Vainoaminen

Anonyymi

Mitä tehdä kun narsisti alkaa vainoamaan, liikkuu lähistöllä ym. Onko kokemusta?

9

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vainoaminen kuuluu aina poliisille, liikkuminen ei niinkään.

    • Anonyymi

      Poliisiasia

    • Anonyymi

      Puhumattakaan sosiaalisessa mediassa tehdystä harmista. Ja hän sen kuin hykertelee käsiään hieroen.

      • Anonyymi

        P.s. En ole alkuperäinen kirjoittaja.


    • Anonyymi

      Ei ole kokemusta. Miksi narsisti vainoaa sinua ja liikkuu läheisyydessäsi? Mikä teidän suhde on? Mistä tiedät, että hän on narsisti?

      Tunnen yhden lievästi narsistisen henkilön, ja tämä on vain oma diagnoosini. Pidän häneen etäisyyttä, mutta ihan puheväleissä ollaan. En missään tapauksessa kykene ajattelemaankaan tiiviimpää läheisyyttä enkä ystävyyttä. Vaikka hän ei vainoa, hänen esittämänsä arvostelu minua kohtaan, itsensä loputon kehuminen ja jatkuvat vaatimukset monenlaisesta avusta pitävät huolen, ettei läheistä ystävyyttä voi syntyä. Asumme eri paikkakunnilla.

      Arvoitukseksi jäänee, miksi narsisti vainoaa sinua? Mitä sinussa on sellaista, että sinua kannattaa vainota? Voisitko hakea lähestymiskieltoa?

    • Anonyymi

      Mistä päättelet vainoamisen? Onko hänellä selkeä tarkoitus vainoamisella satuttaa sinua? Miten narsismi tulee hänestä julki sinulle? Aina hyvä pysyä totuudessa, sen takana on helpompi olla. Jos tilanne eskaloituu vakavemmaksi. Minullakin herää välillä pelko toisen vainoamisesta, jos kohtaamisia on odotettua enemmän. Ja jos koen ne kiusallisina.

    • Anonyymi

      Eilen rikospaikka- ohjelmassa oli juttua vainoamis- tapauksista. Todettuja tapauksia viime vuonna 800? Onko Suomi mennyt sekaisin, kun näin paljon todettuja tapauksia vai onko meistä tullut herkempiä reakoimaan asioille? Mihin maailma on menossa, raaistummeko aina vaan huonompaan suuntaan tulevaisuudessa, kun pahaa tahdomme toisille? Vai haluammeko uskoa enemmän pahaan kuin hyvään? Pelon tunteita syntyy myös kauhuleffoista, löytyykö sieltä näiden tapausten syy yhteys lisääntymiselle? Huumeet, hetkessä eläminen? Itsekkyys, herkkyys reakoida epämieluisiin kokemiin?

      • Anonyymi

        Vaikka jokainen vainoamis tapaus on liikaa, niin väkimäärään suhteutettuna se on ihan looginen määrä. Itse toivoisin että mahdollinen nousu liittyisi siihen että ihmiset entistä herkemmin tunnistaisi ja ilmoittaisi vainoamisesta, ja voi olla että digitaalinen maailma lisää vainoamisen tilaisuuksia.

        Valitettavasti tätä palstaa lukiessa tulee myös aika ajoin mieleen, että osassa tapauksista on kyse myös jonkinlaisesta kostosta, mutta niin hyvin en aihetta tunne, että näin voisin avoimesti väittää.


    • Anonyymi

      Mikä henkilökohtaisessa psykologiassasi vetää puoleensa vainoajia? Miksi juuri _sinä_ vedät puoleesi vainoajia samalla kun naapurin Janinaa ei vainota?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1879
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      162
      1844
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      364
      1646
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1247
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1199
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1081
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1032
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      991
    Aihe