Mikä Sarasvuossa ärsyttää?

Mikä Sarasvuossa ärsyttää ja miksi ??
242302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Nousukas jolla noussu kusi päähän.

Äänestä

lukee, niin YKSISELITTEISESTI vaan se, että hän HANKKII niin hyvin! Se perisuomalainen KATEUS! :)

Äänestä

Oiskohan se, että kaverille tuntuu kaikessa merkkaavan vain raha, raha raha ja raha.
Häikäilemätön kaveri, joka nyhtää kaikesta ITSELLEEN maksimivoitot. Suomalaiset arvostavat sellaisia ihmisiä, joille raha ei ole kaikki kaikessa, vaan toisten ihmisten huomioiminen.
Veikko Hursti esimerkiksi on Sarasvuon vastakohta. Se, että ei arvosta Sarasvuota ei suinkaan tarkoita sitä, että olisi KATEELLINEN, päinvastoin. Moni varmasti säälii niitä ihmisiä, joilla on mammonaa, mutta ei pitkiä hyviä ihmissuhteita.

Äänestä
  • Juu ja ei kateellisuudella voi aina kaikkea kritiikkiä kuitata. Aina jos heittää rakentavaakin kritiikkiä tulee kommenttia, taidat olla kateellinen. Jari boyssä ärsyttää lähinnä se oman mielipiteen toitottaminen totuutena, ja se amerikanmallinihannointi. Tämän hetkinen kovapisnes maailma suosii psykopaattisia arvoja.

    Äänestä

  • Jari Sarasvuo on kadehdittavan eli ihailtavan sanavalmis, karismaattinen, komea ja
    seksikäskin.

    Yksikin noista ominaisuuksista riittää ärsyttämään tiettyjä ihmisiä. Mua hän ei ärsytä ja on jopa hienoa, että hän on saavuttanut tollaisen aseman ilman varsinaista koulutusta.

    Äänestä

  • lego kirjoitti:

    Jari Sarasvuo on kadehdittavan eli ihailtavan sanavalmis, karismaattinen, komea ja
    seksikäskin.

    Yksikin noista ominaisuuksista riittää ärsyttämään tiettyjä ihmisiä. Mua hän ei ärsytä ja on jopa hienoa, että hän on saavuttanut tollaisen aseman ilman varsinaista koulutusta.

    olen aivan samaa mieltä asiasta.jari on älykäs ja
    söötti kaveri. jos maksattaa luennoistaan eihän
    se meidän syy ole jos joku maksaa.

    Äänestä

että mies menee vaihtamaan sukunimensä turhamaisuuden vuoksi.Myös hänen teesinsä ovat sellaista liirumlaarumia,ettei pahemmasta väliä."Sisäinen sankari"mitä helevettiä se on.Lisäksi Hämäläisellä on valehtelijan kasvot.

Äänestä
  • Luonnollisuus puuttuu. Ei oikein vakuuta. Vaikuttaa, että vetää roolia, jossa jokainen sana on ennalta suunniteltu. Silti tulee ylilyöntejä!

    "Tanssit kuin cp-vammainen!", "Keuhkosyöpään voit sairastua, mutta yskiminen on kielletty!" Kuulostaisiko tämä täkeröltä, esim. idols-tuomarin suusta? Vrt. Sarasvuon kommentteihin! Lääketieteelliset termit eivät vain kuulu viihdeohjelmaan!

    Hän on takin kääntäjä; ensin pyytää avoimesti anteeksi psykologilta ja o seuraavassa lauseessa pyörtää sanansa ja v*ttuilee suoraan. Sama juttu oli tuon verokapinan kanssa.

    Äänestä

Sinäkö itse esitit tämän kysymyksen?

Sinussa ärsyttää hyökkäävä asenteesi, joka kertoo sinun heikosta itseluottamuksestasi. Olet varmaan joutunut koville pienenä hampaittesi takia. Olet yhtä ärsyttävä kuin "heikoin lenkki"- juontaja.

Äänestä

Vain menestyjillä on kadehtijoita.

Äänestä
  • hän menestyjä,jos vaihtaa nimensäkkin,koska ei kestä sitä???Pikemminkin looooooseeeeeer

    Äänestä

  • Minusta on kohtuutonta, että Jarin kaltaisen gurun täytyy maksaa veroja samalla lailla kuin meidän tavallisten talliaistenkin! Olisi hänen arvolleen paljon sopivampaa, että hän voisi itse todistaa sydämmellisyytensä televisioidussa hyväntekeväisyysgaalassa jakamalla varojaan köyhille ja sairaille ablodien pauhussa.

