Ethän puhu toisen päälle

Anonyymi

Ärsyttää ihmiset jotka puhuu toisten päälle. Monikaan ei varmaan sitä tahalleen tee, mutta silti se sieppaa.

Eräs ystäväni kun puhuu ja välillä pitää tauon (sellaisen mistä yleensä voi päätellä keskustelussa, että on toisen vuoro puhua), sitten kun avaan suuni, hän kuitenkin jatkaa puhumista. Näin saattaa käydä viisikin kertaa peräkkäin kunnes lopulta oikeasti hän lopettaa puhumisen ja vihdoin saan sanoa asiani (jonka olen kylläkin jo unohtanut tai aihe on jo vaihtunut ihan muuhun että sitä on turha enää edes sanoa).

Joskus tahalleni puhuin hänen kanssaan yhtäaikaa, mutta hän vain jatkoi ja jatkoi. Viis siitä vaikka sanoisin mitä.

Olen antanut asian olla ja nykyään koitan vain odottaa omaa suunvuoroa. Paljon jää sanomatta sen takia, mikä tietty harmittaa.

Luulen, että hän osittain tiedostaa sen itsekin, mutta ei kaikissa tilanteissa. Hän jotenkin niin uppoutuu omaan sanomisiinsa, että joskus tuntuu että hän ei edes näe minua, saatikka kuule, että yritän johonkin väliin sanoa jotain.

Välillä se vaan niin ärsyttää. Mutta joskus hän osaa kyllä myös kuunnellakin, joten ei se aina ole sellaista.

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minua ärsyttää myös suunnattomasti nämä posmottajat jotka rakastaa omaa ääntänsä eivätkä malta kuunnella. Olen huomannut että hyvässä keskustelussa jokaine kaskustelija sanoo lauseen tai max 3, jonka jälkeen vuoro tulee seuraavalle. Jos keskustelijoita on enemmän kuin kaksi tämä on maksimi jotta kaikki ehtivät kommentoida käsiteltävää asiaa ennen kuin ollan jo seuraavassa. Joillakin on tapana "tyhjentää koko pakki" samalla hengenvedolla, en jaksa edes kuunnella näitä moottoreita, tekisi mieli sanoa jotain johonkin väliin, mutta ennen kuin tilaisuus tulee asia on jo mennyt.

      • Anonyymi

        Niin ja näiden kanssa ainoa tapa saada jotain sanottua on huutaa päälle, joka sekään ei innosta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      218
      3174
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      307
      2774
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1798
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      55
      1705
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      42
      1575
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1366
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1300
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1270
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      422
      1260
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1259
    Aihe