teksas+dempsey

anonym

Tervehdys!!
Elikkä kysymykseni seuraava: Onko jollakulla kokemusta pitää samassa tankissa helmikirjoahventa ja teksasinkirjoahventa?? Kuinka mahtaa sujua yhteiselo? Tarkoituksena olisi hankkia molempia pariskunta oskaripari noin 700-litraiseen tankkiin. Aikanaan omistin helmikirjoparin sinikirjoparin ja eivät tulleet toimeen yhtään vaikka altaassa tilaa oli (värityksen yhteneväisyys, samanlaiset "täpläkuviot", ilmoitti eräs kauppias todnäk. syyksi). Kiitoksia jo etukäteen mahd vastaajille!!!

2

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kala

      sinuna jättäisin joko nuo texasit pois.
      Kyllä dempseyt,texasit tulee toimeen keskenään,vaikka uhittelevatkin,mutta jos otat sinne vielä oskariparin tulee semmoinen kalasoppa että ruumiita alkaa tippua. Ja oskarit kasvavat noin 30-25cm.texasit myös 25cm.texasit ja oskarit eivät sovi yhteen,liian tulisi keskenään.

      Joten ota akvaarion:

      oskaripari dempseyt

      tai

      dempseyt texasit

      Minulla siis ollut dempseypari ja texas samassa,hyvin tulivat toimeen,muista kumminkin kun hankit jonkin noista ehdottamistani yhdistelmistä että sisustat akvaarion niin että vaikka keskeltä menee "juurakkoraja",tai että jommalla kummalla oma luola ja vähän reviiri,kun juurakot rajaamassa reviiri säästytään pahimmalta tappeluilta,näin tappelu jää vain kidusten pullisteluksi kun reviirit selvät.

      • anonym

        ...meinasinkin, että jos joku pitää tiputtaa nin se on teksasilaiset. Olen kovin yrittänyt miettiä kolmatta lajia tankkiini, mutta kun ei osu nin ei osu. ajattelin vain että teksasin poika ei jäisi "jalkoihin" näiden kaverusten seurassa. Itsellä aikaisempaa kokemusta oskareista ja dempsey-pojista samassa tankissa, mutta tuo teksasilainen siinä suhteessa uusi tuttavuus. Ja tarkoitus olisi juurikin kantoa , juurakkoa ja kiviä tankin sisustukseen. Noh, eiku etsinnän jatkoon kolmannen lajin kanssa. Kiitoksia paljon vastauksesta!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe