli ruostetta ja pieni vuoto. Remppasin uuden systeemin.
Putkiremontti on putkifirmojen ja vakuutusyhtiöiden juoni. Vakuutusyhtiön kannattaa vakuuttaa riskittömiä kohteita ja putkifirman kannattaa tehdä asennuksia.
Kyllä ne rauta putket kestää vaikka 150 vuotta jos vaan ei vesi ole hapanta. Kokemusta riittää näistä.
terv. erik.rak.mest.
Erikoinen tapaus vanhassa kerrostalossa.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007771294.html
Ei kovinkaan erikoinen. On aika normaalia, että remonttia tehdessä hups tuhotaan "tarpeettomia" ilmanvaihtohormeja tai "hups" muurataan korvausilmaventtiilit umpeen.
Tässä vain on remonttia tehty pommituksen jälkeen, mutta täysin normaalilla periaatteella - lisää neliöitä asuntoon "tarpeettomia" hormeja purkaen.