    Nyt Jarin maksamat veromarkat sujahtavat persoonattomasti kunnan ja valtion sosiaali,- terveydenhoito, koulu-, vammaispalvelu- ym julkisiin kuluihin, ettei kukaan edes tajua, miten suuresti Jari tätä Suomea elättää.

    Toki Jari harjoittaa hyväntekeväisyyttä jo nyt, mutta verojen maksaminen estää häntä saamasta suurempaa kunniaa. Eikö olekin väärin, Jari!

    Äänestä

  • Kauppatieteiden yo kirjoitti:

    Minusta on kohtuutonta, että Jarin kaltaisen gurun täytyy maksaa veroja samalla lailla kuin meidän tavallisten talliaistenkin! Olisi hänen arvolleen paljon sopivampaa, että hän voisi itse todistaa sydämmellisyytensä televisioidussa hyväntekeväisyysgaalassa jakamalla varojaan köyhille ja sairaille ablodien pauhussa.

    Nyt Jarin maksamat veromarkat sujahtavat persoonattomasti kunnan ja valtion sosiaali,- terveydenhoito, koulu-, vammaispalvelu- ym julkisiin kuluihin, ettei kukaan edes tajua, miten suuresti Jari tätä Suomea elättää.

    Toki Jari harjoittaa hyväntekeväisyyttä jo nyt, mutta verojen maksaminen estää häntä saamasta suurempaa kunniaa. Eikö olekin väärin, Jari!

    Kauppatieteiden yo, sinä puit sen noin hienosti muutamaan lauseeseen mitä olen itsekin aina Sarasvuosta ajatellut! Suomessa on niin latteaa kun ei kansa jaksa ihastella yksittäisiä silmänkääntäjiä loputtomasti ja esille pitäisi päästä..
    Se verokapina juttukin oli varmaan tosi nolo homma muiden Kauniaisissa asuvien mielestä, siinä Sarasvuo mokasi ja paljasti itsensä erityisesti.
    Pikku-Sarasvuoksi pyrkii muuten nyt tämä naurettava yritysvalmentaja Henkka Hyppönen. Kids FM:n toimittajana olo on ilmeisesti pätevöittänyt hänet tässäkin suhteessa jonkin korkeamman totuuden haltijaksi. Ei täältä naminami lopu..

    Äänestä

  • Oiram kirjoitti:

    Kauppatieteiden yo, sinä puit sen noin hienosti muutamaan lauseeseen mitä olen itsekin aina Sarasvuosta ajatellut! Suomessa on niin latteaa kun ei kansa jaksa ihastella yksittäisiä silmänkääntäjiä loputtomasti ja esille pitäisi päästä..
    Se verokapina juttukin oli varmaan tosi nolo homma muiden Kauniaisissa asuvien mielestä, siinä Sarasvuo mokasi ja paljasti itsensä erityisesti.
    Pikku-Sarasvuoksi pyrkii muuten nyt tämä naurettava yritysvalmentaja Henkka Hyppönen. Kids FM:n toimittajana olo on ilmeisesti pätevöittänyt hänet tässäkin suhteessa jonkin korkeamman totuuden haltijaksi. Ei täältä naminami lopu..

    Olen samaa mieltä kuin Kauppatiteiden yo. Verot pois Sarasvuolta! Lisäksi kenenkään ei pidä kritisoida Sarasvuota julkisesti! Ne, joiden mielestä lääketieteellisten termien käyttö viihdeohjelmassa on tökeröä, ovat kateellisia Sarasvuolle!

    Äänestä

Olen samaa mieltä kuten monet muut, ensinnäkin ettei Sarasvuon kritisoiminen tarkoita kateellisuutta.En haluaisi olla Jari

Keskiverto suomalainen ei yhdy Sarasvuon arvomaailmaan, eli kaikki on businesta, työtä, tehokkuutta,kovuutta,hampaat irvessä menestymistä, pintaliitoa jne.
Toinen juttu on että Sarasvuo ei omaa ns.tervettä
itsekritiikkiä ja tuntuu olevan myös aika röyhkeä tyyppi.Hän lukee amerikkalaista management kirjallisuutta ja kuvittelee olevansa ainoa joka on sitä lukenut.Nyt hän on lukenut jonkun psykoterapian alkeiskirjan ja antaa jo diagnooseja ihmisille. Hauska nähdä mikä on seuraava tempaus.

