Olen kiinnostunut lytkarvaisesta colliesta ja haluaisin omistajien ja muidenkin kommentteja ja mielipiteitä ko. rodusta. Millainen luonne? Ongelmat? Hinta?
Kiinnostunut lyhytkarvaisesta
Jen
1205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mielestäni lk.collie on varsin hilpeä rotu :P Mitäs muutakaan sitä voisi omistajana sanoa.. Oman nakuni luonne on varsin juonikas ja huumorintajuinen. Yleisestikin kuvailtuna nakua (ja pehkoa) sanotaan fiksuiksi ja oppiviksi, mutta toisinaan blondius nostaa päätään.. Hirveän paljon tykkäävät ihmisistä, koirista, hevosista, kissoista... oma Kelmini on ainakin niin tyhmänrohkea että yrittää kovasti saada hevosiakin leikkimään.
Pahempiin ongelmiin en ole törmännyt. Mitä nyt vaan ihan pentuna autot ja pyörät pelottivat kovin. Sisäsiistiksikin meidän herra oppi nopeasti, vaikka mielenosoituksena löytyi vielä joku aika sitten lammikkoa lattialta.. (koirani on nyt 6kk)
Hinta ei tietenkään saa olla se koiranhankinnan kynnyskysymys.. Pitää olla varaa hoitaa kaikki mahdolliset eläinlääkärikulut ym. Mutta 750e voi olla aika keskimääräinen hinta. Riippuu tietenkin taas kasvattajasta.
Tässä lyhyesti.