"Matalien korkojen siivittämänä asuntorakentaminen jatkuu Suomessa vilkkaana. Rakennusalalla odotetaan, että tänä vuonna Suomessa käynnistyy noin 30 000 uuden asunnon rakentaminen."
Taas rakennetaan lisää. Kun asuntokauppoja tehdään n. 100000 vuodessa ja uusia tehdään 30 % tuosta määrästä, eiköhän ala ylitarjontakupla yllättämään.
Taas rakennetaan lisää. Kun asuntokauppoja tehdään n. 100000 vuodessa ja uusia tehdään 30 % tuosta määrästä, eiköhän ala ylitarjontakupla yllättämään.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olet varmasti jo sinäkin huomannut, että uudet asunnot, jos oikein hinnoiteltu , myydään jo ennen valmistumista ja vanhoja ei kaipaa kukaan.
Eli 60-80 luvun asunnoista ylitarjontaa.
Uusia on alettu pikkuhiljaa oikein hinnoittelemaan... Esim. Espoossa uusien ja vanhojen välillä niin iso kuilu että uusia ei ole kyllä mitenkään viety käsistä. Paljon on valmistuneita ja juuri valmistumassa olevia kohteita myymättä.
Uudisasuntokauppahan on lähes pysähtynyt ja hintoja pudotellaan koko ajan.
Saunalahti, Kartanonkoski ym. ym.
Kuka nyt jostain ylihintaisita rivareista puhuu.
Esim uudet kerrostalokohteet radan varrelta menevät hyvin kaupaksi.
Asunto pitää varata jo ennen töiden aloittamista, jos aikoo saada hyvän asunnon.
Esim Keravalla nostavat hintoja, kun koko kerrostalo jo melkein myyty, vaikka ei vielä ole rakentamista aloitettu.
oletkos sattunut huomaamaan, että asuntoje uudisrakentamiseen myönnettyjen lupien määrä romahti 30% verrattuna vuoden takaiseen. Eli uudistuotanto on hiipumassa. Lamasta opittiin ettei kannata tehdä varastoon.
on pysähtynyt, mutta ei rakentaminen sinänsä ole mihinkään tyssännyt. Kyllä rakennusliikkeet rakentaa, mutta PK seudulla alkaa olemaan tonttipula.
Rakentaminen on rakennusliikkeiden pisnes. Ei ne laita lappua luukulle siksi että ei saada törkeetä ylihintaa vaan myyvät sitten hieman kohtuullisemmalla katteella.
Jos sinä myyt vaikka tomaatteja työksesi niin et sinä jää sohvalle makaamaan jos katteet putoavat vaikka 40 prosentista 20 prosenttiin (nämä luvut oli sitten ihan stetsonista) vaan jatkat työtäsi ja otat sen siivun mikä jää.
Lamasta ei ole opittu yhtään mitään. Pankit jakavat ylisuuria lainoja kuten aikaisemminkin.
Silloinkin alettiin varoittelemaan ylikuumentumisesta mutta varoittajia pidettiin ihan pelleinä, kuten myös tänäpäivänä...
Aina on ollut ennustajaukkoja sekä suuntaan että siihen toiseen. Oli suhdannetilanne mikä hyvänsä. Ja niinpä aina myös löytyy niitä, jotka pääsevät sitten elvistelemään sillä, että mitäs mä sanoin jo vuonna 1 ja 2. Lööpeissähän ei olla tohkeissaan niistä sadasta väärin säätä ennustaneesta, vaan siitä onnekkaasta säämiehestä, jolla sattui kohdalleen.
Sitten kokonaan toinen juttu on se, satutko juuri sinä olemaan se tällä kertaa oikein arvannut sammakkomies.
Kurkkujen hinnat romahtivat ylitarjonnan vuoksi :)
Ei kai ne muuten tuotantoa alas aja.
Valuutta on sidottu euroon. Ei sitä korkojen nousua enää tapahdu, ellei sitten koko maanosa tee saman.
Huoneistokeskus kertoi tänään, että uudiskohteiden kaupalle on tullut stoppi. Varsinkin kasvukeskuksissa vanhojen ja uusien asuntojen hintaero on päässyt repeämään jo niin suureksi, ettei ihmisillä ole enää varaa muuttaa täysin uuteen kotiin.
Huoneistokeskuksen mukaan uudisasuntojen neliöhinnat ovat 700—1 000 euroa vanhojen asuntojen neliöhintoja korkeammat. Helsingissä uudisasuntoneliöstä saa pulittaa lähes 3 400 euroa.
Eikö ole hienoa, että hurjassa kehityksessä edes jokin pysähtyy?
Toimitusjohtaja Risto Kyhälän mielestä nyt liikutaan jo sietokyvyn rajoilla: Helsingissä on alueita, joissa 25 neliön lisähuonetta kotiinsa haluava joutuu pulittamaan perheenlisäyksestään korkeimmillaan jopa yli 170 000 euroa.
Asunnonvälittäjät ja rakennuttajat syyttävät tonttipulaa. Kun ei ole tilaa rakentaa, uudisasunnot kallistuvat ja ostajat kaikkoavat.
http://www.talouselama.fi/doc.te?f_id=698746
Kupla puhkeaa ihan jo siksi, että hinnat ovat karanneet tavallisen kuolevaisen käsistä jo ajat sitten. Sijoittajat ovat jo myyneet ja markkinat ovat pullollaan ylihintaisia kupla-asuntoja, jotka menevät nihkeästi kaupaksi tai eivät ollenkaan.
Tästä on vain yksi suunta ja se on alaspäin.
Että asuntojen hinnat romahtavat, kun ensiasunnon ostaja hinnoitellaan ulos markkinoilta.
Näin tässä sitten kävi.
Ei se mene noin, vanhat 60-80-luvun kämpät eivät kelpaa kohta kenellekään ja niitä aletaan purkaa. Uusien asuntojen tarve on sitä vastoin huutava, vaikka ovat kalliita. Ihmiset eivät halua ostaa vanhaa. 70-luvun taloja on niin paljon, että niistä voi tarjota vaikka kuinka härskisti koska naapurissa on myytävänä sata samanlaista kämppää lisää. Jos et halua hävitä rahojasi, älä osta vanhaa.
jos se härsi tarjous menee läpi....
ihan noinkaan. Useat esim 60-70-luvun asunnot saattavat olla jo peruskorjattuja. Toisekseen ne on keskimäärin rakennettu paremmille paikoille kuin uudemmat ja kaiken lisäksi väljemmin. ...ja koska asunnon hinnan määrää lähinnä sijainti, niin...
Toki sitten remontoimattomat vanhat pommit keskellä ei mitään ovat aika arvottomia.