Onko biotehdas asia edennyt ja jos on, niin mihin suuntaan?
Kovasti toivomme tehtaan tuomaa nostetta Haapavedelle työpaikkoineen .
Kovasti toivomme tehtaan tuomaa nostetta Haapavedelle työpaikkoineen .
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tehdas tehdään Ylivieskaan kun on junarata ja muutenkin tämä paikka on alueen keskus ja väki lisääntyy.
Kokkola on sataman takia paras paikka turha puhua edes muista paikoista👍
Kyllä Kokkola on hyvä paikka nytkin Kaikki polttoaineet jaitaan Kokkolasta maakuntaan🤓
Samantien kannattas rakentaa muualle kun suomeen. Työvoima on halvempaa ja parempaa. Ei turhista kitistä, ja ollaan kiitollisia työnantajaa kohtaan. Valmiin tavaran vois myödä sikahintaan suomeen, koska kohta pakko käyttää bioeko bioekoa.
Ei tule mitään biotuotetehdasta Haapaveelle.Tehdas hanke on kuollut ja kuopattu.Vasemmistopuolue Keskustan Vasemmisto hallitus on kieltänyt turpeen käytön tehtaan raaka-aineena,ja näin ollen tehdas hanketta on mahdoton toteuttaa,kun ei ole raaka-ainetta,elikkä turvetta,millä tehdasta voitaisiin pyörittää.Kiittäkää Vasemmistopuolue Keskustaa.Siinä meni työpaikat.
Siinä meni Haapaveden tulevaisuus.
Kylläpä helpotti, pelko ollu perseessä jo tovin aikaa, että työkkäristä soittavat ja .........
TB:llä tiesivät,että tehdas tehdään Venäjän Kostamukseen,missä turpeen hyötykäyttö sallitaan.Turvejussit ovat kuulemma jo myyneet vehkeensä Venäläisille.Sinne meni nekin työpaikat.Ja Venäläiset rekkakuskit alkavat ajamaan Venäläistä turvetta H:veden kaukolämpölaitokselle.Että repikää siitä.Sellaista ilmasto politiikkaa.Ja maapallo pelastuu,kun poltetaan Venäläistä turvetta.Se on sitä ilmasto ystävällistä turvetta.Kysykää vaikka Toveri Ohisalolta.Tai Satu Hassilta.Tai Rouva Saarikolta.Tai Herra Sipilältä.
Jaa että TB:llä tiesivät.
Samat valopäätkö siellä istuu, kuin ennen ABC:llä.
Siellähän se on Haapaveden älymystö.
Onhan tuossa se positiivinen puoli, ettei suomen herrat pääse toista kertaa lyömään päätänsä siihen kuuluisaan Karjalan mäntyyn, kun se on haketettu hakkeeksi ja ajettu suomeen. Eikä täällä mitään diisseliä kukaan kohta tarvi sellaista rahamiestä ei täältä löydy joka pystyy diesel autolla ajamaan, kunhan vihreiden ajamat veronkorotukset astuvat voimaan. Samoin on lentokone matkustamisen kanssa , kerosiinia ei tarvita kun liike neuvottelut ruetaan käymään etänä ja ihmisiä ei kiinnosta enää sillipurkissa matkustelu.