Kiinnostaa tietä, mistä se suosio lähti liikkeelle ja miksi se kasvoi niihin mittoihin, kuin se kasvoi.
Miksi Trumpista tuli helluntaikirkossa niin suosittu?
29
<50
Vastaukset
Ainakin Don alkoi johdonmukaisesti hyysätä ja mielistellä laitaoikeistokristittyjä jo esivaalikampanjansa aikana.
Samaa voi havaita kotoisista persuistamme: Heidän joukossaan on äärimmäisilläkin oikeistokristityillä aina rakastava koti.- Anonyymi
Mikä on oikeistokristitty?
- Anonyymi
Onko muuten meller-ahviolaisissa oikeistokristityissä muita kuin sortof-fundamentalisteja? Ei taida löytyä heistä liberaaleja tai edes maltillisia konsuja.
Anonyymi kirjoitti:
Onko muuten meller-ahviolaisissa oikeistokristityissä muita kuin sortof-fundamentalisteja? Ei taida löytyä heistä liberaaleja tai edes maltillisia konsuja.
Fundamentalismin prosentti on noilla välillä 90-100 nähdäkseni.
Jos perussuomalaisissa on muitakin kuin änkyräkristittyjä, eivät he ainakaan pidä ääntä itsestään.- Anonyymi
Repe.RuutikaIIo kirjoitti:
Fundamentalismin prosentti on noilla välillä 90-100 nähdäkseni.
Jos perussuomalaisissa on muitakin kuin änkyräkristittyjä, eivät he ainakaan pidä ääntä itsestään.Jotkut qanonistit ovat jo heränneet. He uskoivat mm., ettei Biden vanno koskaan presidentin valaa, vaan Trump joukkoineen estää, sen ja ottaa vallan itselleen. Kun sitä ei tapahtunut, niin jotkut tajusivat, että heitä onkin huijattu. Netisssä oli kommentteja tyyliin "mikä emävalhe" , "meitä on huijattu" . Optimistisille trumpisteille huudettiin "nyt riittää" ja "tukkikaa viimeinkin turpanne". Jokunen jopa ihmetteli "mitä jos Biden onkin osa suunnitelmaa".
- Anonyymi
Repe.RuutikaIIo kirjoitti:
Fundamentalismin prosentti on noilla välillä 90-100 nähdäkseni.
Jos perussuomalaisissa on muitakin kuin änkyräkristittyjä, eivät he ainakaan pidä ääntä itsestään."Jos perussuomalaisissa on muitakin kuin änkyräkristittyjä, eivät he ainakaan pidä ääntä itsestään."
Näin optiset harhat syntyvät. :) Änkyrät meluavat, mutta järkevät kristityt pitävät harvoin melua itsestään. Suurin osa persuista taitaa kyllä olla tavalla tai toisella änkyröitä. Anonyymi kirjoitti:
Jotkut qanonistit ovat jo heränneet. He uskoivat mm., ettei Biden vanno koskaan presidentin valaa, vaan Trump joukkoineen estää, sen ja ottaa vallan itselleen. Kun sitä ei tapahtunut, niin jotkut tajusivat, että heitä onkin huijattu. Netisssä oli kommentteja tyyliin "mikä emävalhe" , "meitä on huijattu" . Optimistisille trumpisteille huudettiin "nyt riittää" ja "tukkikaa viimeinkin turpanne". Jokunen jopa ihmetteli "mitä jos Biden onkin osa suunnitelmaa".
Noilla on tosin uskomaton kyky päivittää profetiansa yhä uudelleen "ajan tasalle" sen sijaan että uskaltaisivat tunnustaa itselleen tulleensa huijatuksi. Niillä on kuuppa sillä tavalla rakentunut.
- Anonyymi
Pa.135:15-18 Pakanain epäjumalat ovat hopeata ja kultaa, ihmiskätten tekoa. Niillä on suu, mutta eivät puhu, nillä on silmät, mutta eivät näe, nillä on korvat, mutta eivät kuule, eikä niillä ole henkeä suussansa. Niiden kaltaisia ovat niiden tekijät ja kaikki, jotka niihen turvaavat. Ps.115: 3-8
- Anonyymi
Edellä veli vähän harhailee epäjumaliensa kanssa. Annetaan hänen kirjoitella "asiaansa". Helluntailaisia luomosi luultavasti kuviteltu Trumpin tehtävä "Jumalan erityislähettiläänä" ja Israelin ystävänä. Oikea Media, Aito Avioliitto, Patmos, Laura Huhtasaari, Jouko Piho ym saivat lumottua monta uskovaa kannattajikseen. Jopa niin, että he eivät ole päässeet Trump-lumouksesta irti vieläkään. Uskokaa nyt se, että Trump ei ollut Jumalan edustaja, vaan omien mielenliikkeidensä voimassa touhuava.
- Anonyymi
Amerikka karitsansarvinen peto.
1234567--- - Anonyymi
Väkevä Israelin fanitus puri hihhuleihin.
- Anonyymi
Hedelmistään puu tunnetaan. Trump toi riitaa, hajaannusta sekä väkivaltaa. Seurakuntia ja perheitä hajosi trumpismin vuoksi. Se ei voi olla Jumalasta. Ikävä kyllä trumpismi paljasti myös seurakunnissa, kuka ei erota totuutta ja oikeamielisyyttä poliittisesta manipulaatiosta ja valheista. Nähtäväksi jää, uskaltavatko trumpistit katsoa Jumalan sanan peiliin, ja tehdä parannuksen. Vielä ei ole myöhäistä ymmärtää kenen palveluksessa tämä hajottaja oikeasti oli.
- Anonyymi
Suosittu helluntaikirkossa... Ei sen erityisemmin helluntaikirkossa, vaan ylipäätään USAn evankelikaalien joukossa. Johtui lähinnä kai siitä, että Trump liittoutui evankelikaalien kanssa, jotta voittaisi vaalit 2016. Esim. Pence varapresidenttiehdokkaaksi oli tästä yksi esimerkki. Lupasi suosia uskonnonvapautta, tukea Israelia ym. Ja piti lupauksensa. Siksi enemmistö kristityistä piti hänestä, Trumpin luonteesta huolimatta.
- Anonyymi
Trump oli suosittu USA: n evankelisten parissa. Evankelisiin kirkkokuntiin kuuluvat baptistit, helluntailaiset, metodistit jne. jne. Trumpismia ovat Suomessa ihailleet ja ajaneet avoimesti luterilaiset tahot, kuten Patmos, sekä muutamat seurakuntiin kuulumattomat nettisaarnaajat. Suomen helluntaikirkon edustajat ovat päinvastoin kirjoittaneet trumpismia kritisoivia juttuja. Suurin osa suomalaisista helluntailaisista on aina ollut varsin epäpoliittisia. Epäilemättä sieltäkin muutama trumpisti löytyy, Mutta suurin osa helluntailaisista ei todellakaan ole trumpisteja.
- Anonyymi
Kaverini on helluntailainen ja henkeen ja vereen Trumpin kannattaja.
Kun kerran on kulttiin sortunut, tuntuu se normaalilta asiantilalta.
- Anonyymi
Itse en nimittäisi helluntailaisuutta kultiksi. Sen olemus ei oikein vastaa tuota sanaa.
Helluntailaisuus, raamatullisesti tulkiten on erittäin pinnallinen, fundamentalistiseksi itsensä väittävä lumeuskonto, jonka todellinen tarkoitus on liiketoiminta / jopa talousrikollisuus sekä USA:n NL / Venäjän vastaisen, uskontoon verhotun poliittisen ja sotilaallisen propagandan ja jopa aktivismin levitys, siis näennäisesti muka uskonnon, peräti Pyhän Hengen nimissä (valhe-armolahjat, kuten poliittiset ja sotilaalliset valheprofetiat).
Kultti on käsittääkseni jotain muuta. Kristinuskoa voisi jossain mielessä nimittää kultiksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse en nimittäisi helluntailaisuutta kultiksi. Sen olemus ei oikein vastaa tuota sanaa.
Helluntailaisuus, raamatullisesti tulkiten on erittäin pinnallinen, fundamentalistiseksi itsensä väittävä lumeuskonto, jonka todellinen tarkoitus on liiketoiminta / jopa talousrikollisuus sekä USA:n NL / Venäjän vastaisen, uskontoon verhotun poliittisen ja sotilaallisen propagandan ja jopa aktivismin levitys, siis näennäisesti muka uskonnon, peräti Pyhän Hengen nimissä (valhe-armolahjat, kuten poliittiset ja sotilaalliset valheprofetiat).
Kultti on käsittääkseni jotain muuta. Kristinuskoa voisi jossain mielessä nimittää kultiksi.Etsin netistä, mitä kultilla tarkoitetaan:
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kultti
Ehkä helluntailaisuutta voisi nimittää kultiksi. He myös valvovat jäsenistöään, eli hellari ei ole henkilökohtaisesti vapaa, vaan ikäänkuin tuon Puljun / kultin omistama.
Orjuushan on laissa kiellettyä, joten heidän omat käyttäytymistapansa osoittavat sen hiljaisen rikollisuuden tässäkin asiassa. Heti kun mainitaan jonkun henkilön nimi tämän väheksymis-, arvostelu- eli henkisessä sitomistarkoituksessa, kyse on juuri tästä orjuuden harjoittamistarkoituksesta. Tätä on mm. tällä foorumilla kirjoittelevien, rikollisten helluntai-"pastorien", itseni "soffittelu".
~
- Anonyymi
Miksi korotat ihmistä Olet täysin epäluotettava. Ei ikinä näin.
- Anonyymi
Helluntalaisuus on uususkonto joka menee muodin mukaan siitä varmaan johtuu se että siellä ollaan niin hanakoita tarttumaan jokaiseen täkyyn eikä osata maltillisesti miettiä asioita hyvä esimerkki oli natsisaksan johtaja joka lumosi helluntalaispiirit saksassa täysin jopa niin että tätä pidettiin joissain piireissä messiaana
Vapaat kirkot toimivat natsien
toivomalla tavalla oma-aloitteisesti. Ainakin baptistikirkko ja
adventtikirkko erottivat joitakin juutalaista syntyperää olevia
jäseniään, ja muutamat heistä surmattiin keskitysleirillä.
Helluntaiseurakunnissa luovuttiin tavasta kohottaa kädet rukouksen
ja ylistyksen aikana, koska se näytti veltosti tehdyltä
Hitler-tervehdykseltä. Kun luterilaisen kirkon nuorisotyö
yhdistettiin Hitler-Jugendiin, baptistit 1934 lakkauttivat itse oman
nuorisoliittonsa. Helluntailainen Mülheimin seurakuntaliitto lisäsi
1937 uskontunnustukseensa omasta aloitteestaan lauseen ”Juutalaisten
poistaminen kansamme ja muiden kansojen keskuudesta on meille Jumalan
tahdon ja ennalta määräämisen mukainen tehtävä”. Mülheimin
liiton Heilszeugnisse- lehti kirjoitti sodan aikana, että Saksan
voitto Britanniasta on ennustettu Raamatussa (Daniel 7:4). Vuonna
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/villehoikkala/148953-saksan-vapaakirkot-ja-adolf-hitler/- Anonyymi
Taas tuo helluntailaisuus-kaunainen trolli unohti, että nyt keskustellaan Trumpista, eikä hänen omista ennakkoluuloistaan!
Sitä se sokeus teettää.
- Anonyymi
Donald Trum lähti kehuskellen saavutuksia. Sananl.27:2 Kehukoon sinua toinen, ei oma suusi. Jer.9:23-24
- Anonyymi
"Miksi Trumpista tuli helluntaikirkossa niin suosittu?"
Koska mies on rasvanahkainen kelmi. Mies jonka koko ura on pohjautunut erilaisiin keinotteluihin, on juuri sopivaa ainesta 7. päivän adventisteille. - Anonyymi
Sitä vois luulla että puoli suomea on kokopäiväsesti juovuksissa kun näitä lukee.
ja sitä tiedon vähhyden määrän paljoutta ei voi kuin ihmetellä.
...helleuntai on sitä ja on tätä....siisd ei mitään oikeaa tietoa mitä on helluntai eikä mistään muustakaan joka liittyy sama mihin Raamatun asiaan.
ja maa on mukamas ollut ns kritillinen jo satoja vuosia hohoijaa. - Anonyymi
Trumpia ylisti monet väärät profeetat kuten esim. Mauno Mattila, Jeremiah Johnson ja Sid Rothin ohjelma Yliluonnolista, jota esitetään TV7:lla.
- Anonyymi
Trump oli yksi Antikristuksista, väki vain meni harhaan kuten Raamattu jo ennusti.
Mulla oli alusta asti hengessä paha olo aina kun Trump avasi suunsa. Määrä hieman vaihteli puheesta toiseen.
En osaa selittää tunnetta, mutta uskon että ymmärrätte mitä tarkoitan. - Anonyymi
Mitään sanomaton aloitus. Täyttä valhetta. Mielikuvituksesi tuote.
- Anonyymi
Trump on puolustanut ihmisten oikeauksia ja vapauksia paremmin kuin yksikään nykyajan poliitikoista. Siksi itse kannatan häntä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle342735Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362581Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532564Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt962084Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle401951Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3121732- 1501526
- 731388
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231158Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271113