Positiivista on lähinnä hänen innostuneisuus
,kuin lapsen :) mutta ei kaikkeen tarvitse uskoa.
Ennen oli Sam Inkinen ja ns.pörssinerot nyt tulee
Jari.
Terv. Ekonomi
Hauskaa kevättä

Äänestä

Minua ärsyttää Sarasvuossa se, ettei hän osaa ottaa terveellä tavalla kritiikkiä vastaan. Sarsvuon oma tila olisi ehkä kaivannut jotain lääketieteellistä termiä, kun hän oli aamu-tv:ssä vieraana jonkun psykologin kanssa. Tämä psykologi oli hyvin asiallinen ja rauhallinen. Jari taas näytti siltä, ettei ollut nukkunut edellisenä yönä yhtään ja oli hyvin agressiivisen oloinen. ..turhaan. Psykologi ei lähtenyt minkäälaisen väittelyyn tai innostunut muutenkaan Sarasvuon uhosta. Pisteet meni psykologille 10-0. Jarin eitys oli lähinnä nolo.

Äänestä

Se kuva Jarista, mikä ruudun kautta välittyy ei suinkaan ole totta. On helppoa tulla meikkaajan luota viimeisteltynä hetkeksi kameran eteen ja vetää roolia, jossa energiaa tuntuu pursuavan yli äyräiden ja esittää olevansa innostunut. Tosi elämässä, jopa Jari vääntyy kotitalostaan ulos tukka pystössä, aneemisena ja turhautuneena. Varmasti on työpäiviä, jolloin mikään ei maistu miltään ja tuntuu kuin hakkaisi päätään kiviseinään, mutta kulisseja ja roolia täytyy pitää yllä ainakin silloin kun kamera käy tai toimittaja tekee haastattelua.

Jari taisi olla ainoa julkisuuden henkilö Suomessa, joka oli sitä mieltä, että Raipe Summasen Viime kilpailujen tökerö jääkiekkojohtaminen ja alaistensa (=lue pelaajien) haukkuminen ja julkinen nöyryyttäminen oli hienoa. Jari sanoi jopa, että menee Raipen luennoille, jos hän sellaisia joskus pitää. Kova johtaminen ja muiden nöyryyttäminen ei tuo haluttua lopputulosta eikä sillä saada aikaa parasta tulosta edes jääkiekossa. Tiimityöskentelyn avain tekijä on aina hyvä me-henki!

Äänestä
  • Olen samaa mieltä että hyvä me-henki, tiimityöskentely ja toisten aito kunnioittaminen
    on kaiken a ja o. "Isona päällikkönä" oleminen, kovistelu ja toisen nöyryyttäminen ei tuo lisätehoa.
    Se on aikaansa mennyttä johatmistyyliä.

    Äänestä

On varmaa työlästä vetää aina samaa "älykkö" roolia telkkarissa ja lehdistössä. Jari on 2000 luvun Sam Inkinen.
(lue, lapsitähti omalla sarallaan)

Äänestä
  • Niin kuka tai mikä?

    Äänestä

  • Kertokaa! kirjoitti:

    Niin kuka tai mikä?

    http://www.uwasa.fi/~sam/

    Ns. "juppi" silloin, kun juppeja oli - vai onko niitä vieläkin?

    Äänestä

Kari Uoti, Peter Fryckman ja Jari Sarasvuo ovat kuin Kissalan veljeksiä, joista tietysti kaikki ovat kateellisia jos heitä jollain tavoin kritisoivat!

Äänestä
  • kaksi ensin mainitsemaasi toimitettiin aikanaan ns. valtion leipiin "Kissalan poikien" toimesta....heheee.........

    Äänestä

  • kolmesta kirjoitti:

    kaksi ensin mainitsemaasi toimitettiin aikanaan ns. valtion leipiin "Kissalan poikien" toimesta....heheee.........

    Kyllä minusta Petteri Jussila oli luokkaa ylempänä kuin Sarasvuo nyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mediatutkija kirjoitti:

Mikä Sarasvuossa ärsyttää ja miksi ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu